Dwie asany wyciszające

Jesienią, po ciężkim tygodniu w pracy, po ważnym spotkaniu, intensywnym wyjeździe – w tych wszystkich momentach przyda nam się chwila wyciszenia. Prezentujemy dwie asany wyciszające, które warto wykonać, aby odnaleźć wewnętrzny spokój i ukojenie.

1. Uttanasana – Skłon w przód

uttanasana

Pozycja ta wycisza umysł, kieruje uwagę do wnętrza i odpręża? W wyniku odwrócenia siły grawitacji w tułowiu krew obficie dopływa do głowy i dotlenia mózg, akcja serca zostaje spowolniona, a oddech wydłużony.

Ardha utanasana krok po kroku

1. Na wdechu wyprostuj łokcie i unieść tułów, odsuwając go od ud. Postaraj się zachować jak największą odległość między kością łonową a pępkiem.

2. Dłonie lub palce przyciśnij do podłogi.

3. Podnieś górną część mostka w górę i lekko do przodu. Możesz lekko ugiąć kolana.

4. Spójrz lekko przed siebie, ale bądź ostrożny, aby nie wywierać ucisku na szyję.

Korzyści płynące z wykonywania pozycji Ardha utanasana

– rozciąga przednią część klatki piersiowej – wzmacnia i poprawia postawę pleców,
– stymuluje brzuch.

Wskazówki dla początkujących:

– jeśli nie możesz dotknąć rękoma do podłogi z wyprostowanymi kolanami może delikatnie ugiąć kolana, lub podłożyć bloczki pod każdą rękę na obrzeżach każdej stopy.

2. Salamba Sarvangasana – Świeca

salamba sarvangasana

Świeca nazywana jest królową asan. Jej terapeutyczne i prozdrowotne właściwości tworzą długą listę- nie sposób wymienić wszystkich. Układ sił działających na ciało na co dzień, tutaj jest odwrócony, co odciąża układ krwionośny, gdyż krew łatwiej powraca do serca. Ułatwia oczyszczanie i jednocześnie wzmacnia.

Sarvangasana krok po kroku:

1. Połóż się na plecach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia a dłonie wnętrzami do podłogi. Z wydechem przyciągnij zgięte kolana do tułowia, mocno dociśnij i odepchnij się rękami od podłogi i jednym ruchem unieś biodra. Ugnij łokcie i podeprzyj dolne plecy rękami. Zbliż do siebie oba łokcie tak, by ramiona były równoległe względem siebie. Pozostań na 1 oddech.

2. Podczas wydechu ustaw tułów do pionu podpierając się rękami- tak by broda dotknęła klatki piersiowej i wyprostuj nogi. Palce stóp skieruj do sufitu. Utrzymuj gardło rozluźnione, tak aby nie blokowało swobodnego oddechu. Pozostań na 5 oddechów.

3. Z kolejnym wydechem ugnij nogi i powoli opuść tułów na podłogę, podpierając plecy rękami. Rozprostuj nogi i ręce, odpocznij.

Wskazówki dla początkujących:

Powinieneś zachować szczególną ostrożność lub zrezygnować z Sarvangasany, jeżeli masz nadciśnienie, choroby oczu lub problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. W tej pozycji może wzrastać ciśnienie krwi w głowie, szyja jest obciążona, co przy wyżej wymienionych schorzeniach jest potencjalnie niebezpieczne.

Na początku do wykonania pozycji używaj jako podkładu zwiniętego koca lub ręcznika- zobacz zdjęcie powyżej. Koc zwiń trzykrotnie lub użyj jednej pianki do jogi i na nią połóż warstwę koca. Ułóż barki oraz łokcie na kocach, głowa niech luźno spływa na podłogę. Sama szyja nie spoczywa na kocach, ani nie opiera się o podłogę – dzięki temu jest odciążona.

 O autorze

PortalYogi
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Inne artykuły tego autora