Którym z 3 Typów Ayurveda Jesteś?

Ayurveda to hinduska, starożytna ścieżka medycyny naturalnej i zarazem filozofia życia w zdrowiu i równowadze. Jej korzenie sięgają ponad 5000-6000 wstecz.

Czym Ayurveda różni się od medycyny tradycyjnej?

Ayurveda

Po pierwsze według Ayurveda, każdy z nas jest inny i jego wymagania odnośnie diety i stylu życia są inne. Jest kilka ogólnych zaleceń Ayurveda dotyczących zdrowia, takich jak na przykład przyjęcie diety wegetariańskiej, czy spożywanie pokarmów ugotowanych zamiast surowych. Większość jednak wskazówek Ayurvedycznych jest dostosowana do dominującego typu energetycznego danej osoby, czyli dosha (o tym więcej poniżej).

Po drugie Auyurveda skupia się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom i leczeniu ich głębokich przyczyn. A nie na usuwaniu skutków choroby jak wiele nowoczesnych praktyk medycznych. Tym Auyurveda przypomina nieco na przykład medycynę chińską.

Po trzecie podstawą leczenia Auyrveda nie są leki lecz dieta oraz zmiana stylu życia. Tutaj jednym ze wskazań może być właśnie praktyka asan, medytacji i oddechu – czyli jednym słowem jogi.

Co to jest dosha?

Wszystko w naturze, i tym samym także nasze ciało składa się z 5 podstawowych elementów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od różnej kombinacji i natężenia tych elementów w naszym ciele, Ayurveda wyróżnia 3 typy, zwane dosha: Vata, Pitta i Kapha. Każdy z nas ma w sobie trochę z każdego z tych 3 typów, zazwyczaj jednak jeden z nich dominuje. I to właśnie ten dominujący typ determinuje pewne cechy naszego wyglądu, naszą osobowość, nasze reakcje na stres i inne emocje oraz wiele innych.

Według Ayurveda, zdrowie i witalność to efekt równowagi pomiędzy wszystkimi 3 doshami w naszym ciele i umyśle. I stąd leczenie metodami Ayurveda ma na celu zrównoważenie naszej dominującej doshy.

Oto podstawowy opis wszystkim 3 dosh wraz z bardzo ogólnymi zaleceniami, dotyczącymi ich równoważenia:

Vata

VataDominujące elementy: powietrze i przestrzeń

Charakterystyka osób u których dominuje ten typ:
– szczupłe, raczej niskie, o ldrobnej budwie ciała
– sucha skóra i włosy
– bardzo kreatywne
– uzdolnione artystycznie
– lubią „bujać w obłokach”
– często mają problem z koncentracją
– chaotyczne i nie zbyt konsekwentne w działaniu
– otwarte na innych i przyjazne
– nie lubią zimna

Kiedy Vata jest w równowadze osoby, u których dominuje ten typ są twórcze i otwarte na zmiany. Kiedy Vata jest niezrównoważona mogą cierpieć z powodu strachu i stanów lękowych. Fizycznie mogą chorować na zapalenia stawów oraz płuc.

Ogólne zalecenia dla równoważenia Vata to: nie wychładzaj organizmu, praktykuj codzienną relaksację lub medytację lub spokojniejszą formę jogi,  jedz ciepłe i gotowane jedzenie, unikaj surowych pokarmów.

Pitta

PittaDominujące elementy: ogień i woda

Charakterystyka osób u których dominuje ten typ:
– średnia, czasem atletyczna budowa ciała
– raczej jasna karnacja, z tendencją do piegów i przebarwień skory
– włosy średniej grubości, z tendencją do szybkiego siwienia i wypadania
– inteligente i zdolne
– mają zdolności przywódcze
– nie mają trudności z koncentracją
– potrafią ciężko pracować i są ambitne
– nie lubią gorąca

Kiedy Pitta jest w równowadze osoby, u których dominuje ten typ są mądre, ambitne i wyrozumiałe. Kiedy Pitta jest niezrównoważona, szybko wpadają w złość i odczuwają zazdrość. Fizycznie mogą cierpieć z powodu bólów pleców, szyji i ramion, zapalenia nerwów, bólu głowy oraz gorączek.

Ogólne zalecenia dla równoważenia Pitta: unikaj przegrzewania organizmu, nie spożywaj za dużo tłustych, ostrych oraz solonych potraw, medytuj w godzinach wieczornych i dbaj o plecy oraz ramiona i szyję – to tam najszybciej gromadzisz stres.

Kapha

PittaDominujące elementy: woda i ziemia

Charakterystyka osób u których dominuje ten typ:
– mocna budowa ciała, z tendencją do tycia
– skóra tłusta i raczej blada
– mocne, grube włosy
– spokojne
– skoncentrowane
– wspierające dla innych
– nie do końca otwarte na zmianę
– bywają powolne i bywają leniwe
– nie lubią mokrej, zimenj pogody

Kiedy Kapha jest w równowadze osoby, u których dominuje ten typ są łagodne, wyrozumiałe i wspierające dla innych. Kiedy Kapha jest niezrównoważona bywają chciwe i zawistne. Fizycznie mogą cierpieć z powodu chorób układu trawiennego, zaparć, a także grypy i przeziębień.

Ogólne zalecenia dla równoważenia Kapha: ćwicz regularnie i bądź aktywny, unikaj ciężkich potraw, tłustych potraw, nabiału i zimnych napojów. Urozmaicaj swoją codzienną rutynę aby otworzyć się na zmiany.

Czy łatwo identyfikujesz się z którymś z typów? Daj znać czy tematyka Ayurvedy Cię interesuje. Jeśli tak, to zamierzam pisać o tym więcej.O autorze

Ewa Wysocka
Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Inne artykuły tego autora