Jakie mądrości zostawił nam Mahatma Gandhi?

„Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w Świecie” – mądrości Mahatmy Gandhi.

Wyobraźcie sobie teraz, że nie wyrządzacie nikomu zła i żyjecie w powszechnej życzliwości nawet wobec wrogów, zawsze najważniejsza dla Was jest prawda i żyjecie w ascezie, skromności, która doprowadza do opanowania ciała przez ducha… Tak żył Mahatma Gandhi – kierował się tymi 3 normami moralnymi i zapisał się na kartach historii jako wojownik pokoju i wielki duch.

Mahatma Gandhi – indyjski prawnik, pisarz, filozof, polityk. Bezwzględnie wierny swojemu systemowi etycznemu. Wielokrotnie więziony, zyskał tytuł Mahatma – co oznacza wielka dusza. Jego działania doprowadziły do uwolnienia Indii spod reżimu brytyjskiego. Został zastrzelony przez hinduskiego fanatyka w 1948r.

Większość z nas kojarzy go jedynie ze zdjęcia, niekoniecznie już potrafimy przypisać mu konkretne osiągnięcia czy działania. Jednak zanim przeszedł do działania, ukształtował w sobie system etyczny, którego bezwzględnie przestrzegał  i któremu podporządkował całe swoje życie. Nazwany Wojownikiem Pokoju, zapadł w pamięci również dzięki niesamowicie inspirującym słowom, które krążą w świadomości po dziś dzień.

Wybrałam dla Was 5 najbardziej (moim zdaniem) inspirujących cytatów Mahatmy i opatrzyłam krótkim komentarzem, może i ktoś z Was się zainspiruje, by zmieniać świat na lepsze.

Żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie.

Nie wiemy ile czasu nam jeszcze zostało. Nie warto odkładać najważniejszych gestów i słów w nieskończoność. Może nasi najbliżsi czekają na nasze przepraszam lub dziękuję, a odwlekanie trudnych rozmów tylko kumuluje napięcie i rodzi dodatkowe nieporozumienia. Warto być szczerym i szczerze mówić o swoich uczuciach. Nie szukać na siłę problemu, tylko po to, żeby mieć się o co przyczepić. Jeśli to miałby być Twój ostatni dzień, to chyba lepiej, aby był radosny i beztroski, a nie szargający nerwy i pełen złych słów. Jeśli coś da się rozwiązać, naprawić dzisiaj, zrób to! Jutro może nie być na to czasu. Ucz się jakbyś miał żyć wiecznie – nigdy nie jest za późno na rozwój, na zmianę. Na to nigdy nie jesteśmy za starzy. Chęć poznawania nowego i otwartość na świat, to cudowne lekarstwo przedłużające jasność umysłu. Jest tyle możliwości i niesamowitych dziedzin do odkrycia, warto spróbować. Pobudzające i motywujące do działania. Jeśli chodzi o Twój rozwój, to nie zatrzymuj się nigdy.

Mahatma Gandhi

Wolność to stan umysłu

Czyli teoretycznie więzień może być wolnym człowiekiem, jeśli tylko odpowiednio pokieruje swoim myśleniem. A czy zaskoczy Cię stwierdzenie, że mimo iż Ty jesteś wolnym człowiekiem, nieskazitelnie czystym wobec wymiaru sprawiedliwości, to i tak jesteś zniewolony, uwięziony przez swoje nawyki myślowe, stereotypy i roszczeniową postawę. Warto ćwiczyć swój umysł np. za pomocą mindfulness (uważności), aby umieć okiełznać skaczące małpy w naszej głowie. Ustalić hierarchię wartości i otworzyć umysł na innych. Niech Twoje pole widzenia nie ogranicza się tylko do Twojego podwórka, zobacz więcej, dopuść do głosu będące w opozycji do Twoich poglądy. Staraj się zrozumieć, a nie oceniać. Uwolnij najpierw swój umysł, a potem zobaczysz, jak zachowanie czy zdanie innych przestanie Cię ograniczać.

 W życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego tempo

Nieustannie przyspieszamy. Przybywa nam zajęć i obowiązków. Doba się nie rozszerza, więc jedyne co nam pozostaje, to zwiększyć tempo. Trzeba biec, żeby ze wszystkim zdążyć, na wszystko zarobić, wszystko załatwić i wszystkich zadowolić. A Ty? No właśnie! Czy tego właśnie chcesz? Co się stanie jeśli nie kupisz sobie w tym miesiącu najnowszego iPhona, bo przestaniesz brać nadgodziny, żeby spędzić więcej czasu z ludźmi, którzy są dla Ciebie ważni? Trzeba zdać sobie sprawę, że w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze. Warto ograniczyć niezdrowy konsumpcjonizm i tym sposobem zapanować nad rozjeżdżającym się budżetem. Dążymy do ideału- pracujemy po to, aby żyć, a nie żyjemy aby pracować. Bez równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym się nie obejdzie.

Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonywać wyboru

Gdybyśmy nie doświadczali przykrych momentów nie umielibyśmy się w pełni cieszyć z radosnych chwil.  Nasz świat zbudowany jest na zasadzie przeciwieństw: noc – dzień, jasne-ciemne, jadalne-trujące, białe-czarne, dobre-złe, smutne-radosne. Dzięki temu, że możemy przeciwstawiać dobre rzeczy złym, gorące – zimnym i tak dalej, świat i nasze życie nabierają pewnego wyrazu i sensu. Czy ktokolwiek dążył by do szczęścia, gdyby nie czuł się nieszczęśliwy? Te opozycje dają nam nadzieję, że wszystko możemy zmienić, przekształcić, że możemy dokonać wyboru i całkowicie odmienić nasz los. Zależy to tylko od Ciebie, do czego się przychylisz, po której stronie mocy staniesz. Sam wybierasz i sam kreujesz siebie i świat wokół Ciebie.

Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie

Wszystkim nam z łatwością przychodzi ocenianie innych i wydawanie osądów. Doradzanie, co powinien zrobić, zmienić. W ekspresowym tempie wyłapujemy cudze potknięcia i braki. Krytykujemy i nakazujemy zmianę.  Chętnie poprawilibyśmy wszystkich, tylko nie siebie. Bo niby dlaczego mnie? Ja przecież myślę, tak jak należy.

To, że nie zawsze postępuje tak jak idealny kanon w mojej głowie, to już inna kwestia. Prawda jest taka, że zanim czegokolwiek będziemy chcieli wymagać od innych, należy samemu nauczyć się wymagać od siebie.

Zmienianie  świata należy zacząć od siebie. Jeśli chcesz, aby w Twojej rodzinie wszyscy jasno komunikowali swoje uczucia, zacznij i Ty o nich mówić. Jeżeli chcesz aby wścibscy znajomi nie wtrącali się w Twoje życie, też nie wyciągaj nikogo na siłę na zwierzenia. Wyznacz swoje granice i ich się trzymaj. Konsekwencja w działaniu i nieugięta postawa czynią cuda.  Zachęcaj przykładem, a nie nakazem. Pokazuj na sobie, co warto zmieniać. Jeśli drażni Cię mąż, który jak zwykle rozkojarzony nie słucha dokładnie Twoich codziennych zwierzeń, sama upewnij się, czy i Ty jesteś dobrym słuchaczem, gdy on potrzebuje powiernika. Jeżeli oczekujesz lub wymagasz czegoś od innych, przekonaj się, czy Ty sam możesz to zrobić.

Każda zmiana zaczyna się od małego kroku, który z czasem może wywołać olbrzymią lawinę pozytywnych zdarzeń. Chcesz żyć w świecie pogodnych i przyjaznych ludzi? Sam się takim stań. To nie boli. A warto!

Mahatma Gandhi

Mam nadzieję, że któryś z cytatów zainspiruje Was do działania, do pracy nad sobą i zmianą swoich nawyków myślowych. A może do poznania bliżej niesamowitego człowieka jakim był Gandhi. Świat może być całkiem znośny, a rzeczywistość przyjemna, nawet ludzie mniej gburowaci, gdy tylko zmienimy punkt widzenia. A jak powszechnie wiadomo – punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Nie siedź więc w miejscu. Ruszaj, zmieniaj, działaj. Teraz jest ten czas!O autorze

Magdalena Pardiak
Absolwentka krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, Instruktor Metody Pilates i form psychofizycznych. Stonowana ryzykantka. Wyda ostatnie pieniądze na dobrą książkę. Lubi grzebać w okolicach mózgu.

Inne artykuły tego autora