Jak zapobiec garbieniu się w asanach?

Cześć! Podczas ćwiczeń przed lustrem zauważyłam, że w odcinku piersiowym mam mocno zaokrąglone plecy np. w Psie z Głową w Dole. Czy polecicie jakieś konkretne ćwiczenia, żeby maksymalnie odwrócić to przygarbienie?

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl  

Właściwa praktyka asan angażuje całe ciało. Zdarza się jednak, że gdy blokujemy jedną jego część lub nie koncentrujemy się prawidłowo na praktyce, to ograniczamy również inne obszary ciała.

Garbienie może wynikać np. z przykurczonych i wysuniętych do przodu barków. Napięcia, które wówczas dochodzą do kręgosłupa, zmniejszają swobodę klatki piersiowej, przez co mogą wpłynąć negatywnie także na jakość naszego oddechu.

Elongacja, czyli Wydłużenie Kręgosłupa

Konieczne jest spojrzenie na kręgosłup jako całość. Praca, jaką musisz świadomie wykonywać w każdej pozycji, jest elongacją kręgosłupa. Możesz wyobrazić ją sobie jako „chęć rośnięcia o centymetr do góry”. Ruch elongacji wykonujemy między innymi przed skłonem, czy też przed wejściem w asany (np. przed skrętem), aby zwiększyć przestrzeń między kręgami dla krążków.

Ten ruch rozpoczyna się od podstawy kręgosłupa i idzie aż do czubka głowy. Pozwala on utrzymać koncentrację przy pracy całego kręgosłupa. Nie chodzi o usztywnianie się, ale właśnie taką „chęć rośnięcia”. Takie rozciąganie od dołu do góry możesz spokojnie przenieść do życia codziennego i wykonywać je na siedząco lub stojąco.

garbić się

Jak wejść w Asanę?

Przy pozycji Psa z Głową w Dół skoncentruj się na otwarciu klatki piersiowej oraz rozsunięciu łopatek, barków w imię zasady „uszy parzą”. Oddal barki od uszu. To powinno wykreować trochę więcej miejsca dla swobodnego ruchu żeber, bo kiedy barki są zaciśnięte na szyi, górna część klatki piersiowej się zawęża. Jeśli się garbisz, to powodujesz, że brakuje miejsca na wyprost górnych pleców.

Spróbuj też tego przed lustrem. Wyprostuj się tak, jak umiesz i podnieś ręce nad głowę, starając się zachować duży odstęp pomiędzy uszami a ramionami. Rozszerz łopatki na boki. Jednocześnie delikatnie wypychaj dłonie do góry, nie tracąc całego wyprostu pleców. Czy teraz też jest garb? Jeśli nie, to znaczy, że wiesz jak to zrobić, tylko musisz się jeszcze nauczyć jak zrobić to samo w innym układzie ciała i z innym obciążeniem.

Chcesz być wyższy? Zadbaj o kręgosłup

Joga dba o Twój kręgosłup i może sprawić, że będziesz wyższa. Oto dlaczego każdy, komu na sercu leży zdrowie i piękna postawa ciała powinien rozważyć poważne zabranie się za jogę kręgosłupa!

  1. Joga to równowaga pomiędzy siłą (czyli wzmacnianiem mięśni), a gibkością (czyli ich rozciąganiem).
  2. Patrząc na to z anatomicznego punktu widzenia – kręgosłup zbudowany jest z kości (kręgów), a pomiędzy nimi leży krążek międzykręgowy, który utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach. Natomiast całość zabezpieczona jest przez napięcie więzadeł i mięśni.
  3. Poprawnie wykonane asany bardzo korzystnie wpływają na kręgosłup, zapewniając jego wydłużenie (elongację) poprzez czynną pracę mięśni, zwiększa się elastyczność, poprawia ukrwienie całego kręgosłupa.
  4. Najbardziej polecane wygięcia do tyłu, wzmacniają tylną powierzchnię krążków, otwierając przednią stronę kręgosłupa, zapobiegają zmianom zwyrodnieniowym kręgów i wypadaniu krążków międzykręgowych w stronę kanału kręgowego.
  5. Dzięki jodze i najlepszej dawce ruchu ciało staje się po prostu wydłużone, silne, a krążki międzykręgowe dobrze odżywione, dzięki czemu mogą lepiej amortyzować siły działające na kręgosłup.

Przy praktykowaniu pamiętaj, że Twoje ruchy mają wpływ na całe ciało, dlatego podczas praktyki myśl o każdym ruchu i słuchaj swojego ciała.


Jeżeli zainteresował Cię temat kręgosłupa, to zajrzyj do Internetowego Studio PortalYogi, gdzie czeka na Ciebie całe wyzwanie, które wzmocni Twój kręgosłup.

Jak znaleźć tą Wyzwanie 

  • Na stronie Studia wejdź w Kategorie Wyzwania 
  • Wyzwanie Moc Zdrowego KręgosłupaO autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora