Portal Yogi

5 sposobów, aby uniknąć bólu w nadgarstkach podczas praktyki jogi

Bardzo wiele asan może być zmodyfikowanych w taki sposób, aby ciężar ciała nie opierał się tylko na nadgarstkach

Bardzo wiele asan wiąże się z przenoszeniem ciężaru ciała na ręce, a co za tym idzie nadgarstki zostają bardzo mocno zaangażowane w każdy wykonywany ruch.

Często pojawia się ból, który skutecznie zniechęca do dalszej praktyki jogi.

Bardzo wiele asan może być zmodyfikowanych w taki sposób, aby ciężar ciała nie opierał się tylko na nadgarstkach. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy 5 sposobów, które pozwolą Ci na uniknięcie bólu w nadgarstkach podczas praktyki jogi.

1. Przenieś ciężar ciała

Być może uda Ci się wyeliminować chociaż częściowo powstający ból, jeśli przeniesiesz ciężar ciała w inne miejsce, odciążając tym samym nadgarstki.

Spróbuj również złożyć dłonie w pięści lub przenieść pozycję na przedramiona.

Takie rozwiązanie jest możliwe np. podczas Pozycji Deski, Psa z głową w dół lub Utthita Parsvakonasana, Pozycji rozpostartego trójkąta.

Dzięki utworzeniu pięści, odciążasz nadgarstki i pozwalasz im się wzmocnić w tym samym czasie. Jeśli odczuwasz dyskomfort w ramionach, przenieś pozycję na przedramiona.

2. Zmień kąt pozycji

Blok z drewna lub pianki pozwoli na redukcję lub eliminację bólu w nadgarstkach przez zwiększenie kąta nacisku na podłoże.

ból w nadgarstkach

Jeśli nie posiadasz takiego bloczka, z powodzeniem możesz użyć złożony ręcznik, który również zapewni takie samo działanie.

Celem takich zmian jest dostosowanie pozycji w taki sposób, aby nadgarstki i kości śródręcza znajdowały się wyżej, niż palce.

Takie działanie powinno zmienić kąt pomiędzy przedramionami a dłońmi na większy niż 90 stopni.

3. Dostosuj powierzchnię ćwiczeń

Gruba mata do jogi na pewno jest przyjemna, kiedy na niej leżysz lub klęczysz, ale niekoniecznie dobrze wpływa na zdrowie Twoich nadgarstków.

Jeśli doświadczasz w nich ból, wypróbuj zmianę maty na cieńszą oraz sprawdź, czy podłoże jest twarde.

Praktykując jogę na dywanie lub grubej macie, jest bardziej prawdopodobne, że Twoje nadgarstki i kości śródręcza zatapiają się w niej, powodując niepotrzebny nacisk i napięcie, a w rezultacie ból.

4. Weź podpórkę

Bloczki lub nawet krzesło mogą wiele pomóc.

Dosłownie “podnosząc podłogę” zredukujesz ciężar, który przenosisz na ręce i nadgarstki. Jednym sposobem jest podłożenie bloczków pod każdą dłoń.

Jeśli jest to niewystarczające, weź krzesło, upewniając się, że zapewniasz sobie odpowiedni balans i wsparcie.

ból w nadgarstkach

5. Ugnij kolana

W niektórych przypadkach już ugięcie kolan może wystarczyć aby zredukować ciężar ciała przenoszony na ręce.

W innych przypadkach, wypróbuj położenie kolan na podłodze. Takie podejście w dalszym ciągu będzie wymagało zaangażowanie nadgarstków, jednak ciężar zostanie znacznie zmniejszony.

Najważniejszym jednak jest nieustanne wzmacnianie i rozciąganie nadgarstków, co zapewni im odpowiednią wytrzymałość oraz wyeliminuje powstający ból.

Wzmocnienie tułowia oraz ramion uchroni przed opadaniem na ręce oraz zmuszeniem nadgarstków do przejęcia całego ciężaru Twojego ciała.

Pamiętaj również, aby zawsze słuchać swojego ciała. Jeśli konkretna asana wywołuje ból, zrób co jest konieczne aby go zminimalizować.


Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Wzmocnij swoje ciało z Jogą.

Kiedy czujemy się silni, ma to pozytywny wpływ na sposób w jaki myślimy o sobie, naszym ciele i naszym zdrowiu. Ale w jodze nie skupiamy się nie tylko na tym, co fizyczne, pomożemy Ci również w rozwijaniu pewności siebie i wewnętrznym wzmocnieniu.

wzmocnij swoje ciało z jogą

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.