Karolina Gaworska

Pełnia w Raku – powrót do przeszłości

Najbliższa pełnia w Raku będzie miała miejsce 07.01.2023 r. Wówczas to Księżyc znajdzie się w znaku wrażliwego i opiekuńczego Raka, a Słońce – niezmiennie od nowiu – pozostaje w przeciwległym znaku pracowitego Koziorożca.

Pełnia w Raku. Rak ze swoim znakiem opozycji – Koziorożcem – dzieli relacje ze społeczeństwem: w Raku decydująca jest najmniejsza jednostka, a mianowicie rodzina, w Koziorożcu jest to społeczeństwo lub państwo jako zasada strukturalna. I właśnie na tym polu będzie rozgrywana akcja tej pełni.

Skutki opozycji Słońca i Księżyca

Każda pełnia ze swojej natury wprowadza mniej lub więcej nerwowości i niepokoju w nasze życie. Jest to spowodowane tym, iż pełnia to aspekt napięciowy i nieharmonijny pomiędzy Słońcem i Księżycem (Słońce i Księżyc, czyli opozycja, są dokładnie naprzeciwko siebie). Jednak nadchodząca pełnia będzie dla wielu osób dużo intensywniejsza i budząca znacznie więcej emocji niż zazwyczaj. Spowoduje to między innymi Księżyc w Raku oraz aspekty Urana do pełni.

Idzie Rak, wcale nie taki nieborak

Rak to czwarty znak zodiaku. Cechuje go wrażliwość umysłowa i opiekuńczość. Jest otwarty na odczucia płynące z głębi duszy. Jego świat to świat obrazów i snów. Niełatwo to wyrazić słowami i trudno nadać kształt. Rak jako znak wodny  reprezentuje wodę w stanie ciekłym, czyli taką, która idealnie dostosowuje się do naczynia, w którym się znajduje.

Symbolicznie pokazuje to jedną z zalet Raka, czyli zdolność do asymilacji. Z pozostałymi dwoma znakami wodnymi, Skorpionem i Rybami, Rak ma bezpośredni dostęp do świata emocji i wrażliwości. Ale podczas gdy Rak przywołuje morze, z którego pochodzi całe życie, Skorpion przypomina bagno czy spokojne jezioro, z którego błotnistych głębin wyrasta lotos, a Ryby przywołują spokojnie płynącą rzekę.

Energie tutaj nie są skierowane na zewnątrz. Rak przeprowadza raczej cichą introspekcję i wewnętrzną analizę.

Charakterystyka Raka

Troska o innych i bycie pod opieką to również ważne kwestie w życiu ludzi, którzy mają dominantę znaku Raka. Pragną dawać swoim bliskim ochronne ciepło, a jednocześnie sami szukają bezpieczeństwa. Zatem w trakcie nadchodzącej pełni podobne rozważania mogą dotrzeć do wielu z nas.

Czy to, co jest bezpieczne, będzie dla mnie dobre?

Czy wszystko, co dla mnie dobre, jest pozbawione ryzyka?

A co, jeśli bezpieczeństwo to czasem złota klatka?

Ponadto z okazji nadchodzącej pełni warto się zastanowić nad balansem między dbaniem a uzależnieniem się od kogoś. Warto na to spojrzeć pod wieloma kątami – czy ja się uzależniłam i oddaję w opiekę, aby mnie ratowano? A może odwrotnie – ratuję wszystkich, bo przecież beze mnie sobie nikt nie poradzi? A jeżeli ten ktoś sam sobie poradzi, to jak się będę czuła?

Powrót do przeszłości

Mawia się, że archetypowo Raki mają oczy z tyłu głowy i ciągle rozpamiętują przeszłość. Co może mieć swoje zalety (jeśli potrafią się na błędach uczyć) albo wady (jeśli zbyt często zawieszają swoją uwagę na tym, co było).

I nie tylko on – zaznaczony w horoskopie pełni Rak – będzie nas skłaniał do powrotu do przeszłości, ale również obecnie retrogradujący Merkury, który chętnie przynosi wspomnienia oraz daje czas na nadrobienie zaległości i wyciągnięcie wniosków z tego, co było.

Merkury w retrogradacji

Merkury odegra niebagatelną rolę w trakcie pełni, ponieważ będzie on w ścisłej koniunkcji ze Słońcem, a co za tym idzie, również utworzy opozycję do Księżyca w Raku.

Ta planeta komunikacji, nauki, logiki oraz emisji niedawno zaczęła się pozornie cofać. Zatem kieruje swoją energię (czyli emitowanie informacji i pobieranie informacji) do naszego wnętrza. Obecnie Merkury będzie się cofał w znaku Koziorożca, czyli tematy, jakie poruszy, to:

 • tradycja,
 • hierarchia,
 • systemy,
 • kariera,
 • ambicja,
 • pozycja w społeczeństwie.

Pytania na czas retrogradacji

Warto, abyś się siebie zapytała, gdzie byłabyś, gdybyś zrealizowała postanowienia z poprzednich lat? Gdzie byś była, gdybyś mimo lęku i może czasem trudu zrealizowała wszystkie swoje ambicje? Co by się stało najgorszego, a co najlepszego, gdybyś zaczęła być w pełni sobą i realizowała siebie (jeżeli wiesz, co to znaczy być w pełni sobą oraz jakie są Twoje ambicje)? A może jest coś w Twojej tradycji, co chcesz zmienić?

Chociaż Merkury jest najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym, mówi się, że jego wibracje i energia wpływają na jeden z najważniejszych, centralnych i skomplikowanych obszarów życia: interakcje społeczne i komunikację.

Energetyczne wpływy Merkurego w retrogradacji

Z wyjątkiem Słońca i Księżyca wszystkie planety mogą wchodzić w retrogradację.
Ponieważ Merkury jest uważany w astrologii za patrona umysłu, komunikacji, a nawet postępu, w tym technicznego, Merkury w retrogradacji wpływa na te właśnie obszary.
Retrogradacja to pozorny kierunek ruchu planet w kierunku przeciwnym do ich normalnego kierunku ruchu (= ruch prosty). Następnie, z punktu widzenia Ziemi, poruszają się ze wschodu na zachód względem stałego gwiaździstego nieba lub zodiaku, a więc zgodnie z ruchem wskazówek zegara na rysunku horoskopu.

Merkury porusza się ruchem retrogradacyjnym, czyli pozornie wstecznym, zatem kierującym energię planety do naszego wnętrza. Gdy porusza się normalnie, energia działa z wnętrza na zewnątrz. Wszystko zależy od indywidualnego horoskopu, ale tak ogólnie jest to droga do wnętrza w poszukiwaniu zrozumienia swoich emocji i w celu zaopiekowania się swoją komunikacją, metodami uczenia się, podejściem do sprzedaży itp. Wszystko, co związane z archetypem Bliźniąt, powinno być wzięte pod uwagę.

Co warto zrobić, gdy Merkury pomyka w tył?

Analizuj (siebie, innych, sytuacje, uczucia itp.).
Poprawiaj teksty (artykuły, prace magisterskie itp.).
Przemyśl ponownie pewne sprawy (jeśli pojawia się dawna miłość lub stary problem).
Przyjrzyj się przeszłości, przeanalizuj ją i wyciągnij wnioski.
Zajmij się tym, co było wiecznie odkładane na kiedy indziej – teraz jest ten czas.
Odpowiedz na zaległe maile lub listy (tak, rachunki też się liczą).
Sprawdzaj fakty i źródła.
Miej przy sobie coś do czytania, Merkury lubi robić opóźnienia.
Dobrze zaplanuj, organizuj, miej plan A, B, C i D.
Napraw to, co od dawna leży popsute.

Skąd pochodzę i dokąd zmierzam?

Opisując cokolwiek mającego coś wspólnego z archetypem Raka, nie można pominąć kwestii rodziny. Jednak zwykle chodzi nie o nasze samodzielnie utworzone stado, lecz o ród, z którego się wywodzimy.

Rak w astrologii patronuje punktowi IC (Imum Coeli). W horoskopie najbliższej pełni Słońce, wraz z retrogradującym Merkurym i Plutonem, będą bardzo intensywnie respektować ten punkt. Jako najniższy punkt w horoskopie Imum Coeli symbolizuje obszar, w którym dana osoba jest całkowicie ze sobą. To miejsce największej intymności, ale i największej wrażliwości. Oto korzenie osobowości w sensie dosłownym (rodzina) i przenośnym (dusza), a także archetypowe wzorce emocjonalne.

Człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, co symbolizuje jego Imum Coeli, właśnie dlatego, że zna je od najmłodszych lat. Oznacza przeszłość, w przeciwieństwie do Medium Coeli, które raczej symbolizuje przyszłość czy samorealizację.

Znak zodiaku na Imum Coeli dostarcza informacji o tym, jaka naprawdę jest dana osoba w głębi duszy, jaki charakter mają jego najskrytsze uczucia i potrzeby.

W większości systemów domów Imum Coeli zaczyna się od czwartego domu, który jest przypisany do znaku Raka i jego władcy, Księżyca, i symbolizuje rodzinę, z której pochodzimy oraz nasz dom jako przestrzeń.

Imum Coeli w nadchodzącej pełni

W trakcie nadchodzącej pełni IC znajdzie się w znaku wytrwałego Koziorożca. Byłoby dobrze przyjrzeć się z tej okazji swoim tradycjom oraz temu, co zostało wyniesione przez nas z domu rodzinnego. Może warto udać się w ostatnią podróż do wspomnień z dzieciństwa oraz wczesnej młodości i zweryfikować, czy to, co wówczas uznaliśmy za prawdę objawioną, nadal jest aktualne. To też dobry czas na uświadomienie sobie, że teraz samemu można dać sobie to wszystko, czego wówczas nam brakowało.

A może powtarzamy jakiś schemat, bo wszyscy w rodzinie tak robili, a my nie chcemy być inni. Ale czy faktycznie kochająca nas rodzina chce takiej lojalności?
Warto również zaznaczyć, że może to dotyczyć rodu w szerszym kontekście np. całej Polski lub ogólnie nawet Słowian.

Najbliższa pełnia Księżyca w Raku przyniesie Ci:

 • Nerwowość za sprawą trygonu Urana do Słońca
 • Chaos informacyjny
 • Rozpamiętywanie przeszłości
 • Silne emocje oraz gwałtowne decyzje spowodowane emocjami
 • Wspomnienia z dzieciństwa.

Jak w sposób pożyteczny wykorzystać energię tej pełni w Raku?

 • Dbaj o poczucie bezpieczeństwa i o swoje emocje. Bo emocje nie mogą być argumentem czy usprawiedliwieniem dla krzywdzenia innych.
 • Bądź dla siebie dobrym rodzicem – takim, jakiego zawsze chciałaś mieć.
 • Komunikuj się niewerbalnie, np. pisz.
 • Wyrzuć te wszystkie emocje z siebie. Pisz, krzycz, tup.
 • Jak chcesz się CZUĆ w nowym roku?
 • Nadrób zaległości, np. odpowiedz na zaległe maile.
 • Zadzwoń do osoby, z którą dawno nie miałaś kontaktu.
 • Posprzątaj w dokumentach.

Jak użyć energii pełni w Raku do pracy z ciałem?

 • Uziemiaj się.
 • Zadbaj o kręgosłup, szczególnie w odcinku piersiowym (Polecamy Program Kręgosłup Bez Bólu)

wyzwanie Kręgosłup Bez Bólu

 • Otwórz klatkę piersiową (pomoże Ci w tym wyzwanie: Droga do Mostka)
 • Może masaż piersi?
 • TRE wybitnie wskazane.

Masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca? Ta pełnia to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z jogą. I też idealnie się składa – mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w Studio PortalYogi (platforma do praktyki jogi online). Wskakuj i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

joga księżycowa

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.