Dwie asany wyciszające

Jesienią, po ciężkim tygodniu w pracy, po ważnym spotkaniu, intensywnym wyjeździe – w tych wszystkich momentach przyda nam się chwila wyciszenia. Prezentujemy dwie asany wyciszające, które warto wykonać, aby odnaleźć wewnętrzny spokój i ukojenie.

1. Uttanasana – Skłon w przód

uttanasana
Pozycja ta wycisza umysł, kieruje uwagę do wnętrza i odpręża? W wyniku odwrócenia siły grawitacji w tułowiu krew obficie dopływa do głowy i dotlenia mózg, akcja serca zostaje spowolniona, a oddech wydłużony.

Ardha utanasana krok po kroku

1. Na wdechu wyprostuj łokcie i unieść tułów, odsuwając go od ud. Postaraj się zachować jak największą odległość między kością łonową a pępkiem.
2. Dłonie lub palce przyciśnij do podłogi.
3. Podnieś górną część mostka w górę i lekko do przodu. Możesz lekko ugiąć kolana.
4. Spójrz lekko przed siebie, ale bądź ostrożny, aby nie wywierać ucisku na szyję.
Korzyści płynące z wykonywania pozycji Ardha utanasana
– rozciąga przednią część klatki piersiowej – wzmacnia i poprawia postawę pleców,
– stymuluje brzuch.
Wskazówki dla początkujących:
– jeśli nie możesz dotknąć rękoma do podłogi z wyprostowanymi kolanami może delikatnie ugiąć kolana, lub podłożyć bloczki pod każdą rękę na obrzeżach każdej stopy.

2. Salamba Sarvangasana – Świeca

salamba sarvangasana
Świeca nazywana jest królową asan. Jej terapeutyczne i prozdrowotne właściwości tworzą długą listę- nie sposób wymienić wszystkich. Układ sił działających na ciało na co dzień, tutaj jest odwrócony, co odciąża układ krwionośny, gdyż krew łatwiej powraca do serca. Ułatwia oczyszczanie i jednocześnie wzmacnia.

Sarvangasana krok po kroku:

1. Połóż się na plecach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia a dłonie wnętrzami do podłogi. Z wydechem przyciągnij zgięte kolana do tułowia, mocno dociśnij i odepchnij się rękami od podłogi i jednym ruchem unieś biodra. Ugnij łokcie i podeprzyj dolne plecy rękami. Zbliż do siebie oba łokcie tak, by ramiona były równoległe względem siebie. Pozostań na 1 oddech.

2. Podczas wydechu ustaw tułów do pionu podpierając się rękami- tak by broda dotknęła klatki piersiowej i wyprostuj nogi. Palce stóp skieruj do sufitu. Utrzymuj gardło rozluźnione, tak aby nie blokowało swobodnego oddechu. Pozostań na 5 oddechów.

3. Z kolejnym wydechem ugnij nogi i powoli opuść tułów na podłogę, podpierając plecy rękami. Rozprostuj nogi i ręce, odpocznij.

Wskazówki dla początkujących:

Powinieneś zachować szczególną ostrożność lub zrezygnować z Sarvangasany, jeżeli masz nadciśnienie, choroby oczu lub problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. W tej pozycji może wzrastać ciśnienie krwi w głowie, szyja jest obciążona, co przy wyżej wymienionych schorzeniach jest potencjalnie niebezpieczne.

Na początku do wykonania pozycji używaj jako podkładu zwiniętego koca lub ręcznika- zobacz zdjęcie powyżej. Koc zwiń trzykrotnie lub użyj jednej pianki do jogi i na nią połóż warstwę koca. Ułóż barki oraz łokcie na kocach, głowa niech luźno spływa na podłogę. Sama szyja nie spoczywa na kocach, ani nie opiera się o podłogę – dzięki temu jest odciążona.

 

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.