Magdalena Bałdys

Joga a psychofizyczna trauma i blokada ciała

Cześć, mam pytanie. Czy praktyka jogi i pranajamy pomogą mi usunąć psychofizyczne traumy i blokady z ciała?

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

Odłączenie świadomości od ciała

Trauma i blokada ciała to bardzo ważny temat. Joga połączona z medytacją i głębokim wejrzeniem w siebie, pomaga nam pokonać barierę pomiędzy ciałem i umysłem. Wyzbywamy się nagromadzonych w ciele blokad.
Podczas uzdrawiania traum istotny jest kontakt z ciałem. W celu zmniejszenia odczuwania bólu (emocjonalnego czy fizycznego) lub dyskomfortu, samoistnie „wychodzimy” świadomością z ciała, co daje efekt „znieczulający”.
Jak sprawdzić, czy udało nam się to osiągnąć? Warto zwrócić uwagę na swoje myśli. Jeżeli wspominamy zdarzenie z przeszłości, to zaczynamy postrzegać siebie jako obserwatora, który do całego wydarzenia jest ustawiony w pewnej odległości. Innym sposobem jest umiejscowienie siebie w roli głównego bohatera danej sytuacji.
Obserwowanie „siebie z przeszłości” jest bardzo ważne przy uzdrawianiu naszych lęków i traum. Proces przeżywania „starych” emocji, może całkowicie uwolnić od lęków i obciążeń emocjonalnych.
Jeżeli wypieramy jakieś doświadczenie, to staramy się zapomnieć o traumatycznych przejściach – w efekcie nie będziemy w stanie całkowicie uzdrowić się z tego wydarzenia, gdyż nasze ciało i emocje są zablokowane. Przywołując w pamięci konkretne sytuacje, możemy je analizować i racjonalnie tłumaczyć.
trauma

Jak wejść świadomością do ciała?

Niestety sama silna wola nie wystarczy. Im silniejsza trauma, tym większa blokada ciała. Za takie przeżycia i stan odpowiada mózg. W taki sposób radzi on sobie z trudnymi momentami w życiu i zalewem emocji.
Niektóre osoby, które przeszły przez traumatyczne przeżycia, mają dużo lęków i żyją poza świadomością swojego ciała. Przyczyną takiej sytuacji jest właśnie ucieczka przed myśleniem o bolesnych stanach i wspomnieniach.

Praca z ciałem

Przydatne są wszelkie techniki pracy z ciałem i proces gromadzenia w ciele przeżyć (w postaci blokad energetycznych – manifestujących się np. strachem, czy fizycznych – wynikających z trybu życia), które można odwrócić.
Dlatego często zdarza się, że podczas pracy z miejscem problemowym (niech będzie to odcinek lędźwiowy) w miarę rozmiękczania i rozluźniania – kiedy nagle wypływają na powierzchnię ukryte emocje – zaczynamy płakać albo się złościć. Objawy te, to jednak dobry znak. Należy uwolnić emocje, by się oczyścić. Z kolei medytacja pozwala przepracować dany problem na innej płaszczyźnie – duchowej. Co więcej, pozwala ona dostrzec to, czego nie chcieliśmy do tej pory widzieć i bez oceniania dopuścić do swojej świadomości niechciane emocje czy stany, by pojawiły się i odeszły.


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

Załóż konto na Internetowym Studiu PortalYogi <<

Magdalena Bałdys

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogis na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy I problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację.W Internetowym Studiu PortalYogi prowadzi zajęcia w stylu yin&yang joga, vinyasa dla początkujących oraz uczy podstaw pranajamy.

Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Jeste autorką Jogapodcast w którym rozmawia z nauczycielami o jodze. Tworzy klimatyczne miesce w sieci specjalnie dla kobiet: Boginie Jogi – kobieca praktyka z gracją. Ruch i joga towarzyszą jej od najmłodszych lat.

Jest certyfikowanym nauczycielem hatha jogi, posiada dyplom TTC Yin Joga.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.