Basia Lipska

Parsvakonasana A i B – Dzień 5 z 30 Dni z Jogą

Kolejny dzień wyzwania przed nami. Pamiętaj, aby swoją sesję jogi rozpocząć od Powitania Słońca A oraz Powitania Słońca B (Twój cel to wykonać każde po 5 razy!, nie musi to jednak być jeszcze dzisiaj ;). Do naszej sekwencji dodajemy kolejne pozycje – Parsvakonasana A i B. Do dzieła!
Na blogu w kategorii „30 Dni z Jogą” znajdziesz wszystkie artykuły i asany z poprzednich dni – wracaj do nich gdy tylko będziesz potrzebował pomocy lub rady!

Parsvakonasana A i B

joga praktykajoga ashtanga
W powyższej sekwencji znajdziesz wszystkie poznane dotychczas asany. Parsvakonasana A i B zostały do niej dodane na końcu. Pamiętaj, że pozycje te wykonuje się na obie strony.

asany

Parsvakonasana A – Pozycja rozpostartego kąta

Pozycja stojąca doskonała dla początkujących. Daje poczucie stabilności oraz przestrzeni w ciele. Przy jej wykonaniu osoby mniej rozciągnięte mogą posłużyć się klockiem do jogi, by poczuć pozycję stabilnie i by móc zapracować w niej maksymalnie.

Parsvakonasana A

Doskonała pozycja dla początkujących. Zamiast opierać dłoń na ziemi, możesz użyć też klocka do jogi

Parsvakonasana A krok po kroku:
1. Stań w tadasanie
2. Wykonaj wdech i z wydechem skocz do szerokiego rozkroku.
3. Sprawdź czy stopy są pod nadgarstkami oraz czy wewnętrzne krawędzie stóp są ustawione równolegle do siebie.
4. Unieś rzepki kolanowe i otwórz klatkę piersiową. Rozciągnij ręce na boki na wysokość barków, doprostuj łokcie, dłonie otwarte patrzą wnętrzami w dół.
5. Skręć prawą stopę 90 stopni w prawo, a lewą nieznacznie do środka. Linia wyznaczona przez piętę nogi z przodu przecina w połowie stopę z tyłu.
6. Z wydechem zegnij prawe kolano do kąta 90 stopni, kolano w linii z kostką. Udo równolegle do podłogi, a goleń prostopadła do podłogi. Aby utrzymać odpowiedni kąt odsuń lewą stopę w tył, na tyle na ile potrzeba.
7. Lewa noga pozostaje wyprostowana i nie odrywa się od podłogi.
8. Poczuj otwierająca się miednicę, podczas gdy ciężar ciała mocno spoczywa na obu stopach. „Oprzyj się” na wyprostowanej nodze, aby tułów nie pochylał się w kierunku nogi zgiętej.
9. Utrzymuj centrum tułowia w pionie, klatka piersiowa uniesiona a kręgosłup wyciągnięty do sufitu.
10. Z wydechem wydłuż prawy bok w prawo i połóż prawą rękę po zewnętrznej stronie prawej stopy. Kolano prawej nogi powinno znajdować się nad kostką.
11. Na wdechu wyciągnij lewą rękę w górę tak, aby tworzyła linię prostą z twoją lewą nogą. Otwórz klatkę piersiową, unieś mostek lecz nie odginaj pleców do tyłu – tylna część ciała pozostaje w jednej płaszczyźnie.
12. Skręć głowę, aby spojrzeć w górę na lewy kciuk.
13. Skręć lewą dłoń do podłogi i szerokim łukiem przenieś rękę nad głowę, w linii z lewych uchem.
14. Kolano prawej nogi oprzyj na przedramieniu- prawe kolano naciska na prawy łokieć, łokieć naciska na kolano Łopatki ściagięte. Jeżeli możesz, oprzyj całą dłoń płasko na ziemi.
15. Z wdechem wyprostuj prawą nogę, podnieś się, skręć obie stopy do przodu i wykonaj pozycję na druga stronę.
Wskazówki dla początkujących
Początkujący powinni w tej asanie wykorzystać klocek do jogi w celu podparcia dłoni zanim będą w stanie oprzeć na ziemi najpierw opuszki palców a następnie całą dłoń. Pamiętaj, żeby nie opadać bezwładnie całym ciężarem na nogę zgiętą. Naucz się skręcać klatkę piersiową i brzuch w górę, do sufitu.
Korzyści z wykonywania Parsvakonasana A

 • Otwiera biodra
 • Otwiera klatkę piersiową ułatwiając oddychanie
 • Wzmacnia mięśnie ud oraz biodra
 • Pomaga wyeliminować problemy z układem trawiennym
 • Terapeutyczna dla rwy kulszowej
 • Daje poczucie stabilności i przestrzeni

Parsvakonasana B – Pozycja odwróconego kąta

Parsvakonasana B jest intensywniejsza niż Trikonasana B. Bardziej ściśnięte są narządy brzucha, co tym samym pobudza trawienie. Kręgosłup i narządy brzucha są obficie zaopatrzone w krew dzięki czemu są regenerowane. Pamiętaj, aby przy wykonywaniu tej asany brzuch pozostawał miękki, szczególnie podczas wydechu i pogłębionego skrętu kręgosłupa.

Parsvakonasana B

Pozycja ta jest trudniejsza od poznanej wcześniej Trikonasany. Intensywniej też wpływa na pracę organów wewnętrznych, szczególnie systemu trawienia

Parsvakonasana B krok po kroku
1. Stań w tadasanie.
2. Wykonaj wdech i z wydechem skocz do szerokiego rozkroku.
3. Sprawdź czy stopy są pod nadgarstkami oraz czy wewnętrzne krawędzie stóp są ustawione równolegle do siebie.
4. Unieś rzepki kolanowe i otwórz klatkę piersiową. Rozciągnij ręce na boki na wysokość barków, doprostuj łokcie, dłonie otwarte patrzą wnętrzami w dół.
5. Skręć prawą stopę 90 stopni w prawo, a lewą nieznacznie do środka. Linia wyznaczona przez piętę nogi z przodu przecina w połowie stopę z tyłu.
6. Z wydechem zegnij prawe kolano do kąta 90 stopni, kolano w linii z kostką. Udo równolegle do podłogi, a goleń prostopadła do podłogi. Aby utrzymać odpowiedni kąt odsuń lewą stopę w tył, na tyle na ile potrzeba.
7. Z wydechem skręć cały tułów, miednicę, brzuch i klatkę piersiową w prawo. Lewa pięta może oderwać się od maty.
8. Przenieś lewą stronę brzucha ponad prawym udem. Zegnij lewy łokieć i zahacz go po zewnętrznej stronie prawego uda, a następnie umieść koniuszki palców lewej dłoni na podłodze, po zewnętrznej stronie prawej stopy.
9. Wyciągnij prawą rękę w kierunku sufitu, spójrz w górę, a następnie wyciągnij rękę nad głową w linii z uchem.
10. Pozostań w pozycji od 30 sekund do 1 minuty. Przy każdym wdechu wyciągaj się bardziej i wciągaj brzuch a przy wydechu pogłębiaj skręt. Aby wyjść z pozycji oderwij rękę od podłogi, unieś tułów i płynnym ruchem znajdź się w rozkroku. Powtórz pozycję na drugą stronę.
Wskazówki dla początkujących
Jeżeli w tej pozycji nie możesz jeszcze stabilnie oprzeć swoich dłoni na podłodze powinieneś wykorzystać odpowiednią podporę w postaci klocka do jogi.
Możesz też wykonać warianty dla ułożenia rąk w tej asanie:
a/ składając dłonie do namaskarasany – w tym wariancie nie układamy dolnej dłoni na podłodze, tylko zapieramy się nią o udo zgiętej nogi. Z kolei druga ręka nie wędruje do góry. Łączymy dłonie i naciskamy dłońmi na siebie tak, by pogłębić skręt tułowia.
b/ układając dolną rękę na udzie – zapieramy się dolną ręką o udo zgiętej nogi. Górna ręka wędruje do wariantu klasycznego tzn. wyciągamy górną rękę w kierunku sufitu a następnie ręka wędruje nad głową w linii z uchem. Wzrok skierowany do sufitu.
Korzyści z wykonywania Parsvakonasana B

 • Poprawia balans i równowagę ciała
 • Pomaga w eliminowaniu problemów z układem trawiennym
 • Masuje i stymuluje organy jamy brzusznej
 • Rozciąga kręgosłup, ramiona i klatkę piersiową
 • Rozciąga mięśnie nóg
 • Pomocna w rwie kulszowej i bólach pleców

Poradziłeś sobie? Jeśli masz jakieś pytania, pamiętaj, że na PortalYogi na Facebooku i w grupie „30 Dni z Jogą” zawsze otrzymasz wsparcie. Możesz też skomentować tutaj lub napisać do nas na [email protected] Praktykujemy w końcu razem 😉
W każdej chwili możesz dołączyć do wyzwania 30 Dni z Jogą i otrzymać nie tylko instrukcje w postaci postów, ale też filmy instruktażowe oraz dostęp do Grupy Konsultacyjnej na Facebooku, gdzie na pytania odpowiada (i wszelkie wątpliwości rozwiewa) nauczycielka jogi, Magdalena Bałdys. Wystarczy, że zapiszesz się tutaj:

>> Tak, chcę dołączyć <<

Basia Lipska

Jest rozchwytywaną instruktorką Jogi. Już od ponad dekady pogłębia swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Urodziła się w Polsce, ale większość życia spędziła za granicą – w Azji i Kanadzie, by w końcu osiąść w Norwegii. Tam też założyła rodzinę, a swojego męża Norwega poznała właśnie dzięki Jodze.

Co podkreśla na każdym kroku – joga absolutnie odmieniła jej podejście do życia i samej siebie, wyrwała ją ze szponów stresu, ciągłego przemęczenia i niskiej samooceny. Teraz joga pomaga jej zachować optymizm, spokój, balans oraz zdrowie.

Obecnie Basia zajmuje się głównie trenowaniem entuzjastów oraz nauczycieli jogi z całego świata. Organizuje kursy i obozy treningowe w takich zakątkach globu jak Kostaryka, indyjskie Goa, ale także coraz częściej w Polsce – miejsca jednak trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.