Janu Sirsasana – Głowa Do Kolana

Janu – Kolano, Sirsa – Głowa, Asana – Poza

Janu Sirsasana jest asaną, która jest jest częścią serii Ashtanga Joga. Chociaż asana brzmi podobnie do Sirsasany, nie ma z nią nic wspólnego i nie wygląda na coś podobnego.

Typ: Skłon do nóg

Dristi (punkt skupienia wzroku): koniuszek nosa

Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz pozycję Janu Sirsasana?

Ta asana musi być wykonywana na pusty żołądek. Powinieneś zatem zjeść co najmniej cztery godziny przed praktyką jogi. Najlepiej też wykonywać tą pozycję wcześnie rano. Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonać ją wieczorem, pamiętaj jednak aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku.

Poziom Początkujący:

Styl: Ashtanga Yoga
Czas: 30-60 sekund na każdą nogę
Rozciąganie: kręgosłup, ramiona, ścięgno udowe, pachwina
Wzmacnianie: plecy

Jak wykonać pozycję Janu Sirsasana?

 1. Usiądź na podłodze w pozycji Dandasana, wyprostuj kręgosłup.
 2. Zegnij prawe kolano, kładąc spód prawej stopy na wewnętrznej części lewego uda. Twoja prawa noga i kolano powinny być przyciśnięte do podłogi.
 3. Twoja klatka piersiowa i pępek powinny dotykać lewej nogi.
 4. Oddychaj. Rociągnij swój brzuch i klatkę piersiową.
 5. Ponownie wyprostuj się i rozłóż ciężar ciała równomiernie na obu pośladkach. Aktywuj bandhy, przyciągnij pępek do kręgosłupa.
 6. Na wydechu wyciągnij tułów do przodu i złap się rękoma za lewą stopę. Zrób wklęsłe plecy. W zależności od Twoich możliwości, chwyć kostkę lub złap się za nadgarstek za stopą. Jeśli obie te opcje są dla Ciebie nieosiągalne – użyj paska.
 7. Z wydechem zacznij rozszerzać łokcie na boki i wyciągnij tułów jeszcze bardziej do przodu. Oprzyj czoło na lewym goleniu.
 8. Rotuj udo wyprostowanej nogi do środka, a zgiętej nogi na zewnątrz. Z każdym wydechem staraj się coraz pełniej rozluźnić, zachowując pracę nóg.
 9. Pozostań w pozycji od 30-60 sekund a następnie na wdechu wyprostuj się i przejdź do Dandasany. Powtórz na drugą stronę.

Przeciwwskazania

Unikaj tej asany, jeśli masz następujące problemy:

 • Biegunka
 • Astma
 • Urazy kolan (podłóż pod nie koc lub klocek)
 • Przepuklina dysku lędźwiowego
 • Poważny uraz kręgosłupa

Porada dla początkujących

Najpierw upewnij się, że zgięta stopa znajduje się zawsze obok prostej nogi i nie przesuwa się na dól, i kiedy patrzysz w dół, powinieneś widzieć podeszwę stopy. Po drugie, musisz również upewnić się, że wygięta noga jest aktywna. Poszerz stopę i dociśnij piętę do wewnętrznej pachwiny prostej nogi.

Korzyści płynące z wykonywania pozycji Janu Sirsasana

 • Uspokaja umysł
 • Rozciąga brzuch, ścięgna udowe i ramiona
 • Stymuluje prace wątroby i nerek
 • Poprawia trawienie
 • Łagodzi bóle głowy, niepokój i zmęczenie
 • Leczy bezsenność, zapalenie zatok i wysokie ciśnienie krwi
 • Podczas ciąży ta asana może wzmocnić mięśnie pleców (ale można ją praktykować tylko do drugiego trymestru).

Nauka o Janu Sirsasanie

Ta asana może być wyzwaniem, szczególnie dla mężczyzn, ponieważ istotne jest, aby całe ciało było mocno rozciągnięte. Chociaż ta asana tłumaczona jest jako przybliżenie głowy do kolana, dotykanie głowy do kolan nie jest tak ważne, jak utrzymywanie rozciągniętego tułowia przez całą pozę.

Pozycje rozwijające

 • Uttanasana – Skłon do nóg
 • Vrksasana – Pozycja drzewa
 • Balasana – Pozycja dziecka

Kontrpozycje

 • Anjaneyasana – Pozycja wschodzącego księżyca

Potrzeba zarówno cierpliwości, jak i dyscypliny, aby poprawnie wykonać tą asanę. Ten skłon pomoże Ci w wykonywaniu trudniejszych asan, uelastyczni ciało i uspokoi umysł.O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora