Renia Depciuch

YinYoga, Czyli Spokojna Medytacja

Nasza kultura kładzie nacisk na działanie, nastawienie na zewnątrz, dbałość o aprobatę innych, racjonalizację procesów myślowych. Joga w popularnym zastosowaniu stanowi antytezę tego światopoglądu. Obejmuje techniki, postawy i wartości, które stanowią alternatywę w stosunku do dominujących idei zachodu.
yin joga
Dzisiaj nowoczesne życie oznacza, że każdy z nas spędza zbyt dużo czasu siedząc i pracując przed komputerem. W naszym ciele trzymamy zbyt dużo fizycznego i mentalnego napięcia. Z biologicznego punktu widzenia bez tego ciągłego napięcia nie moglibyśmy podtrzymywać naszego życia jakie znamy na Ziemi. Grawitacja, główny sprawca naszej struktury, odpowiada za nasze przemijanie w czasie, jak i pozwala cieszyć się nam niesamowitym doświadczeniem życia.

Wschód i Zachód

Z perspektywy wschodu, idei Taoistycznej na zachodzie praktykujemy głównie jogę Yang czyli aktywne asany, skoncentrowane na ruchu mięśnia, przede wszystkim jego skurczu. Wielu joginów preferuje dynamiczny styl asan, w którym rozgrzewamy mięsień. Na świecie pojawiają się kolejne odmiany Yang jogi, które wykorzystują nawet zewnętrze źródło ciepła, abyśmy mogli jeszcze bardziej się pocić. Kiedy mięsień jest dokrwiony zachowuje się podobnie jak namoczona gąbka, jest elastyczny i podatny na rozciągnie, a przecież na tym głównie nam zależy.
Wschodnia koncepcja Yin-Yang reprezentuje dwie przeciwstawne siły, które mogą opisać każdy fenomen życia. Pierwiastek Yin jest stabilny, bez ruchu, to ukryty aspekt rzeczy. Yang to wymiana, ruchu, i coś odkrytego. Opisując to na sposób biegunowy to w Yin-Yang wyróżnimy zimno-gorąco, w dół – w górę, spokojny-podniecony.
Jeśli dotychczas nasze zainteresowanie jogą koncentrowało się jedynie na pierwiastku Yang, to najwyższa pora, abyśmy uzupełnili nasza praktykę o harmonizujący ją pierwiastek Yin. Dawniej nazywana jogą taoistyczną, dzisiaj po prostu Yin Yoga, albo cicha praktyka, z fizycznego punktu widzenia pozwala nam dotrzeć do partii naszego ciała najmniej elastycznych a mianowicie, bioder i dolnego odcinka kręgosłupa.
yin yoga polska

Jak działa Yin Yoga?

Pozycje Yin Yogi wymagają, aby w trakcie ich wykonywania rozluźnić mięśnie. Oznacza to, że jeśli chcemy poczuć prace na tkance łącznej nasze mięśnie nie mogą być napięte. Dodatkowym czynnikiem opisującym tę praktykę jest czas i siła grawitacji, która tym razem działa na naszą korzyść. Większość Yin pozycji wykonuje się do 5 minut, i tak na prawdę jej dobroczynne skutki odczuwamy po 3 minucie zamarcia w pozycji. Największym wrogiem Yin Yogi jest niecierpliwość, brak koncentracji czyli ciągłe wiercenie się, wstrzymywanie oddechu i oczekiwania na szybki rezultat.
Osoby praktykujące YinYogę twierdzą, że w czasie jej wykonywania następuje zmiana ukierunkowania świadomości na bardziej bierną i spokojną. Wielu zwolenników utrzymuje, że oprócz fizycznego odprężenia i spokoju umysłu odczuwają głębszą zmianę w sposobie myślenia, gdyż jesteśmy wtedy wyczuleni na obecność subtelnych źródeł energii. Yin proponuje nam i zapewnia uzyskanie nowego punktu widzenia, przy którym życie przyjmuje świeższą, głębszą i bardziej satysfakcjonującą postać. Praktyka Yin otwiera ciało, rozwija umysł i przeobraża nasz dotychczasowy sposób widzenia samych siebie.

Dlaczego tak bardzo polubiłam Yin Yogę?

To nawet nie fizyczność ale prosta czynność „uwalniania się”. Doceniałam Yin dopiero gdy zauważyłam, że dała mi możliwość odseparowania się na krótki czas od biegu codziennego życia. Niektórzy mogą powiedzieć, że to samo odczuwają praktykując Yang. Jednak nie! W trakcie Yin możesz całkowicie wyłączyć aktywne myślenie, i całkowicie zatopić się w pozycji bez ciągłego zastanawiania jak ta pozycja wygląda. Stan umysłowego spokoju i odprężenia jest rodzajem medytacji, w którym jesteśmy pozostawieni sami sobie, bez obecności nauczyciela i jego korekt. Yin Yoga jest techniką, która służy przyciemnieniu dnia, tak aby można było spojrzeć do wewnątrz siebie.

Renia Depciuch

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.