6 wskazówek jak wybrać odpowiedni strój do jogi

Dlaczego strój do jogi jest tak ważny? Ponieważ właśnie wtedy najbardziej nie chcesz się martwić o spodnie uwierające w kroczu i blokujące zakres ruchów, powodujące obtarcia, źle dostosowane topy i bluzki. Praktyka jogi opiera się na połączeniu ciała i umysłu ze światem, w którym funkcjonuje.

Kiedy odetniesz się od bodźców rozpraszających i zanurzysz się w pełnej uważności, staniesz się bardziej wrażliwy na delikatne doznania, które będą towarzyszyły Ci podczas praktyki.

stroj do jogi
Z dnia na dzień joga staje się coraz bardziej popularna. Ogromną torturą jest praktyka jogi w szortach surfingowych, których rzepy co chwilę się rozpinają, a spocona koszulka wypada z nich za każdym razem, kiedy wykonujesz asany odwrócone. Panie mają troszeczkę łatwiej – ogromny wybór marek, kolorów, stylów i materiałów sprawia, że nasze możliwości stają się nieograniczone.

Odpowiedni strój do jogi

Jeśli będziesz pamiętać o 6 prostych zasadach podczas wyboru ubrań do jogi, praktyka już od samego początku stanie się dla Ciebie dużo prostsza.

1. Zaopatrz się w lekkie, niekrępujące ruchów ubrania

Najlepsze będą te z dobrych gatunkowo lnianych i bawełnianych materiałów. Dobrze sprawdzają się również stroje przeznaczone np. na fitness. Za wszelką cenę unikaj jeansu, skóry i wszystkiego, co może się ślizgać.

2. Jak ze wszystkim w życiu, pamiętaj jednak o umiarze

Ubrania na jogę nie powinny być zbyt lekkie lub zbyt luźne. Cokolwiek wybierzesz, postaraj się by Twoja bielizna oferowała dostateczne wsparcie wrażliwych i intymnych części ciała. Zagwarantujesz sobie w ten sposób większy komfort podczas praktyki. Warto upewnić się również, że spodnie, które ubierzesz, mają mocny i elastyczny szew w kroczu. Nikt z nas nie chce przecież świecić bielizną na całą salę.

3. Nie ukrywaj swojego ciała, po prostu je zakryj

Jeśli Twoje ubranie przypomina raczej pelerynę ducha, niż wygodny i komfortowy strój, Twój nauczyciel nie będzie w stanie dostrzec Twojej postawy i pomóc Ci, wprowadzając niezbędne korekty. Pokaż kostki i odsłoń ramiona. Zobaczysz jak bardzo ułatwi to Tobie – każdy ruch, a Twojemu nauczycielowi – oferowanie przydatnych wskazówek.

4. Włókno naturalne czy specjalne uwalniające pot i pomagające skórze oddychać?

W tej kwestii wybierz to, co lepiej będzie spełniało Twoje oczekiwania. Możesz wybrać bawełnę lub podobny materiał. Zatrzymują one wilgoć w środku, nie uwalniając jej na zewnątrz. Jeśli bardzo się pocisz, możesz jednak poczuć krępujące zmiany w kolorze Twojej odzieży. W tym wypadku, lepszym wyborem będzie materiał oddychający i uwalniający nadmiar wilgoci. W obydwu wypadkach, pamiętaj o regularnym praniu.

5. Unikaj dodatkowych akcesoriów

Zdejmij zegarek, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i tą biżuterię, która na to pozwala. Schowaj je w swojej torbie lub plecaku i nie zostawiaj przy macie. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z zamartwianiem się o przypadkowe nadepnięcie przez Ciebie lub innych Twojego telefonu, czy nowych kolczyków. Im mniej tym lepiej, ale na tyle, aby Twoja praktyka w dalszym ciągu pozostawała komfortowa.

6. Nie chodzi o to co ubierasz, ale w jaki sposób to nosisz

Tak naprawdę wszystko sprowadza się właśnie do praktyki jogi na macie. Skup się na tym, co czujesz i zapewnij sobie odpowiedni komfort, który na pewno przyniesie same korzyści.

Niezależnie od płci, najlepszym wyborem stroju do jogi będzie wszystko, co pozwoli Ci się swobodnie poruszać, nie będzie obcierało, ani blokowało i ograniczało ruchów. Oddychające ubrania sprawią, że ogromne ilości potu wytwarzanego przez Twoje ciało, będą lepiej przenikały przez materiał, nie przysparzając uczucia dyskomfortu. Pamiętaj, łatwiej wykonywać asany, kiedy możesz to robić bez dodatkowych, zewnętrznych przeszkód.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.