Pranajama to techniki oddechowe. Służą uspokojeniu umysłu i przygotowaniu do medytacji. Są świetnym narzędziem do redukcji stresu.
Pranajamę może praktykować każdy. Wyjątkiem są osoby mające kłopoty z układem oddechowym, kobiety w ciąży powinny unikać ćwiczeń oddechowych wymuszających skurcze mięśni brzuch np. bhastirka, kapalabhati.
Pranajama to starożytna praktyka, której korzenie można znaleźć w wedyjskim tekście Upaniszady (zbiór najważniejszych tekstów filozoficzno-religijnych hinduizmu). Pranajama jest czwartą z ośmiu gałęzi jogi opisanych w Joga Sutrach Patańdźalego. Słowo pranajama wywodzi się z sanskrytu i jest zlepkiem dwóch oddzielnych terminów – prana tłumaczone jako energia życiowa, siła witalna ale także oddech i ayama czyli poszerzać, zwiększać wydłużać.
Pranajama jest zwiększaniem energii życiowej poprzez oddech czy też wolicjonalną kontrolą oddechu w celu zwiększenia witalności. Potocznie definiowana jako zbiór technik oddechowych.
Prana w szerokim ujęciu jest energią stwarzającą i podtrzymującą wszystko co zostało stworzone, w węższym ujęciu jest to energia życiowa utrzymująca nas przy życiu.
Poprzez kontakt z własnym oddechem jesteśmy w stanie skomunikować się z tą energia życiową a także na bardzo subtelnym poziomie także z umysłem.
Najłatwiej zauważyć ciało ponieważ ma formę i kształt. Oddech możemy zauważyć poprzez skupienie na drodze jaką pokonuje i natomiast najtrudniejszym do uchwycenia jest umysł, który tworzy nasze myśli. Efekty myślenia możemy jednak zaobserwować w naszych emocjach, percepcji świata i poziomie stresu. Używając oddechu można doprowadzić do uspokojenia systemu nerwowego i równowagi umysłu.
A zatem używając namacalnego, stałego ciała i lotnego, dającego się kształtować oddechu możemy wpływać na najtrudniejszy do kontrolowania umysł.
A zrównoważony umysł wpływa pozytywnie na wszystkie sfery życia i podnosi jego jakość. Dodatkowo z perspektywy jogi oczyszczające techniki oddechowe pomagają odblokować kanały energetyczne w ciele zwane nadis, dzięki temu energia życiowa może płynąc swobodnie.
Pranajama jest dobrym przygotowaniem do medytacji przynosząc spokój i klarowność, może być jednak stosowana niezależnie od tego czy medytujesz czy nie.
Ćwiczenia oddechowe na poziomie fizycznym:
Na bardziej subtelnym poziomie ćwiczenia oddechowe:
Istnieje wiele technik pranajamy, które mają różne efekty, podobnie jak asany. Najbardziej popularne to:
Proste techniki oddechowe polegające na koncentracji na oddechu, wydłużaniu wdechu i wydechu można wykonywać samemu, należy jednak pamiętać, że zatrzymania oddechu zwane kumbhaka uważane są za bardziej zaawansowane i nie należy ich ćwiczyć przed opanowaniem innych technik. Warto także pamiętać, że podczas pranajamy nie należy wymuszać oddechu, praktyka powinna być komfortowa i spokojna.
Sprawdź jak wyglądaja nauka Pranajamy w Internetowym Studio PortalYogi