Nauczyciele jogi: Adam Ślęczek

Adam Ślęczek pochodzi z małej uzdrowiskowej miejscowości Kudowa Zdrój, znanej ze swych źródeł leczniczej wody mineralnej oraz pięknej przyrody. Jest założycielem szkoły jogi Joga U Źródeł. Jego ulubionym stylem jest joga Iyengara.
Uczestnik kursu nauczycielskiego Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara. Z zamiłowania podróżnik, z wykształcenia psycholog. Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Psychosomatyczne Praktyki Jogi. Kocha muzykę i grę na instrumentach etnicznych. Interesuje się kulturą i filozofią wschodu. Jego misją jest ciągły rozwój w celu efektywnej pracy z ludźmi.
Adam Ślęczek

Jak sam mówi o początku swojej przygody z jogą:

„Niestety już od najmłodszych lat prześladowały mnie różnego rodzaju dolegliwości, związane ze stawami, kręgosłupem oraz inne. Zmuszały mnie one do częstych pobytów w szpitalach bądź sanatoriach. Nie lubiłem wizyt w tych miejscach, ponieważ zawsze gdzieś wewnątrz uważałem się za w pełni zdrowego i czułem, że mam przed sobą wiele wyzwań, którym pragnę sprostać. Pobyty tam uświadomiły mi, że moje dolegliwości nie są wcale niczym specjalnym, że ludzie cierpią na o wiele poważniejsze choroby. Uświadomiły mi one również to jak kruche potrafi być zdrowie człowieka. Ten czas dzieciństwa i wczesnej młodości, w którym przyglądałem się zmaganiom różnych ludzi, a także sam doświadczałem różnych trudności ukierunkował moje życie. Czułem wtedy, że ja sam mógłbym w jakiś sposób ludziom pomagać w ich drodze do przezwyciężania swoich problemów, ponieważ bardzo dobrze wiedziałem co czują. Już w wieku piętnastu lat wiedziałem, że chcę pracować z ludźmi, pomagać im przezwyciężać ich słabości i wspierać. Czułem wtedy i nadal czuję, że jest to moja życiowa misja…”

Studia psychologiczne, potem joga

Adam zaczął studiować psychologię, mając nadzieję, że w ten sposób znajdzie narzędzia do realizowania swojej misji:

„Przyswoiłem masę teorii na temat przyczyn różnych psychicznych dolegliwości i mimo, że na pozór byłem coraz bliżej swego celu, to czułem, że w tej wiedzy ciągle czegoś mi brakuje. Teoretycznie wiedziałem, co to znaczy radość, szczęście i samorealizacja, ale nie potrafiłem w pełni tego poczuć, doświadczyć na własnej skórze.
Szybko okazało się, że moje słabe i sztywne ciało nie ułatwia mi tej sprawy i paradoksalnie w momencie mojego największego kryzysu pojawiło się „światełko w tunelu” – szkoła jogi, która mieściła się po drugiej stronie ulicy miejsca, w którym ówcześnie mieszkałem….”

Minęło już ponad siedem lat, od momentu w którym zaczął praktykować jogę. Sam przyznaje, że miała ona ogromny wpływ na jego życie.
Adam Ślęczek
Pomimo ukończonych studiów, Adam nie pracuje jako psycholog. Podjął się kursu nauczycielskiego, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara w celu doskonalenia swojej praktyki oraz pogłębiania wiedzy na temat asan i ich terapeutycznych właściwościach.

„Wiedza psychologiczna bardzo mi się przydaje, ale wolę być praktykiem – uczyć ludzi tego, jak stabilnie stanąć na własnych nogach, jak oddychać pełną piersią oraz jak dzięki temu żyć pełnią życia.
Joga nie jest zwykłą gimnastyką, jest holistycznym narzędziem, dzięki któremu jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszelkie trudności i z tego punktu realizować w pełni swój potencjał, którego czasem nawet w sobie nie dostrzegamy. To jest to narzędzie, którego szukałem, dzięki któremu uleczyłem swoje ciało oraz głowę. Jest niekończącym się źródłem radości.”

Joga jest drogą na całe życie, dlatego Adam wciąż kształci się w tym zakresie, podejmując kolejne studia i warsztaty. W chwili obecnej jest studentem Psychosomatycznych Praktyk Jogi, które odbywają się na Wrocławskim AWFie. Uczęsza na warsztaty nauczycieli różnych nurtów jogi, tych z Polski jak i tych z innych krajów całego świata. Poszukuje tam inspiracji oraz nabywa wiedzę na temat jogi i człowieka w jej kontekście.

„Moim celem jest ciągły rozwój na rzecz efektywnej pracy z ludźmi oraz samym sobą.”

Własne Studio jogi: Joga u Źródeł

Jakiś czas temu, po kilkunastu latach mieszkania w wielkim mieście, powrócił w swoje rodzinne strony aby tu – wśród pięknej przyrody i naturalnych ujęć wód źródlanych założyć swoją szkołę jogi: Joga U Źródeł. Po kilku miesiącach swojej działalności w Kudowie Zdroju, zaczął prowadzić zajęcia także w innych miastach na terenie Kotliny Kłodzkiej, takich jak Duszniki Zdrój, Szczytna czy Polanica Zdrój. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

„Jestem wdzięczny za wszystkie doświadczenia, które sprawiły, że jestem w tym miejscu i czasie,  czuję jednak, że moja podróż i misja dopiero się zaczyna.”

Wywiad z Adamem, nagrany przez PortalYogi:


Jeśli chcecie praktykować z Adamem jogę Iyengara, zapraszamy do Internetowego Studia PortalYogi.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.