Basia Lipska

Marichyasana A i B – Dzień 17 z 30 Dni z Jogą

Poznaj dwie pierwsze asany z grupy Marichyasany. Każda z nich jest asymetryczna, dlatego wykonuje się je na obie strony.

W pierwszej serii Jogi Ashtanga po Janu Sirsasana nadchodzi czas na grupę czterech asan Marichyasana. Dzisiaj nauczysz się dwóch pierwszych – Marichyasana A i B.

Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.

Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.

Jak zawsze zacznij swoją praktykę od 5 Powitań Słońca A i 5 Powitań Słońca B.

Dzisiaj poznasz dwie kolejne asany, mianowicie: Marichyasana A i Marichyasana B.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PortalYogi (@portalyogi_pl)

Marichyasana A – Pozycja Mędrca

Dzisiaj wykonasz kolejne asany siedzące. Pamiętaj, że zawsze możesz przepleść je vinyasą. Tak jak i w przypadku Janu Sirsasany są one wykonywane na obie strony. 

W tej asanie nie łapiemy się za palce stóp, jak było to w poprzednich pozycjach siedzących (np. Janu Sirsasana, Triangmukha Ekapada Paschimottanasana).

Aby wykonać ten skłon konieczne jest ściśnięcie narządów wewnętrznych, co poprawia cyrkulacje krwi i utrzymuje je w zdrowiu. Początkowo trudno jest się zgiąć do nogi wyprostowanej mając ręce zaplecione z tyłu, ale wraz z praktyką będzie to przychodzić coraz łatwiej.

Marichyasana A

 

Umiejętność splatania dłoni z tyłu pleców przyjdzie z czasem. Na początku możesz wykorzystywać po prostu pasek do jogi i stopniowo go skracać zbliżając obi ręce.

 

Marichyasana A krok po kroku

 1. Usiądź z wyprostowanymi nogami w Dandasanie. Unieś klatkę, zrób wklęsłe plecy i patrz przed siebie.
 2. Zegnij prawe kolano tak, aby było zwrócone w kierunku sufitu, palce stopy skierowane do przodu.
 3. Z wdechem wydłuż przód tułowia i zbliż do uda nogi zgiętej.
 4. Z wydechem przesuń tułów w przód, po wewnętrznej stronie prawego uda.
 5. Następnie przełóż prawą rękę za plecy, owijając ją wokół prawej goleni i uda.
 6. Skręcając bark lekko w lewo, z zamachem przełóż lewą rękę za plecy i złap prawą dłonią za lewy nadgarstek.
 7. Skręć tułów do przodu i zacznij pochylać tułów w kierunku nogi wyprostowanej. Ściągnij brodę ku lewej goleni i oprzyj czoło.
 8. Pozostań w tej pozycji przez 5 pełnych oddechów, wykonaj wdech, podnieś głowę z prawego kolana, rozpleć ręce i wróć do Dandasany. Powtórz na drugą stronę.

 

Wskazówki dla początkujących

Jeśli zaplatając ręce z tyłu pleców nie dosięgniesz dłońmi do siebie, użyj paska. Nie pozwól też, żeby noga zgięta opadała na zewnątrz- kolano punktuje do sufitu. Przy skłonie do wyprostowanej nogi zachowaj oba boki tułowia równomiernie wydłużone.
 

Korzyści z wykonywania Marichyasana A

 • rozciąga kręgosłup i ramiona
 • stymuluje pracę nerek i wątroby
 • otwiera biodra
 • stymuluje działanie organów wewnętrznych
 • poprawia trawienie
 • wycisza umysł
 • uspokaja
 • rozciąga ścięgna udowe

 

Marichyasana B – Pozycja Mędrca

Pozycja ta jest trudniejsza od od Marichyasany A, ale jej efekty są głębsze. Pięta umieszczona w okolicach pępka naciska na brzuch, przez co narządy brzucha są silniej tonizowane.

Marychyasana B

 

Ten trudniejszy wariant pozycji ma także i głębsze działanie – doskonale tonizuje narządy jamy brzusznej dzięki dodatkowemu uciskowi stopy.

 

Marichyasana B krok po kroku

 1. Usiądź z wyprostowanymi nogami w Dandasanie. Unieś klatkę, zrób wklęsłe plecy i patrz przed siebie.
 2. Zegnij lewą nogę w kolanie i umieść lewą stopę u nasady prawego uda. Lewa pięta powinna być dociśnięta do pępka (w półlotosie).
 3. Zegnij prawa nogę w kolanie. Postaw podeszwę stopy płasko na podłodze i ustaw prawą goleń pionowo, kolano do sufitu.
 4. Z wdechem wydłuż przód tułowia i zbliż do uda nogi zgiętej.
 5. Z wydechem przesuń tułów w przód , po wewnętrznej stronie prawego uda.
 6. Następnie przełóż prawą rękę za plecy, owijając ją wokół prawej goleni i uda.
 7. Skręcając bark lekko w lewo, z zamachem przełóż lewą rękę za plecy i złap prawą dłonią za lewy nadgarstek.
 8. Skręć tułów do przodu i zacznij pochylać tułów w kierunku kolana nogi w półlotosie.
 9. Pozostań w tej pozycji przez 5 oddechów, wykonaj wdech, podnieś głowę z prawego kolana, rozpleć ręce i wróć do Dandasany. Powtórz na drugą stronę.

 

Wskazówki dla początkujących

Jeśli zaplatając ręce z tyłu pleców nie dosięgniesz dłoni do siebie, użyj paska. Nie pozwól też, żeby noga zgięta opadała na zewnątrz – kolano punktuje do sufitu. Przy skłonie do zgiętej nogi zachowaj oba boki tułowia równomiernie wydłużone.

Jeśli nie wykonujesz jeszcze swobodnie półlotosu, spróbuj wariantu. Zamiast umieszczać nogę u nasady uda ( półlotos), połóż stopę pod udo nogi, która będzie zgięta, blisko pośladka. Resztę komend wykonaj tak samo.
 

Korzyści z wykonywania Marichyasana B

 • rozciąga kręgosłup i ramiona
 • stymuluje pracę nerek i wątroby
 • otwiera biodra
 • stymuluje działanie organów wewnętrznych
 • poprawia trawienie
 • wycisza umysł
 • uspokaja

 

Dołącz do wyzwania 30 dni z Jogą

Już za kilka dni rozpoczynamy wyzwanie 30-dni z Jogą prowadzone przez Basię Lipską-Larsen.Zobacz koniecznie, co czeka wszystkich uczestników oglądając film i być może… dołączysz do nas!🔜 http://bit.ly/30dniZarazZaczynamyJako członek Internetowego Studia PortalYogi otrzymasz:<3 Dostęp do wyzwania 30-dni z Jogą prowadzonego przez Basię Lipską-Larsen<3 Dostęp do ponad 100 sesji Jogi na różnym poziomie zaawansowania<3 Dostęp do zamkniętej grupy prowadzonej przez instruktorkę jogi Magdalenę Bałdys<3 Co tydzień nową sesję, co miesiąc nowe wyzwanie stymulujące do praktykiWszystkie materiały dostępne są dla Ciebie przez całą dobę, przez cały rok.Jest coś jeszcze… jeżeli dołączysz do nas i w ciągu pierwszych 30 dni uznasz, że „to nie dla mnie” i zechcesz zrezygnować z członkostwa – daj nam znać, a zwrócimy Ci pieniądze ;).Dołącz zatem do naszego studia już teraz!Bez ryzyka.🔜 http://bit.ly/30dniZarazZaczynamy

Posted by PortalYogi on Thursday, January 18, 2018


 

Dołącz do Internetowego Studio i weź udział w wyzwaniu 30 Dni z Jogą

Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.

Basia Lipska 30 dni z joga

Basia Lipska

Jest rozchwytywaną instruktorką Jogi

Już od ponad dekady pogłębia swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.Urodziła się w Polsce, ale większość życia spędziła za granicą – w Azji i Kanadzie, by w końcu osiąść w Norwegii. Tam też założyła rodzinę, a swojego męża Norwega poznała właśnie dzięki Jodze.

Co podkreśla na każdym kroku – joga absolutnie odmieniła jej podejście do życia i samej siebie, wyrwała ją ze szponów stresu, ciągłego przemęczenia i niskiej samooceny. Teraz joga pomaga jej zachować optymizm, spokój, balans oraz zdrowie.

Obecnie Basia zajmuje się głównie trenowaniem entuzjastów oraz nauczycieli jogi z całego świata. Organizuje kursy i obozy treningowe w takich zakątkach globu jak Kostaryka, indyjskie Goa, ale także coraz częściej w Polsce – miejsca jednak trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]