Jak Joga Wpływa Na Rodzicielstwo (Tekst Nie Tylko Dla Kobiet W Ciąży!)

Joga uczy nas wielu rzeczy – o samych sobie i o relacjach z innymi ludźmi. Jaclyn Nguyen, ukazuje trzy proste sposoby,które zmienią to jak patrzysz na rodzicielstwo (właśnie wtedy kiedy myślisz, że zaraz oszalejesz) i życie w ogóle. A także podsunie odpowiedź na pytanie, czy warto uprawiać jogę. Nie tylko w ciąży.
joga a rodzicielstwo
„Jestem bardzo wdzięczna, ponieważ od kilku miesięcy jestem pełnoetatową mamą. Zdarzały mi się jednak momenty, w których byłam pewna, że nie potrafię niczego zrobić w prawidłowy sposób. I wtedy przypomniano mi, że rodzicielstwo jest tak naprawdę radosnym procesem nauki, który prowadzi cię do pozytywnego rozwoju.”
„Pewnego dnia, po parnych i mokrych zajęciach, zdałam sobie sprawę, że joga już dawno przygotowała mnie do bycia matką. Musiałam tylko przypomnieć sobie trzy proste rzeczy. Szczególnie kiedy jestem w domu wychowując córkę.”

1. Odpuść perfekcję i dostosuj się do sytuacji

Podobnie jak odpuszczając sobie podczas wykonywania pewnych asan, zrób to samo, będąc w towarzystwie Twoich dzieci. Jeśli narobią bałaganu, upuszczą garnek spaghetti, który rozbryzga się po całej podłodze – trudno, po prostu stało się. Podnieś go, tak samo jak podnosisz swoje ciało po upadku.
Koniec końcem, dzięki Tobie nauczą się jak być schludne, uważne i rozsądne zupełnie tak samo, jak Twoja noga w końcu wyląduje za Twoją głową. Bycie elastycznym ułatwia życie a perfekcja powoduje sztywność.

2. Nic dobrego nie przychodzi na siłę

Czasami będąc rodzicami musimy przypomnieć sobie, że potrzeba również wiele nauki w tym jak kierować i wspierać nasze pociechy. Jest to dokładnie tak samo istotne jak wsłuchanie się w głos własnego ciała. Podobnie można to zobrazować sytuacją podczas zajęć, w której pragniesz wykonać jakąś asanę, ale pewna część Twojego ciała mówi nie – Ty zamiast jej posłuchać, przesz naprzód i całość kończy się naciągnięciem ścięgna, bądź znacznie gorzej. Nie zmuszaj dzieci do robienia rzeczy, których nie chcą, myśląc że z czasem im się to spodoba. Pozwól im dokonać wyboru.
Na pewno wydaje Ci się, że wiesz co jest dla nich najlepsze – spróbuj jednak posłuchać, co Twoje pociechy mają Ci do zakomunikowania i akceptuj rzeczy takimi jakie są. Jedyną rzeczą nad którą powinieneś panować jesteś Ty sam. Nie pozwól, by Twoje ego przejęło kontrolę i nazwało walką unikalną więź, która prezentuje się nie tylko między Tobą i praktyką Jogi, ale przede wszystkim między Twoją rodziną. Prowadź je dając im możliwość rozsądnego wyboru, dzięki czemu nauczą się podejmować decyzję. Wpłynie to na ich poczucie pewności siebie w późniejszym wieku.

3. Bądź uważny

Skup się na jednej rzeczy w danym czasie. Ha! Wiem, że może to zabrzmieć śmiesznie, od kiedy bycie multizadaniowym jest poprostu wplecione w bycie rodzicem. Niemniej jednak, podobnie jak w asanie Psa z głową w dół, w sytuacji, gdy nauczyciel zwraca Ci uwagę na wszystkie zaangażowane części ciała ale cały szczegół tkwi w oddechu i pozostaniu w pozycji. I wtedy za każdym razem podążając za oddechem odczuwasz spokój i ciszę.
Bycie uważnym wydaje się spowalniać czas i pozwala na bycie tu i teraz, przynosząc radość z uczestnictwa w konkretnym momencie i chwili. Zawsze jest czas na dostrzeżenie radości i miłości. Wybierz ścieżkę uważności i ciesz się każdym momentem spędzonym ze swoimi maluchami, ponieważ ani się obejrzysz a staną się dorosłymi. Często mówi się, że nasze dzieci to najlepsi nauczyciele. Chłoń więc ich mądrość i…
NIE ZAPOMNIJ ODDYCHAĆ ;))
Zacznij uprawiać jogę teraz. Przed ciążą, w ciąży, po ciąży – bądź w jakimkolwiek czasie – bez odniesienia do stanu błogosławionego. Bo dystans do siebie i do świata, spokój i cierpliwość przydają się każdemu.
Źródło

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.