Salamba Sirsasana – Stanie na głowie

Alamba – Wsparcie, Sirsa – Głowa, Asana – Poza

Salamba Sirsasana pociąga i wydłuża całe ciało, tylko dzięki wsparciu przedramion. Mówi się, że ta pozycja jest królową wszystkich asan. Można ją wykonać tylko wtedy, jeżeli mamy silne przedramiona, które utrzymają cały ciężar ciała. Dlatego tak ważne jest, aby wzmacniać te konkretne partie.

Drsti (punkt skupienia wzroku): koniuszek swojego nosa

Typ: Pozycja odwrócona

Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz pozycję Salamba Sirsasana?

Ta asana musi być wykonywana na pusty żołądek. Powinieneś zatem zjeść co najmniej cztery godziny przed praktyką jogi. Najlepiej też wykonywać tą pozycję wcześnie rano. Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonać ją wieczorem. Pamiętaj jednak, aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku.

Kolejnym plusem, wykonania pozycji rano jest to, że poprawią naszą koncentrację, kiedy nasz umysł jest jeszcze pozbawiony zmartwień i stresów.

salamba sirsasana

Poziom Średniozaawansowany/Zaawansowany

Styl: Vinyasa Yoga
Czas: 1-5 minut
Powtarzanie: –
Rozciąganie: nogi, plecy
Wzmacnianie: nogi, ramiona, kręgosłup, płuca

Jak wykonać pozycję Salamba Sirsasana?

 1. Złóż matę na 2,3 części i uklęknij przed nią. Połóż swoje przedramiona na podłodzę i rozszerz łokcie mniej więcej na szerokość barków.  
 2. Delikatnie odepchnij ramiona na zewnątrz i mocno naciśnij nadgarstki na podłodze. Spleć mocno dłonie.
 3. Oprzyj głowę delikatnie na macie. Pamiętaj, aby Twoja szyja była wyciągnięta. Następnie oprzyj czubek głowy na macie i ułóż ją pomiędzy swoimi dłońmi. Pamiętaj, aby zachować pomiędzy nimi odstęp.
 4. Podnieś delikatnie kolana i idź powoli w kierunku swoich łokci. Unieś swoje uda tak, aby ciało tworzyło odwróconą literkę”V”. Dzięki temu przedłużysz przednią część ciała i odciążysz szyję.
 5. Unieś delikatnie swoje nogi z podłogi (ważne, aby stopy podnieść razem). Ułóż nogi prostopadle do podłogi i przymocuj kość ogonową do tylnej części miednicy. Pchnij piętami w kierunku sufitu. Twoje ciało powinno być wyrównane w linii prostej.
 6. Trzymaj wagę zrównoważoną na obu przedramionach. Przytrzymaj pozycję przez około 10 sekund jako początkujący. Zwiększaj czas, aż będziesz mógł pozostać w niej tak długo, jak będzie Ci wygodnie.

salamba sirsasana

Przeciwwskazania

Unikaj tej asany, jeśli masz następujące problemy:

 • Gorączka.
 • Bóle głowy.
 • Menstruacja.
 • Jaskra i poważne wady wzroku (odklejanie się siatkówki oka, nadciśnienie gałki ocznej, zaćma, duża krótkowzroczność i dalekowzroczność, powiedzmy w okolicach 4 dioptrii i powyżej).
 • Zwyrodnienie kręgów szyjnych, dyskopatia.
 • Nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie,
 • Ciąża.

Porada dla początkujących

Osoby początkujące wykonując tą pozycję, często cały ciężar kładą na szyi i głowie. To jest szkodliwe. Najlepiej więc, gdy zaczną korzystać ze wsparcia ściany. Kiedy zaczniesz, połóż dłonie w pozycji i lekko unieś głowę z podłogi. Następnie delikatnie ją opuść, a 90% masy Twojego ciała opuść na ramiona. 

Propozycja dla zaawansowanych

Osoby zaawansowanie mogą także wypróbować Eka Pada Sirsasana po opanowaniu tej asany.

Korzyści płynące z wykonywania Salamba Sirsasant

Kilka najważniejszych zalet wykonywania Salamba Sirsasany

 • Całkowicie uspokaja umysł i łagodzi stres w jednej chwili dzięki intensywnemu rozciąganiu.
 • Może również leczyć łagodną depresję.
 • Wzmacnia płuca, kręgosłup, ręce i nogi.
 • Narządy jamy brzusznej są stonowane, a trawienie ulega poprawie.
 • Pomaga leczyć zapalenie zatok, astmę i niepłodność.

Pozycje rozwijające

 • Sarvangasana – Pozycja świecy
 • Adho Mukha Svanasana – Pies z głową w gół
 • Uttanasana – Slłon do kolan
 • Virasana – Siad w pozycji bohatera

Kontrpozycje

 • Balasana – Pozycja dziecka

Salamba Sirsasana to spore wyzwanie. Jednak podobnie jak wiele zaawansowanych pozycji jogi, jest to jedno wyzwanie, które musisz zdecydowanie podjąć, aby doświadczyć i stać się świadomym swojego ciała, jak nigdy dotąd.O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora