Dlaczego Joga Rano Pobudza Lepiej Niż Filiżanka Kawy?

Każdy z nas codziennie wykonuje swoje rytuały, które często wynikają z przyzwyczajenia. Poranki bywają trudne, zwłaszcza gdy naszemu wstawaniu z łóżka towarzyszy panująca za oknem ciemność lub niekorzystna aura. Nic dziwnego, że pierwszym rytuałem, który prawdopodobnie większość z nas wykonuje, jest zrobienie sobie dobrej kawy.

Jeśli zgodzisz się z powyższym stwierdzeniem, to mam dla Ciebie propozycję: spróbuj rozpocząć swój dzień od innych, zdrowszych aktywności, które przyniosą podobne rezultaty. Oczywiście nie namawiam do całkowitego porzucenia kawy, ale może poranna joga będzie dla Ciebie idealnym i wystarczającym pobudzeniem?

Dlaczego joga pobudza lepiej niż kawa?

1. Joga o poranku daje nam zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień

Asany opierające się na stymulacji energii czakry sakralnej sprawiają, że kreatywność znacznie lepiej krąży w Twoim ciele. Dodatkowo podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, które dodają nam energii i radości na cały dzień.

2. Poprawia krążenie krwi

Niektóre asany pomagają odciążyć pracę serca i utrzymać prawidłowe krążenie krwi w ciele. Między innymi warto wykonać pozycje odwrócone, np. mostek czy świecę.

3. Zwiększa elastyczność stawów i ujędrnia ciało

Ciało o poranku jest sztywne i właśnie wtedy podczas praktyki jogi sprawdzimy nad jakimi pozycjami powinniśmy pracować. Bandhy zaczynają się aktywować, a skręty i wygięcia do tyłu uelastyczniają ciało.

poranna joga

4. Spalamy tkankę tłuszczową

Ćwicząc z rana spalamy tłuszcz oraz usuwamy toksyny z organizmu. Dzieje się tak, ponieważ pobudzamy naszą przemianę materii.

5. Pomaga utrzymać jasność umysłu

Rano nie myślimy tyle o obowiązkach, ani nie analizujemy wszystkich sytuacji, które nas spotkały, dzięki temu skupiamy się bardziej na praktyce.

6. Zmieni się jakość Twojego oddechu

Pogłębiony oddech i odpowiednia ilość tlenu zagwarantują wspaniały dzień.

poranna joga

7. Łagodzi bóle głowy

Poranny ból głowy tłumaczysz spadkiem ciśnienia, niewyspaniem i od razu sięgasz po kawę. Koniecznie spróbuj jogi, która łagodzi napięcia w mięśniach, zmniejsza stres i zachęca do głębokiego oddychania.

8. Przyspiesza metabolizm

Praktyka stymuluje narządy wewnętrzne, dzięki temu jesteś w stanie kontrolować swój apetyt.

9. Poprawia jakość snu

Bezsenność jest ściśle powiązana ze stresem i nieumiejętnością wyciszania umysłu, a po nieprzespanej nocy możesz czuć się bez sił. Zamiast ratować się włączeniem kolejnej drzemki, spróbuj regularnej praktyki jogi, która pomoże Ci odzyskać równowagę umysłu i ciała.

10. Pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała

Garbisz się? Podczas praktyk asan wykształcisz nawyk poprawnej postawy ciała. Wzmocnione mięśnie pomogą utrzymać proste plecy każdego dnia.

poranna joga

11. Poprawia pracę serca

Praktyka jogi działa tak dobrze na nasze serce jak trening cardio. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko pojawienia się zawału serca, miażdżycy, cukrzycy czy innej choroby.

12. Pomaga się zrelaksować

Spokojny oddech i rozluźnione mięśnie uwolnią ciało od napięć. Wszystko to możesz osiągnąć praktykując jogę codziennie o poranku.

13. Poprawia koncentrację

„Zastrzyk” porannej jogi zamiast porządnej dawki kawy – to polepszy Twoją koncentrację!

Daj sobie poranną chwilę przyjemności, nie zrywaj się od razu z łóżka, zadbaj by rozpocząć swój dzień z szacunkiem do siebie i ciała. Zobaczysz, że po porannej praktyce będziesz się czuć o niebo lepiej. 


Stwórz poranną rutynę, która zmieni Twoje życie! Dołącz do Wyzwania 30 Poranków z Jogą i zapoczątkuj nowy, zdrowy nawyk porannej praktyki. To 30 dni, po których przekonasz się, że joga jest naturalna jak mycie zębów a Ty masz moc zmiany swoich dni na lepsze.

Wyzwanie 30 Poranków z Jogą dostępne w ramach subskrypcji do Internetowego Studio PortalYogiO autorze

PortalYogi
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Inne artykuły tego autora