Utthita Trikonasana – Pozycja Trójkąta

Trikona – Trójkąt, Asana – Poza

Utthita Trikonasana przypomina trójkąt. Asana związana jest z rozciąganiem mięśni i poprawy funkcjonowania organizmu. Podczas praktyki należy mieć otwarte oczy, aby skupić się na swojej równowadze.

Drsti (punkt skupienia wzroku): kciuk uniesionej dłoni

Typ: Pozycja stojąca

Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz pozycję Utthita Trikonasana?

Ta asana musi być wykonywana na pusty żołądek. Powinieneś zatem zjeść co najmniej cztery godziny przed praktyką jogi. Najlepiej też wykonywać tą pozycję wcześnie rano. Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonać ją wieczorem. Pamiętaj jednak, aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku.

Utthita Trikonasane

Poziom Początkujący:

Styl: Vinyasa
Czas: 30 sekund
Powtarzanie: powtórzyć 3-5 razy na obie strony
Rozciąganie: kostki, pachwiny, uda, ramiona, kolana, biodra, łydki, ścięgna udowe, klatkę piersiową, kręgosłupa
Wzmacnianie: kostki, uda, kolana

Jak wykonać pozycję Utthita Trikonasane?

 1. Stań w Tadasana (pozycja góry).
 2. Przejdź do rozkroku, stopy ustaw równolegle.
 3. Następnie skręć lewą stopę lekko do wewnątrz a prawą 90′ na zewnątrz.
 4. Utrzymuj ciężar ciała na obu stopach.
 5. Ręce wyciągnij w bok.
 6. Wykonaj skłon do boku opierając lewą rękę przy lewej stopie a prawą wyciągnij
  w górę.

Utthita Trikonasane

Przeciwwskazania

Unikaj tej asany, jeśli masz następujące problemy:

 • Jeśli masz problemy z karkiem, nie patrz w górę. Po prostu kontynuuj patrzenie prosto i upewnij się, że obie strony szyi są równomiernie wydłużone.
 • Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi, patrz w dół zamiast patrzeć w górę.
 • Jeśli masz schorzenia serca, najlepiej ćwiczyć tę asanę przy ścianie podczas umieszczania górnego ramienia na biodrze.
 • Najlepiej unikać tej asany, jeśli cierpisz na niskie ciśnienie krwi, biegunkę lub bóle głowy.

Porada dla początkujących

Aby nauczyć się ustawienia ciała w jednej płaszczyźnie wykorzystaj ścianę. Stań blisko przy ścianie dociskając całe ciało i powoli zsuwaj się do pozycji. Pięty, pośladki, plecy, oba barki i ramiona mają dotykać ściany. Utrzymanie tej płaszczyzny jest ważniejsze niż dotknięcie dłonią podłogi/kostki.

Propozycja dla zaawansowanych

Wyrównaj swoje stopy i opuść lewe ramię nad lewym uchem tak, aby było równoległe do podłogi. Trzymaj ramię zrootowane. Jest to tzw. Poza Trójkąta,, która rozwija siłę
i elastyczność kręgosłupa, klatki piersiowej i nóg.

Korzyści płynące z wykonywania Utthita Trikonasany

Kilka najważniejszych zalet wykonywania Utthita Trikonasany

 • Pomaga odchudzić okolice bioder, kształtuje talie.
 • Uśmierza bóle artretyczne i rwę kulszową.
 • Pomaga przy dolegliwościach spowodowanych siedzącym trybem życia, np. sztywny kark.
 • Rozluźnia i wzmacnia okolice miednicy.
 • Jest szczególnie skuteczna i zalecana, gdy jesteśmy zestresowani, podenerwowani, zniecierpliwieni, gdy nasz układ nerwowy jest osłabiony.
 • W miarę regularnej praktyki, kiedy wykonujemy ją z lekkością i bez żadnych napięć ciała, łączy w nas doznanie piękna, czystości i świadomości, doskonale wycisza umysł.
 • Rozwija wytrwałość.

Nauka o Utthita Trikonasanie

Wykonując Utthita Trikonasane zdajemy sobie sprawę, jak ważną cześć pełnią dolne partie ciała. Pozycja ta poprawia stabilność i równowagę.

Wprowadza siłę i stabilność w nogach i stopach oraz rozszerza tułów. Kiedy Twoje ręce i nogi są wyciągnięte, tworzy się równość w ciele. Równoważysz nogi, ramiona i tors, a twój umysł staje się równy i stały.

Pozycje rozwijające

 • Tadasana – Góra
 • Parighasana – Brama
 • Utthita Parśvakonasana – Rozciągnięty kąt

Kontrpozycje

 • Adho Mukha Śvanasana – Pies z Głową w Dół
 • Uttanasana – Stojący Skłon

Ta asana dowodzi, że joga jest skuteczna nie tylko w rozciąganiu i wzmacnianiu ciała, ale także w wyostrzaniu i równoważeniu umysłu. Doskonałym pomysłem jest regularna praktyka tej asany.O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora