DETOKS Z JOGĄ – Czyli Ajurweda, Asany I Dieta

„Możesz zajść gdziekolwiek, jeśli zrobisz ten jeden krok za każdym razem”

– Dave Ramsey

Ciało potrafi samo się regenerować, oczyszczać i uzdrawiać. Jednak proces ten może zostać zaburzony złą dietą i niewłaściwym sposobem funkcjonowania. Detoks z jogą z wielu powodów może być idealnym rozwiązaniem dla poszukujących pełnej regeneracji. Dowiedz się, jaka praktyka i dieta pozwolą Ci oczyścić ciało oraz umysł.

Zasady detoksu

Wiele osób uważa, że oczyszczanie organizmu oznacza rygorystyczną głodówkę, która ma prowadzić do szybkiego pozbycia się masy ciała – jest to błędne myślenie. Prawidłowy detoks jest kompletny, jeśli łączy się z dobraną i regenerującą dietą. Organy wewnętrzne lepiej będą przyjmować odżywcze składniki, jeśli zostaną wcześniej oczyszczone z blokujących toksyn. Dzięki temu poprawi się ich funkcjonowanie i Twoje samopoczucie. Podczas detoksu warto pamiętać, że to jak czuje się ciało, ma wpływ na psychikę – i na odwrót.

Holistyczny detoks z jogą

detoks z jogą ajurweda

Istnieją różne szkoły detoksu. W holistycznym podejściu do detoksu uwzględnia się rewitalizację na różnych poziomach: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. Ogromne znaczenie ma połączenie praktyki jogi, świadomego oddychania i medytacji z prawidłową dietą.

Zgodnie z holistycznym podejściem, poszczególne sfery naszego ciała stanowią całość, w związku z tym, aby przywrócić równowagę w swoim życiu, musimy wprowadzić detoks we wszystkich jego aspektach.

Zalety wiosennego detoksu

Wiosna to idealny czas, żeby skorzystać ze zbawiennych skutków detoksu i przywrócić swoje ciało i umysł do stanu równowagi. Warunki atmosferyczne są bardziej sprzyjające i mniej obciążające organizm. Masz dostęp do wielu świeżych sezonowych produktów, obfitujących w witaminy i odżywcze składniki. 

Wszystko to będzie wspierać Cię w procesie oczyszczania. Ciało dostanie zastrzyk witaminy D i minerałów, ciepło rozluźni mięśnie, a częste spacery usprawnią krążenie. Jeśli włączysz do tego wykonanie odpowiednich asan, pranayamy (pranajamy) i ajurwedyjską dietę, możesz liczyć na pełniejszy detoks.

W tym czasie warto zaplanować weekend, w którym, oprócz odpowiedniej diety, zaczniesz praktykę asan przyspieszających procesy oczyszczania.

Krok 1: Poznaj swoją doshę

Tak działa oczyszczanie według zasad ajurwedy – poddanie się kilkutygodniowemu procesowi Panchakarmy działa na wielu poziomach. Rozpoczyna się ono od diagnozy doshy  i masażu abhyanga.

Masaż stanowi integralną część ajurwedyjskiego detoksu i ma na celu przywrócenie równowagi energetycznej ciała. Zazwyczaj wykonywany jest przez dwie osoby. W czasie ajurwedyjskiego detoksu obowiązuje dieta odpowiednia dla danej doshy. Oczyszczanie uzupełnione jest praktyką jogi i pranayamami, które skutecznie pogłębiają proces usuwania toksyn i regeneracji.

Krok 2: Praktykuj te asany:

Codzienna praktyka jogi wspomoże walkę ze stresem, polepszy nastrój oraz doda energii. Podczas wykonywania asan koncentrujesz się bardziej na ciele i usprawniasz działanie organów wewnętrznych, które szybciej usuwają toksyny z organizmu. Pobudzają one metabolizm, poprawiają pracę wątroby i nerek, a to również przyspiesza oczyszczanie ciała i umysłu. Wypróbuj te 3 asany, jeśli chcesz zacząć praktykę jogi, wspomagającą proces detoksu:

detoks z jogą ajurweda

  1. Parivrtta Utkatasana (Pozycja Odwróconego Krzesła) – wskazówki jak wykonać pozycję, znajdziesz tu

Asana Odwróconego Krzesła oprócz poprawienia postawy i wzmocnienia mięśni brzucha, stymuluje pracę narządów jamy brzusznej: wątroby, śledziony oraz poprawia działanie układu trawiennego.

detoks z jogą

  1. Garudasana (Pozycja Orła) – wskazówki jak wykonać pozycję, znajdziesz tu

Garudasana uczy zachowania równowagi i koncentracji umysłu. Rozwija mięśnie okolicy kostek, zwalcza sztywność barków i zapobiega skurczom mięśni łydek, a poprzez mocny zacisk nóg, poprawia krążenie.

detoks z jogą ajurweda

  1. Marichyasana (Pozycja Mędrca) – wskazówki jak wykonać pozycję prezentuje Basia Lipska 

Korzyści: Skręcając nasze ciało w tej pozycji, stymulujemy pracę nerek i wątroby. Marichyasana zalecana jest przy wzdęciach i zaparciach, ponieważ wykonywanie jej poprawia trawienie. Poza tym fantastycznie pomaga na wyciszenie umysłu.

Więcej asan na detoks możesz znaleźć w naszym artykule o 7 pozyjach jogi na detoks.

Krok 3: Zadbaj o swoją dietę

detoks z jogą ajurweda

Wykorzystaj sezonowe produkty i wprowadź do swojego jadłospisu zupy warzywne i koktajle warzywno-owocowe. Ponadto, zaprzyjaźnij się z tak zwanymi „superfoods”, czyli super jedzeniem – awokado, burkiem, zieloną herbatą, cytryną, kiszoną kapustą, imbirem, czosnkiem i jabłkiem. Wyeliminuj z diety przetworzone jedzenie, cukry, alkohol i papierosy. Ogranicz spożycie kofeiny (kawy, herbaty, napoi energetycznych), produktów mlecznych oraz odzwierzęcych. A przede wszystkim, włącz do diety picie świeżo wyciskanych soków. Zadziałają one jak zastrzyk energii, nie obciążając układu pokarmowego. Dostarczą organizmowi solidną dawkę minerałów.

Detoks na co dzień

detoks z jogą ajurweda

Regularność – bardzo ważna dla zachowania zdrowia – jest kluczowym elementem w ajurwedyjskim stylu życia. Kiedy zastosujesz wakacyjny detoks z jogą, zastanów się nad codziennymi, małymi rytuałami oczyszczającymi, które przedłużą pozytywne zmiany.

Wprowadź do swojej porannej rutyny kilka drobnych nawyków:

  1.    Wypij szklankę wody z cytryną przed śniadaniem.
  2.    Ćwicz jogę!
  3.    Zrób masaż twarzy zaraz po jej oczyszczeniu.
  4.    Ćwicz świadome, głębokie oddychanie i medytuj.
  5.    Jedz wczesną, lekkostrawną kolację, najlepiej 3h przed snem.
  6.    Zadbaj, żeby spać 7-8h każdej doby.

Pamiętaj: Doceniaj siebie, szanuj swoje ciało i duszę. Wakacyjny detoks z jogą przywróci równowagę i będzie odnową biologiczną, która przyda się przed jesienną słotą. Warto wziąć ze sobą Internetowe Studio PortalYogi i spróbować detoksykującej praktyki na świeżym powietrzu, na plaży czy na łące. Wszędzie tam gdzie złapiesz internet, możesz złapać głębszy oddech podczas praktyki jogi. A wyższa temperatura powietrza i dotlenienie organizmu pomogą w głębokim oczyszczaniu. Nie zapomnij tylko o nawodnieniu, które wyjątkowo przyda się w tym czasie!

Jeśli szukasz więcej informacji o ajurwedzie i detoksie, to zapoznaj się też z naszym artykułem o domowym jednodniowym Ajurwedyjskim detoksie dla odżywienia skóry tutaj.


Joga pomaga oczyszczać ciało z toksyn i przywraca równowagę wewnętrzną. Jeśli chcesz oczyść ciało, umysł i zyskać nową energię na wiosnę, to w Internetowym Studio PortalYogi czeka na Ciebie 7-dniowe wyzwanie z Justyną Jaworską: Detoks z Jogą!

Dołącz do Internetowego Studio PortalYogi, w kategorii wyzwania znajdziesz —> Detoks Z Jogą!

 

Detoks z JogąO autorze

PortalYogi
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Inne artykuły tego autora