Joga a psychofizyczna trauma i blokada ciała

Cześć, mam pytanie. Czy praktyka jogi i pranajamy pomogą mi usunąć psychofizyczne traumy i blokady z ciała?

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

Odłączenie świadomości od ciała

Trauma i blokada ciała to bardzo ważny temat. Joga połączona z medytacją i głębokim wejrzeniem w siebie, pomaga nam pokonać barierę pomiędzy ciałem i umysłem. Wyzbywamy się nagromadzonych w ciele blokad.

Podczas uzdrawiania traum istotny jest kontakt z ciałem. W celu zmniejszenia odczuwania bólu (emocjonalnego czy fizycznego) lub dyskomfortu, samoistnie „wychodzimy” świadomością z ciała, co daje efekt „znieczulający”.

Jak sprawdzić, czy udało nam się to osiągnąć? Warto zwrócić uwagę na swoje myśli. Jeżeli wspominamy zdarzenie z przeszłości, to zaczynamy postrzegać siebie jako obserwatora, który do całego wydarzenia jest ustawiony w pewnej odległości. Innym sposobem jest umiejscowienie siebie w roli głównego bohatera danej sytuacji.

Obserwowanie „siebie z przeszłości” jest bardzo ważne przy uzdrawianiu naszych lęków i traum. Proces przeżywania „starych” emocji, może całkowicie uwolnić od lęków i obciążeń emocjonalnych.

Jeżeli wypieramy jakieś doświadczenie, to staramy się zapomnieć o traumatycznych przejściach – w efekcie nie będziemy w stanie całkowicie uzdrowić się z tego wydarzenia, gdyż nasze ciało i emocje są zablokowane. Przywołując w pamięci konkretne sytuacje, możemy je analizować i racjonalnie tłumaczyć.

trauma

Jak wejść świadomością do ciała?

Niestety sama silna wola nie wystarczy. Im silniejsza trauma, tym większa blokada ciała. Za takie przeżycia i stan odpowiada mózg. W taki sposób radzi on sobie z trudnymi momentami w życiu i zalewem emocji.

Niektóre osoby, które przeszły przez traumatyczne przeżycia, mają dużo lęków i żyją poza świadomością swojego ciała. Przyczyną takiej sytuacji jest właśnie ucieczka przed myśleniem o bolesnych stanach i wspomnieniach.

Praca z ciałem

Przydatne są wszelkie techniki pracy z ciałem i proces gromadzenia w ciele przeżyć (w postaci blokad energetycznych – manifestujących się np. strachem, czy fizycznych – wynikających z trybu życia), które można odwrócić.

Dlatego często zdarza się, że podczas pracy z miejscem problemowym (niech będzie to odcinek lędźwiowy) w miarę rozmiękczania i rozluźniania – kiedy nagle wypływają na powierzchnię ukryte emocje – zaczynamy płakać albo się złościć. Objawy te, to jednak dobry znak. Należy uwolnić emocje, by się oczyścić. Z kolei medytacja pozwala przepracować dany problem na innej płaszczyźnie – duchowej. Co więcej, pozwala ona dostrzec to, czego nie chcieliśmy do tej pory widzieć i bez oceniania dopuścić do swojej świadomości niechciane emocje czy stany, by pojawiły się i odeszły.


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

Załóż konto na Internetowym Studiu PortalYogi <<O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora