Ashtanga W Mysore – Nauki U Źródła

Przedstawiamy notatki z jednej z ostatnich konferencji Ashtangi w Mysore. Co tydzień w Shali, gdzie niegdyś nauczał sam Pattabhi Jois, spotykają się jogini, nauczyciele i uczniowie z całego świata, by przez parę godzin rozmawiać o tym co w praktyce ważne, dzielić się wiedzą i doświadczeniami. I czerpać u źródła.

Przez cały miesiąc Sharathowi asystuje w Mysore joginka i fotografka Justyna Jaworska. Poniżej dzieli się z nami swoimi notatkami z jednej z ostatnich konferencji. Polecamy wszystkim, bo możliwe, że odpowiedzi na te pytania pomogą Wam w praktyce. I to prawie tak, jakbyśmy tam byli!

joga ashtanga nauki Sharath

Podczas pobytu w Indiach Justyna nie tylko asystuje Sharathowi w Mysore ale także fotografuje. Więcej jej zdjęć znajdziecie na Facebooku.

JAK UZYSKUJE SIĘ AUTORYZACJĘ?

Autoryzacja to spełnienie niezbędnych warunków. Ma miejsce, gdy wiem, że jestes w stanie we właściwy sposób przekazywać zdobytą tu wiedzę. Nie wiem, co robicie w innych shalach, nie znam Was i Waszej praktyki. Musicie praktykować tutaj. Muszę Was rozumieć i wiedzieć, że praktykujecie właściwie. Tylko tu jestem w stanie Was obserwować, mam jedynie dwoje oczu.

KTO MOŻE PRAKTYKOWAĆ JOGĘ?

80-letnia kobieta, która ma kontuzję kolana może praktykować jogę. Powitania Słońca i kilka podstawowych pozycji może wykonywać, nie takie jak Eka Pada Sirasana, ale wciąż może. Młody mężczyzna, młoda kobieta, stary mężczyzna i kobieta, wszyscy niezależnie od wieku mogą praktykować jogę. Z jednym wyjątkiem – ludzie leniwi nie mogą. Niektórzy, gdy mają przyjść na praktykę o 4:30 proszą o późniejsza godzinę, żeby się wyspać…A ja nie śpię, aby Was uczyć. Każdego dnia muszę przygotowywać na poranne zajęcia. Jeść kolację o 17, wstać o 0:30 na swoją praktykę.

CZY MOGĄ PRAKTYKOWAĆ DZIECI?

Od 10-12 roku życia. Wtedy moga prawidłowo wykonywac vinyasy i technikę oddechu. Wcześniej trudno może im być zrozumieć, kiedy wykonywac wdech, kiedy wydech. Ale kiedy są młodsi i chcą wykonywać pozycje, pozwólcie im. Ja zacząłem w wieku 6-7 lat i Guruji nigdy mnie nie zatrzymywał.

24h/dobę

Joga powinna się wydarzać 24 godziny na dobę. Asany to 1.5, 2 lub 3 godziny jedynie. Joga nie ogranicza się do asan. Asany mają za zadanie wzmocnić i ustablilizowac nasze ciało i umysł. Prawdziwa SADHANA jest poza fizyczną praktyką. Asany to ważne narzędzie, fundament, ale nie ostateczny cel jogi. To coś, co zabierze Cię do celu. Ale żeby tak się stało, potrzebne jest właściwe zrozumienie. Trzeba stosować się w życiu do Yamas i Niyamas. A asany to nie jedynie wyginanie ciała. Poprzez oddech i skupienie generujemy energię. Czytajcie ksiażki: Bhagavad-Gītā, Jogasutry, Upaniszady.

KRIYA YOGA

Kriya yoga to działanie. Kiedy praktykujemy Tapas, Svadhyaya i Ishvara Pranidhana ma miejsce Kriya yoga.

Yama,Niyama,Asana i Pranayama – to jest początek. Potem automatycznie zachodzi Pratyahara, Dharana, Dhyana i Samadhi. Ale najpierw należy odżywić korzenie.Kiedy to będzie mocne, wyrośnie drzewo, potemkwiat i owoc. Ale jeśli korzeni enie będą mocne, drzewo się przewróci.

POLACY

Ten rok jest dość wyjątkowy dla Polaków w KPJAYI. Po pierwsze, przyjeżdżając tu od 2006 roku, Justyna nigdy nie widziała tylu rodaków, mamy porządną reprezentację. Po drugie, Przemek Nadolny, pierwszy polski atoryzowany nauczyciel otrzymał autoryzację LEVEL 2, co jest zezwoleniem na nauczanie serii Intermediate. Yoga Republic jako jedyna szkoła w Polsce ma ten przywilej. Po trzecie, zarówno on, jak i Justyna, w tym roku przez cały miesiąc praktyki w shali również asystują Sharathowi. Jak mówi Justyna, to ogromny zaszczyt i piękne doświadczenie.

Więcej o Justynie, jodze i fotografii przeczytacie na jej blogu TUTAJ!O autorze

Justyna Jaworska
Pochodzi z Polski, ale jej drugim domem są Indie. Jeśli nie znajdziemy jej w żadnym z tych dwóch krajów, to znaczy, że jest w podróży i prawdopodobnie oddaje się jednej ze swojej pasji: joga, wspinaczka lub fotografia.

Zaczęła ćwiczyć Ashtanga Yoga w 2005 roku. W 2006 roku była już w Indiach, gdzie studiowała jogę.
W 2012 roku wróciła do szkoły KPJAYI ćwiczyć z Sharath Jois Rangaswamy który jest jej głównym i ukochanym nauczycielem. To był dla niej zaszczyt otrzymać jego błogosławieństwo w styczniu 2014 roku.

W 2014 roku Przez kilka miesięcy uczyła ashtanga jogi i wspinaczki w Szwajcarii. Przeniosła się tam prosto po podróży do Indii i przyznaje, że to był dla niej szok kulturowy.
W rezultacie zaczęła uczyć ashtanga jogi w tradycyjny sposób w studiach jogi, w firmach, na prywatnych lekcjach, a także w więzieniu, gdzie został uruchomiony specjalny program jogi dla kobiet osadzonych.

Uczy czego się nauczyła i sama doświadczyła w ciągu tych lat. Joga nie tylko ją uspokaja, ale również sprawia, że może przezwyciężyć swoje lęki i ograniczenia.

Inne artykuły tego autora