Magdalena Bałdys

Jak zapobiec garbieniu się w asanach?

"Zauważyłam, że w odcinku piersiowym mam mocno zaokrąglone plecy np. w Psie z głową w dole…"

Cześć! Podczas ćwiczeń przed lustrem zauważyłam, że w odcinku piersiowym mam mocno zaokrąglone plecy np. w Psie z głową w dole. Czy polecicie jakieś konkretne ćwiczenia, żeby maksymalnie odwrócić to przygarbienie?

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi

Właściwa praktyka asan angażuje całe ciało. Zdarza się jednak, że gdy blokujemy jedną jego część lub nie koncentrujemy się prawidłowo na praktyce, to ograniczamy również inne obszary ciała.

Internetowe Studio PortalYogi

Garbienie może wynikać np. z przykurczonych i wysuniętych do przodu barków.

Napięcia, które wówczas dochodzą do kręgosłupa, zmniejszają swobodę klatki piersiowej, przez co mogą wpłynąć negatywnie także na jakość naszego oddechu.

Elongacja, czyli wydłużenie kręgosłupa

Konieczne jest spojrzenie na kręgosłup jako całość.

Praca, jaką musisz świadomie wykonywać w każdej pozycji, jest elongacją kręgosłupa. Możesz wyobrazić ją sobie jako „chęć rośnięcia o centymetr do góry”. Ruch elongacji wykonujemy między innymi przed skłonem, czy też przed wejściem w asany (np. przed skrętem), aby zwiększyć przestrzeń między kręgami dla krążków.

Ten ruch rozpoczyna się od podstawy kręgosłupa i idzie aż do czubka głowy. Pozwala on utrzymać koncentrację przy pracy całego kręgosłupa. Nie chodzi o usztywnianie się, ale właśnie taką „chęć rośnięcia”.

Takie rozciąganie od dołu do góry możesz spokojnie przenieść do życia codziennego i wykonywać je na siedząco lub stojąco.

Garbienie się – jak wtedy wejść w asanę?

Przy pozycji Psa z Głową w Dół skoncentruj się na otwarciu klatki piersiowej oraz rozsunięciu łopatek, barków w imię zasady „uszy parzą”.

Oddal barki od uszu.

To powinno wykreować trochę więcej miejsca dla swobodnego ruchu żeber, bo kiedy barki są zaciśnięte na szyi, górna część klatki piersiowej się zawęża.

Jeśli się garbisz, to powodujesz, że brakuje miejsca na wyprost górnych pleców.

Spróbuj też tego przed lustrem.

Wyprostuj się tak, jak umiesz i podnieś ręce nad głowę, starając się zachować duży odstęp pomiędzy uszami a ramionami. Rozszerz łopatki na boki. Jednocześnie delikatnie wypychaj dłonie do góry, nie tracąc całego wyprostu pleców.

garbienie się

Czy teraz też jest garb? Jeśli nie, to znaczy, że wiesz jak to zrobić, tylko musisz się jeszcze nauczyć jak zrobić to samo w innym układzie ciała i z innym obciążeniem.

Chcesz być wyższy? Zadbaj o kręgosłup

Joga dba o Twój kręgosłup i może sprawić, że będziesz wyższa. Oto dlaczego każdy, komu na sercu leży zdrowie i piękna postawa ciała powinien rozważyć poważne zabranie się za jogę kręgosłupa!

  1. Joga to równowaga pomiędzy siłą (czyli wzmacnianiem mięśni), a gibkością (czyli ich rozciąganiem).
  2. Patrząc na to z anatomicznego punktu widzenia – kręgosłup zbudowany jest z kości (kręgów), a pomiędzy nimi leży krążek międzykręgowy, który utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach. Natomiast całość zabezpieczona jest przez napięcie więzadeł i mięśni.
  3. Poprawnie wykonane asany bardzo korzystnie wpływają na kręgosłup, zapewniając jego wydłużenie (elongację) poprzez czynną pracę mięśni, zwiększa się elastyczność, poprawia ukrwienie całego kręgosłupa.
  4. Najbardziej polecane wygięcia do tyłu, wzmacniają tylną powierzchnię krążków, otwierając przednią stronę kręgosłupa, zapobiegają zmianom zwyrodnieniowym kręgów i wypadaniu krążków międzykręgowych w stronę kanału kręgowego.
  5. Dzięki jodze i najlepszej dawce ruchu ciało staje się po prostu wydłużone, silne, a krążki międzykręgowe dobrze odżywione, dzięki czemu mogą lepiej amortyzować siły działające na kręgosłup.

Przy praktykowaniu pamiętaj, że Twoje ruchy mają wpływ na całe ciało, dlatego podczas praktyki myśl o każdym ruchu i słuchaj swojego ciała.


Praktykuj jogę z Internetowym Studiem PortalYogi. 

Internetowe Studio PortalYogi

 

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]