Portal Yogi

3 Porady, abyś Mógł w Pełni Czerpać z Praktyki Jogi

Bycie całkowicie wyciszonym na poziomie umysłu jak i ciała jest o wiele trudniejsze niż niektórym może się wydawać. Joga rzuca nam nie lada wyzwanie… podczas kiedy jesteśmy w stanie wejść do asany i chwilę w niej wytrwać, to umysł u wielu z nas nadal walczy z zadaniem wyciszenia się, zwrócenia uwagi do wewnątrz i docenienia chwili obecnej.
Mamy naturalną tendencję do „zwieszania” się na innych ludziach i rzeczach, które funkcjonują poza nami. Oprócz tego podejmujemy się tysiąca zadań, by jak najbardziej oddalić się od źródła życia, które płynie właśnie w nas samych. Gdy czujesz, że te słowa dotyczą także Ciebie, wykorzystaj poniższe wskazówki, które mogą pomóc znaleźć Ci harmonię w praktyce jogi, a także w życiu.

1. Zastanów się nad swoimi celami i planami

Podczas wykonywania asany po praz pierwszy, zazwyczaj skupiamy się na odtworzeniu jej w taki sam sposób, w jaki pokazał nam ją nauczyciel. Zapominamy, że pierwszą zasadą wykonywania ćwiczeń jogicznych jest ich zrozumienie i poszukanie w nich własnego centrum i harmonii. Dzięki tym poszukiwaniom możemy znaleźć równowagę, która pomoże nam wejść do pozycji i trwać w niej bez tak ogromnej walki. Tej pracy nikt inny za Ciebie nie wykona. Owszem, doświadczeni nauczyciele tak Cie poprowadzą, abyś mógł czerpać z asan jak najwięcej korzyści, ale nigdy nie wejdą w Twoją skórę.
Twój nauczyciel może przybliżać Cię do sedna praktyki, ale to Ty musisz odnaleźć w niej harmonię. Nie stawiaj sobie za cel wykonanie asany „jak z obrazka”, a skup się na drodze dojścia do niej i na tym co możesz poprawić, by była ona dla Ciebie wygodniejsza i bardziej skuteczna. Trzymaj się tej samej zasady podejmując wyzwania w życiu codziennym. To nie jest łatwe, bo na drodze do celu zawsze pojawią się dni w których Twoje ciało będzie drżeć, Twoje nogi będą się trząść i będziesz miał poczucie, że zaraz stracisz równowagę i upadniesz. Ale jeśli Twój cel jest słuszny i pełen dobrych intencji, w końcu znajdziesz ten upragniony balans, tak by Twoja podróż była w pełni satysfakcjonująca.

2. Praktykuj medytację Metta

Metta jest formą medytacji, która rozbudza poczucie związku z własnym ja, co poszerza możliwości przelewania dobrych uczuć na ludzi i rzeczy wokoło. W trakcie praktyki jogi, myśl o sobie jako o ukochanej osobie, a do wszystkich asan, które wykonujesz podejdź z wyrozumiałością i miłością. Zazwyczaj praktyka jogi rozpoczyna się od Twojego indywidualnego poczucia potrzeby. Jest to Twoje przedsięwzięcie. Na macie również jesteś sam, dlatego musisz obdarzać się dużym uczuciem.

3. Uświadom sobie, że joga to nie zawody

Na zajęciach jogi pokusa rozglądania się wokoło i podpatrywania praktyki innych jest duża. Czasem czujemy presję wykonania jakiejś asany tylko dlatego, że osoby obok wykonują ją bez trudności. Ale tak jak już wspomniałam wcześniej, praktyka jogi jest indywidualną podróżą. Porównywanie się z innymi w tym przypadku nie ma najmniejszego sensu. Podobnie jest w życiu; niech rzeczy, które robisz wynikają z Ciebie, Twojej pasji, a nie z chęci bycia lepszym od kolegi obok. Dzięki temu będziesz w stanie odkrywać swoją niepowtarzalną drogę do pokoju i mądrości, a być może zainspirujesz kogoś do podobnego myślenia i działania.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.