Karolina Gaworska

Nów w znaku Barana – kolejny Nowy Rok

Już 21.03.2023 r. będzie miał miejsce nów w znaku Barana, czyli początek astrologicznego roku. Słońce i Księżyc znajdą się w ognistym i kardynalnym znaku Barana, a co za tym idzie, powinniśmy poczuć przypływ sił i witalności.

Już 21.03.2023 r. będzie miał miejsce nów w znaku Barana, czyli początek astrologicznego roku. Słońce i Księżyc znajdą się w ognistym i kardynalnym znaku Barana, a co za tym idzie, powinniśmy poczuć przypływ sił i witalności.

Baran jaki jest, każdy widzi

Wiosną, razem z budzącą się do życia przyrodą, z odmętu Wszechświata wyłania się pierworodny syn zodiaku – Baran.

nów w znaku barana

Pierwszy znak zodiaku, skupiony tylko na sobie. Lecz nie można go za to winić, gdyż jako niemowlę poza sobą niczego nie zna. Dopiero poznaje świat, a otoczenie ma NATYCHMIAST reagować na jego głośny płacz lub krzyk.

Baran jest znakiem ognistym i kardynalnym. Jego zachowanie przyrównuje się do iskry, która kąsa nas w tyłek, mobilizując do działania.

Jako pierwszy znak zodiaku, chcąc nie chcąc, jest pionierem zwiedzającym świat z ciekawością i zuchwałością. I taka to rogata energia będzie nam w ciągu najbliższych dni przyświecać.

Archetyp znaku Barana

Baran to archetyp inicjowania i czynu. „Działaj” to jego motto. Jako astrologiczny archetyp jest niezależny i ma silne cechy przywódcze. Może wprawić wszystko w ruch, lubi przejmować inicjatywę i woli sprawdzać swoje umiejętności w rywalizacji z innymi.

Baran nie akceptuje żadnych objazdów, gdy chce osiągnąć swój cel, lecz kieruje się prosto do niego. Jego pragnienie przygody, chęć podejmowania ryzyka i odwaga są dla niego pomocne. Kiedy porywczość i niezdarność wpędzają go w kłopoty, jego natura pomaga mu wkrótce znów patrzeć w przyszłość z optymizmem i pewnością siebie.

Bezpośredniość i prostolinijność charakteryzują ten archetyp, co może również przerodzić się w zniecierpliwienie, jeśli nie ma dla nich ujścia lub okoliczności wymagają innego podejścia.

Siła napędowa Barana

Ważnym motorem jego istnienia jest zdobywanie nowego terytorium: wykonywanie pionierskiej pracy, inicjowanie czegoś. Zainteresowanie Barana może nagle spaść po zrobieniu tego pierwszego, kluczowego kroku. Baran potrzebuje celu, aby użyć swojej ognistej energii. Jeśli tego nie zrobi, ryzykuje, że jego potężne impulsy szybko znowu wygasną.

W czystej archetypowej formie Baran nie ma wytrzymałości ani siły przetrwania. Zuchwałość lub agresywność jest niezbędna jako siła napędowa, ale może to również przerodzić się w ślepą złość. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z medytacją na złość (więcej medytacji oraz jogi znajdziesz w Studio PortalYogi):

Podobnymi z natury archetypami są wojownik, myśliwy oraz pionier.

Nowy rok – nowa ja

Jak tam Twoje postanowienia noworoczne? Do końca dobiega 1 kwartał i przynajmniej ta ćwiartka mogła zostać ogarnięta… Zastanawiałaś się czasem, dlaczego tak jest? Dlaczego wypisujemy w pocie czoła postanowienia i nic z tego nie wynika. Albo w ogóle z góry stwierdzamy, że się nie uda.

nów w znaku barana

Naturalnie powodów jest wiele. Jednak niezwykle częstym jest po prostu strach przed działaniem i zmianą. A co, jeśli zrobię coś źle? Jeśli ktoś mnie zgani? Albo po prostu się nie uda? Czy nie lepiej jest czekać na właściwy moment? Albo bardzo dużo czytać, oglądać, robić kursy, planować, aby tylko nie działać…

Ćwiczenie na nów w znaku Barana

Ćwiczenie pisemne: nie myśl, nie oceniaj się, nie zastanawiaj się za długo. Napisz pierwszą odpowiedź, jaka przyjdzie Ci do głowy.

 1. Co sprawia, że nie mogę tworzyć swojego życia tak, jak chcę?
 2. Co sprawia, że nie mogę działać w swoim życiu? Co mnie blokuje?
 3. Co się najgorszego stanie, gdy zacznę działać po swojemu?
 4. Co się najgorszego stanie, gdy zacznę kreować życie takie, jakie chcę?
 5. Co najlepszego mnie czeka, gdy opuszczę strefę komfortu? Gdy będę działać?
 6. Skoro wiem, że świadomie mogę działać i budować swoje życie, które będę kochać, to co zrobię w ciągu najbliższych 24 godzin.

Wpisz przynajmniej 20 nowych przekonań, dlaczego działanie jest dla Ciebie dobre i bezpieczne.

pełnia w baranie

A teraz przyjrzyjmy się Twoim przekonaniom o zmianie.

 1. Gdy czujesz duży opór przed zmianą, zejdź jeszcze głębiej.
 2. Zadaj sobie pytanie: Jaką mam korzyść z trwania w tej sytuacji? Bo skoro w niej trwasz, to coś musisz z tego mieć. Bądź ze sobą szczera. Zapisuj to, co PIERWSZE pojawi się w Twojej głowie. Bez oceniania i udawania grzecznej oraz oświeconej.
 3. Co może się najgorszego stać, gdy zmienisz tę sytuację? Wypisz wszystkie, nawet te irracjonalne lęki.
 4. Co pomyśli o tym Twoja mama/przyjaciółka/babcia, Twój tata/partner/eks/szef?
 5. Co stanie się najlepszego, gdy zmienisz tę sytuację?
 6. Co byś zrobiła, gdybyś wiedziała, że zmiana, której chcesz dokonać, potoczy się jeszcze lepiej, niż możesz to sobie tylko wyobrazić?
 7. A co, jeśli Twoją zmianę wspiera cały Wszechświat i Ci błogosławi?
 8. Co byś zrobiła, gdybyś wiedziała, że w zmianie tej sytuacji jesteś całkowicie bezpieczna?
 9. Skoro już wiesz, że jesteś wspierana i w pełni bezpieczna, co dziś zrobisz, aby wprowadzić zmianę?

Ćwiczenie: zobacz siebie!

Weź lusterko i popatrz sobie w oczy. Kogo tam widzisz?

Kim ten ktoś jest? Kto tam jest tak dokładnie?

Dlaczego czasem tak źle tę osobę traktujesz?

Nie skupiaj się na mankamentach wyglądu, po prostu patrz… Potraktuj to jak medytację.
Patrz sobie w oczy przez minimum 5 minut.

nów w znaku barana

Ja i oni

Wszystkie ciała niebieskie – w horoskop na nów w znaku Barana wykreślonym na Warszawę – znajdą się po prawej stronie kosmogramu. Oznacza to, że nasza uwaga będzie się koncentrować na innych i na relacji z nimi. Warto mieć na uwadze, że dominanta Barana w sprawach relacyjnych może powodować wybuchy emocji oraz gwałtowne zmiany.

Nagromadzenie planet w okolicy descendentu może również wskazywać na to, że zapragniemy zacząć nowy rok astrologiczny na swoich zasadach i z nowymi standardami w relacjach. Wszystkich relacjach, nie tylko tych romantycznych.

Descendent bowiem udziela informacji o związkach partnerskich – zarówno o małżeństwie, jak i o związkach biznesowych czy przyjaźniach:

 • Ujawnia szczegóły dotyczące osób, które preferujesz jako partnera/przyjaciela/wspólników.
 • Wskazuje, jakiego zachowania oczekujemy od innych osób w związku – czy to w przyjaźni, czy w pracy.
 • Descendent pokazuje nam również, jakie cechy idealnie by nas dopełniły.

Descendent dotyczy tych pytań i obszarów:

 1. Jakie cechy ludzi sprawiają, że Cię oni interesują?
 2. Co jest dla Ciebie ważne w przyjaźni?
 3. Czego potrzebujesz od innych, aby być szczęśliwym?
 4. Jakie zachowanie może cię szczególnie zranić?
 5. Jakie zachowanie pociąga Cię w innych?
 6. Co jest dla Ciebie szczególnie ważne w partnerstwie?
 7. Czego oczekujesz od swojego partnera?

Najbliższy nów w znaku Barana przyniesie Ci:

 • Chęć do działania
 • Zmiany w standardach relacyjnych
 • Ochotę na wymianę informacji
 • Wolę walki
 • Aktywność umysłową i fizyczną
 • Odwagę
 • Skupienie na relacjach z innymi
 • Bojowe nastawienie
 • Kłótliwość
 • Pojawienie się osób z przeszłości.

Jak praktycznie wykorzystać nów księżyca w znaku Barana?

 1. Zastanów się, czego pragniesz i jak do tego dojść, bo może droga wcale nie jest taka daleka i trudna! Ile to kosztuje?
 2. Działaj! Medytowanie, wizualizowanie czy pisanie afirmacji mało przyniesie, jeśli nie zejdziesz na poziom materii i nie zaczniesz działać! (Don’t hate – meditate!) Pobierz darmowy ebook z instrukcją jak afirmować i kilkoma potężnymi afirmacjami:
 3. Zweryfikuj swoje postanowienia noworoczne. Może chcesz coś dodać, coś odjąć?
 4. Jakie cele ustalasz sobie na nowy rok astrologiczny? Jak planujesz je zintegrować ze swoim życiem? Jak będziesz sprawdzać ich osiągnięcie?
 5. Rozważ zakończenie nieodżywiających Cię relacji.
 6. Jakie są od dziś Twoje standardy w relacjach z partnerem, dziećmi, koleżankami i klientami?

Jak użyć energii nowiu w znaku Barana w pracy z ciałem?

 1. Rusz się!
 2. Tańcz.
 3. Skacz.
 4. Baw się! Jak źrebaczek lub mała owieczka (w końcu sezon Barana uważam za otwarty) na łące 🙂
 5. Każda forma ruchu zawierająca szybkość i dynamikę jest zalecana.Wyzwanie: 20 dni na mocne ciało
 6. Każda forma ruchu wymagająca dźwigania lub intensywnego rozciągania jest odradzana, gdyż możesz się przeliczyć ze swoimi siłami.
 7. Archetypową częścią ciała znaku Barana jest głowa, może więc masażyk? Albo wcierka i druciki do masowania (to na pewno ma nazwę, ale wiesz, o co chodzi).

Z okazji nadchodzącego nowiu i nowego roku astrologicznego życzę Ci odwagi, aby spełniać dziecięce marzenia.

Mam nadzieję, że odnajdziesz w sobie siłę, by zauważyć te sfery życia, w których nie podążasz za sercem, oraz że postanowisz to realnie i aktywnie zmienić.

P.S. Nów w Baranie to też Międzynarodowy Dzień Astrologii. Zatem jeśli znasz jakiegoś astrologa lub fana astrologii, możesz mu złożyć życzenia !


Masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca? Pełnia księżyca w Pannie to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z jogą. Mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w Studio PortalYogi (platforma do praktyki jogi online). Wskakuj i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

joga księżycowa

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.