Leira Tara Maye

Korzyści z praktyki Pilatesu

Joga i pilates mają wiele wspólnego jednak różnią się celami jakie chcemy osiągnąć praktykując daną dyscyplinę.  W przypadku pilatesu jest to rozwiązanie problemów na poziomie kostno-szkieletowym oraz nauka właściwego operowania ciałem w życiu codziennym. Joga natomiast traktuje ćwiczenia fizyczne jako sposób na dotarcie do głębszych sfer naszej duchowości i połączenie ich w harmonijną całość.

Pilates dla Twojego ciała

Pilates synchronizując ciało z umysłem uczy nas zdrowego ruchu. Jest więc pierwszym krokiem do prawidłowego funkcjonowania w sferze fizycznej. Główne czynniki wpływające na schorzenia kręgosłupa i bóle stawów, z którymi coraz więcej osób ma problemy, wynikają ze złych nawyków i braku świadomości własnego ciała. Świadomości tej, podobnie jak i prawidłowego oddychania powinno się uczyć w szkołach od najmłodszych lat tak, jak uczy się tabliczki mnożenia.
Korzyści z pilatesu czerpać mogą zarówno osoby, którym dokuczają bóle kręgosłupowe, jak i osoby zdrowe uprawiające inne dziedziny sportu czy fitnessu, którym pilatesowe przygotowanie pomaga dodatkowo zwiększyć sprawność i wydajność organizmu.

Pilates to więcej niż trening

To przede wszystkim nauka optymalnego wykorzystania ciała i jego możliwości w życiu codziennym (np. jak się schylać, żeby nie przeciążać kręgosłupa). Znajomość pilatesowych technik chroni nas przed urazami, pomaga pozbyć się złych nawyków wynikających z siedzącego trybu życia i sprawia, że wykonując codziennie czynności, nie szkodzimy naszemu ciału.
Kompleksowe podejście proponowane przez pilates to nie bezmyślne wzmacnianie mięśni brzucha, lecz gruntowna reedukacja ruchowa, która zapewni nam piękną sylwetkę i sprawne funkcjonowanie do późnej starości.

Pilates jest dobrym wstępem do jogi

Szczególnie jogi dynamicznej, gdyż świetnie przygotowuje ciało do wymagających asan i uczy jak chronić kręgosłup w trudnych pozycjach.
Joga i jej filozofia obejmują szersze, niż pilatesowe, spectrum naszego życia. Z filozoficznego punktu widzenia joga sięga głębiej dążąc do harmonii nie tylko ciała i umysłu, ale i ducha. Poprzez wykonywanie asan, ćwiczeń oddechowych lub medytację, joga ma na celu doświadczenie jedności na poziomie fizycznym, mentalnym i duchowym.

Joga i Pilates – aspekt siostrzany

Zarówno pilates, jak i joga należą do świadomych technik ruchowych. Każda z nich wymaga skupienia, każda też traktuje oddech jako elementarną i konieczną część pracy z ciałem. Jedna i druga jest drogą do zdrowia, świetnego wyglądu i radości życia. Mogą się wzajemnie uzupełniać i urozmaicać codzienną praktykę dbania o własne ciało i ducha. Moja własna praktyka jest tu doskonałym przykładem.


Jeżeli chciałbyś poznać technikę pilatesu, nauczyć się prawidłowej postawy oraz wzmocnić brzuch i kręgosłup, to już teraz dołącz do Internetowego Studia PortalYogi, gdzie znajdziesz cały Tygodniowy Program Pilates, który przygotowała Leira – nauczucielka jogi i pilates. Jak sama mówi o sobie: Joga jest dla mnie drogą duchowa. Pilates, to klucz do zdrowego kręgosłupa i absolutnie podstawowa wiedza dla każdej osoby dbającej o zdrowie.

Leira Tara Maye

Z wykształcenia jest filmowcem. Z natury wyznawcą filozofii tantrycznej, której tajniki zgłębiała w Shri Kali Ashram w Indiach jednej z ostatnich tradycyjnych szkół Tantra Jogi . Pracą z ciałem zajmuje się od najmłodszych lat.

Eksperymentując z rożnymi rodzajami tańca miała okazję doświadczyć i dogłębnie zrozumieć mechanizmy wpływające na zdrowie i efektywność ruchu.

Joga jest dla niej drogą duchową. Pilates, to klucz do zdrowego kręgosłupa i absolutnie podstawowa wiedza dla każdej osoby dbającej o zdrowie. Wiele inspiracji czerpię z tańca, zwraca szczególną uwagę na technikę i dokładność wykonywania ćwiczeń. Lekcje, konstruuje tak, aby poprzez pracę z ciałem zwiększać kontrolę nad umysłem i świadomość sfery duchowej. Harmonia ciała, ducha i umysłu jest bowiem pierwszym krokiem do zdrowia, zgrabnej sylwetki i pewności siebie.

 

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.