Magdalena Bałdys

7 Sposobów na Ugruntowanie praktyki Jogi

Oto garść sprawdzonych wskazówek, które mogą ułatwić regularną praktykę jogi i powrót na matę.

Bywa, że w natłoku zadań, pracy, maili, obowiązków, telefonów i miliona innych spraw, gubimy ważne fragmenty codzienności. Gdy zaczyna brakować czasu, padają pierwsze ofiary. Regularna praktyka jogi wypada z obiegu i ciężko wpisać ją ponownie w napięty do granic możliwości grafik. Próby regularnej praktyki jogi czy powrót na matę są trudne i okupione zazwyczaj wyrzutami sumienia, żalem czy też poczuciem bezsilności. Jeśli borykasz się aktualnie z podobnymi problemami – oto garść sprawdzonych wskazówek, które mogą ułatwić powrót na matę.

Sprawdź nasz Plan praktyki na wrzesień i powoli, ale regularnie zacznij praktykę z jogą. W tym Planie znajdziesz wiele krótkich praktyk, by w spokojnym tempie wejść w swój wewnętrzny rytm.

1. Wyznacz cel

Poznaj dobrze swoje motywy. Jeśli nie wiesz, po co ćwiczysz, bardzo szybko przestanie ci zależeć. Powiedzmy, że chcesz nauczyć się Bakasany (Pozycji Kruka), albo wyciszyć się, wyleczyć bóle kręgosłupa, przywrócić dawną sprawność, być bardziej elastycznym – świetnie! Zapisz lub zapamiętaj sobie swój cel i jak najczęściej sobie o nim przypominaj. Najlepiej wtedy, gdy właśnie wykonujesz Powitanie Słońca.

Ważne też, żebyś rewidował swoją listę – może się okazać, że pewne zadania zostały już „odhaczone”. Jeśli tak jest, pomyśl o kolejnym celu. Zawsze stawiaj sobie nowe wyzwania, które podtrzymują twoją motywację. Możliwe, że w pewnym momencie nie będziesz już potrzebować powodów-motywatorów – joga stanie się celem samym w sobie i nie będziesz potrafił wyobrazić sobie życia bez niej.

praktykuj w domu

2. Wyznacz czas

Wyobraź sobie, że umawiasz się ze znajomymi, a potem bez słowa po prostu nie przychodzisz na spotkanie. Nie sprawiaj sobie zawodu i pojawiaj się o umówionej porze! Powiadom rodzinę i znajomych, że o tej porze nie wolno ci przeszkadzać, niech to będzie chociaż twoje własne 10 minut.

Oczywiście to, o jakiej godzinie będziesz ćwiczyć – rano, wieczorem czy w trakcie dnia – zależy wyłącznie od twoich preferencji oraz grafiku. Jednak ustalenie sobie  jednej, niezmiennej, wyznaczonej pory sprzyja systematyczności i zdecydowanie pomaga w budowaniu nawyku. Kiedy już wejdziesz na matę, wytrwaj tyle, ile sobie założyłeś. Możesz ustawić sobie alarm, który zasygnalizuje koniec. Bardzo dobrym pomysłem, żeby wytrwać na macie i to zarówno długoterminowo, jak i danego dnia jest stawianie sobie wyzwań. Tydzień jogi na rozciąganie? 30 poranków z jogą? Wybierz wyzwanie dla ciebie. Raz jeszcze: regularna praktyka jogi to klucz do sukcesu.

Ale jeśli naprawdę nie masz czasu danego dnia, odłóż to – zresztą jeden dzień przerwy jest nawet wskazany. Kiedy nie możesz się wyłączyć i poświęcić nawet tego kwadransa dla siebie i jogi, a twoje myśli odpływają, to nie ma sensu. Praktyka nie przyniesie ci pełnych korzyści i tylko cię zirytuje. Nie przejmuj się – jutro na pewno dasz radę.

3. Wyznacz miejsce

joga w domu

Nie ma sensu za każdym razem szukać kawałka wolnej przestrzeni, na której zmieściłaby się mata. Ostatecznie stracony na poszukiwania albo „odgruzowanie” podłogi czas, lepiej poświęcić na praktykę. Wybierz sobie zawczasu takie miejsce i poproś rodzinę, żeby nikt z niego nie korzystał w twoim czasie na jogę.

Często nie mamy idealnych warunków do praktykowania jogi, własnego, najlepiej przestronnego, pokoju. Nic nie szkodzi. Stwórz swoją własną przestrzeń w warunkach, które masz. Najważniejszy jest porządek, żeby nic cię nie rozpraszało. Możesz usunąć zbędne przedmioty i bibeloty, przesunąć meble. Jeśli lubisz dekoracje, świeczki, kadzidełka lub kwiaty – użyj ich do wykreowania odpowiedniej atmosfery.

Niech to będzie twoja przestrzeń, taka, w której czujesz się dobrze i komfortowo, a przede wszystkim do której chcesz wracać ze swoją matą.

4. Zaangażuj znajomych

regularna praktyka jogi z przyjaciółmi

Nic tak nie motywuje, jak świadomość, że ktoś liczy na ciebie. Powiedz osobie, na której zdaniu ci zależy, że zamierzasz wrócić do praktyki jogi. Poproś o wsparcie w tym postanowieniu. Informując kogoś o twoich zamiarach, masz pewność, że usłyszysz pytanie o postępy, co dodatkowo wzmocni twoją motywację. Głupio będzie się potem tłumaczyć z niepowodzenia.

Jeszcze lepszym pomysłem jest wciągnięcie znajomych w praktykę jogi. Jeśli idziecie do studia razem, to wiesz, że raczej nie ominiesz zajęć. Jeśli praktykujesz w domu i tak możesz umówić się na „wspólną” sesję – możecie ćwiczyć osobno, ale w tym samym czasie, każdy w swoim domu.

Sama świadomość, że ktoś też właśnie w tym momencie staje na macie, działa mobilizująco. Różne grupy dyskusyjne, np. na Facebooku, również mogą stanowić ogromne wsparcie, sprawiają, że chcemy próbować nowości i nie odpuszczamy. To wspaniałe źródło inspiracji i świetna okazja do wymiany doświadczeń.

5. Przyjmij metodę małych kroków

Nie wymagaj od siebie za dużo na początku. Lepiej wykonać w całości i z zaangażowaniem jedno Powitanie Słońca dziennie niż niestarannie i bez przekonania siedem razy na tydzień. Poza tym, gdy wyrobisz sobie nawyk, zdziwisz się, jak szybko sam zechcesz wydłużyć praktykę. Jedno Powitanie Słońca przestanie ci wystarczać. To naturalny moment na kolejny mały krok w ugruntowaniu regularnej praktyki jogi i jej rozbudowaniu.

Zasada małych kroków dotyczy również twoich postępów. Nie spiesz się, idź swoim tempem. Jeśli nie radzisz sobie z daną asaną, nie forsuj ciała. Zrób łatwiejszą wersję. Czujesz ból? Wyjdź z asany. Powroty do ćwiczeń są trudne, ale ciało z czasem, we własnych rytmach, wróci do formy.

6. Planuj

Jeśli przepadasz za dynamicznymi porankami, wieczorem poprzedniego dnia od razu rozłóż sobie matę, przygotuj pomoce, których używasz i muzykę, jeśli słuchasz podczas praktyki. W ten sposób rano nie będzie żadnych wymówek i przeszkód, aby wskoczyć od razu na matę. Jeżeli rano nie masz czasu i zamierzasz ćwiczyć po pracy, przygotuj sobie zdrową przekąskę, np. bakalie, aby mieć siłę na po pracowitym dniu.

Planowanie posiłków jest wbrew pozorom dość istotne, zważywszy na to, że przerwa między jedzeniem a ćwiczeniami powinna wynosić przynajmniej 2 godziny po lekkim posiłku, a nawet 4 – po obfitym. Złe rozplanowanie może nam skutecznie zrujnować zamierzoną praktykę w danym dniu. Jeśli masz umówione wieczorne spotkanie towarzyskie, przełóż swoją praktykę na rano. Przewiduj, planuj i dostosowuj czas jogi do swojego harmonogramu. W ten sposób nic nie wyrwie cię z rutyny.

7. Dobierz odpowiednią praktykę

Wiadomo, jeżeli jesteś przemęczony i od dawna nie ćwiczyłeś, nie od razu wykonasz super-dynamiczne sekwencje. Wsłuchaj się w swoje potrzeby, a gdy masz gorszy dzień wybieraj asany regenerujące, relaksujące i mało intensywne. Twoje ciało podziękuje ci za to.

Czasem z kolei rozpiera cię energia – to moment na wybór bardziej wymagających asan, budujących siłę. Albo przeciwnie – uspokajających – jeśli chcesz się wyciszyć np. przed snem. Podczas praktyki zwykle nasze ciało daje wyraźne sygnały, czego potrzebuje. Czy jest w stanie wykonać pełną wersję pozycji, czy raczej ułatwioną. Najlepiej za każdym razem, kiedy wchodzimy na matę, ułożyć sobie taką sekwencję, która będzie dostosowana do naszego samopoczucia i aktualnego stanu organizmu. Nie sztuka zmęczyć się tak, że następnego dnia nie będziemy mieli ochoty na ćwiczenia. W jodze chodzi przede wszystkim o równowagę: harmonię ciała i spokój umysłu.

Zdarza się jednak i tak, że nawet kiedy nie udaje się regularna praktyka jogi, to nagle któregoś dnia odczuwamy zmęczenie, znudzenie i, ciężko nam się zebrać. To normalne i może dotyczyć każdego aspektu naszego życia. Poniżej dwie dodatkowe wskazówki, które nie tylko pomogą wrócić na matę po dłuższej przerwie, ale przede wszystkim pozwolą utrzymać się na niej i zwalczyć chwilę słabości i powiew nudy.

8. Inspiruj się do regularnej praktyki jogi

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PortalYogi (@portalyogi_pl)

Czytaj i poszukuj. Od czasu do czasu próbuj czegoś nowego. Zmień instruktora lub rodzaj zajęć. Szukaj takiej metody, która najbardziej ci służy i czujesz, że jest dla ciebie odpowiednia. Ciekawość to motor do działania. W chwilach zwątpienia lektura krótkich sentencji i cytatów może dodać ci energii i przypomnieć o Twoich motywacjach oraz celach. Codzienne afirmacje, słowa sławnych ludzi mogą być inspirujące i motywujące.

9. Bądź optymistyczny, ciesz się, nie trzymaj się za bardzo zasad

Często dajemy się zniewolić własnej głowie. Kiedy coś sobie założymy, chcemy, żeby wszystko szło zgodnie z planem. Kiedy coś pójdzie nie tak, wydarzy się coś nieoczekiwanego, np. musimy zmienić godzinę lub miejsce naszej codziennej praktyki, czujemy, że jest to problem. Nie możemy się skupić, nasz rytuał został zaburzony, czasem po prostu rezygnujemy.

Pamiętaj, że najważniejsza jest sama praktyka, a nie towarzyszące jej okoliczności. Bądź elastyczny i otwarty. Przede wszystkim jednak nie zniechęcaj się porażkami. Joga to również zabawa, a zabawa i radość są motywujące.

Wierz w siebie i w to, że tym razem uda ci się wytrwać na macie.


Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i zyskaj dostęp do setek sesji jogi.

Dzięki naszym comiesięcznym Planom Praktyki oraz wyzwaniom będziesz pracować nad regularną praktyką jogi.


dołącz do Studio

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]