Zatroszcz się o swoje ciało uważnie

Czy zdarza ci się ignorować zmęczenie, przeziębienie, głód? Czy czasami myślisz o swoim ciele, że jest za słabe, że za mało rozciągnięte, grube, chude? A może pamiętasz takie chwile, kiedy tak bardzo byłaś zajęta pracą, że nie zauważyłaś, że napinasz mięśnie barków tak mocno, że kompletnie zesztywniały albo, że jesteś głodna czy spragniona? Brzmi znajomo?

Ciało. Dlaczego o nim zapominasz?

Niby to oczywiste. Człowiek to istota cielesna. Ale tak często żyjemy w naszych głowach, że zatopieni w myślach, pochłonięci pracą czy tzw. „życiem” zapominamy, że mamy ciało. Nie odczuwamy go w pełni, nie jesteśmy z nim w stałym kontakcie, nie słuchamy potrzeb, a nawet kiedy je słyszymy, to ignorujemy ten głos.

Nie zawsze też dobrze troszczymy się o nasze ciała. I nie mam tu na myśli popularnego ostatnio trendu, w którym ciało traktowane jest jak masa do wyrzeźbienia — poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia staramy się sprostać określonym standardom współczesnego fizycznego piękna czy zdrowia. Takie podejście bywa dalekie od uważnego i przepełnionego miłością i troską podejścia do ciała, do którego chciałam Was zachęcić.

Ciało a mindfulness

Uważne traktowanie ciała pomaga nie tylko lepiej siebie poznać, zatroszczyć się o siebie, ale też sprawia, że jesteśmy bardziej obecni. Uważność/ Mindfulness jest metodą opartą na doznaniach w ciele, a obserwacja ciała z akceptacją i życzliwością jest podstawą wielu praktyk medytacyjnych.

Ciało, w przeciwieństwie do umysłu, nie błądzi w przyszłości i przeszłości, jest obecne „tu i teraz”. Kiedy jest głodne, domaga się jedzenia, gdy jest zmęczone – śpi. To umysł często ignoruje potrzeby ciała lub też decyduje za nie, nierzadko wbrew jego woli, co jest dla niego dobre (ekstremalnym przykładem takich decyzji jest nadmierna otyłość lub anoreksja). Ale umysł może również pomóc nam zatroszczyć się o ciało, odnosząc się do niego z szacunkiem i miłością. Myśląc o nim dobrze i życzliwie. Ciesząc się nim.

Nawiąż kontakt ze swoim ciałem

Zachęcam cię do nawiązania bliższego kontaktu z ciałem, a zapewniam, że odwdzięczy się ono poczuciem większego spokoju, radości i pewności siebie. Ciało daje moc i odwagę, przyjemność i życie. Warto go słuchać i warto otoczyć je troską i miłością.
Jak nawiązać bliższy i uważny kontakt z ciałem?

1. Zaloguj się

Regularnie, najlepiej kilka razy dziennie zadaj sobie w myślach następujące pytania:

  • Jak się teraz czuje moje ciało?
  • Co odczuwam w poszczególnych częściach?
  • Jakie doznanie dominuje?
  • Jak je odczuwam?

ciało

To takie „zalogowanie się” do swojego ciała, hasłem jest tu „uważność”. Przyglądaj się swojemu ciału bez oceniania, z ciekawością i troską. Nie złość się na nie i nie psiocz, gdy coś cię boli czy dolega. A raczej przeciwnie, pozwól temu doznaniu być takim, jakim jest w tej chwili, spokojnie się temu przyglądając.

Możesz wyrobić sobie nawyk logowania się do swojego ciała np. rano po obudzeniu, w dzień, po przyjściu z pracy do domu, w przerwie na lunch i wieczorem, przed pójściem spać lub podczas wieczornej kąpieli.

2. Joga — uważny ruch

Praktyka jogi przepełniona jest uważnością. Ruchy są świadome. Ćwicząc, jesteśmy skoncentrowani na ciele, na oddechu, na ruchu.
Pamiętam, jak zaczynałam ćwiczyć jogę to byłam zadziwiona ilością części ciała na jakie mam zwracać uwagę i odczuwać – miednica, żebra, nadgarstki, czubek głowy, końce palców, łuki stóp… Ale jak mam odczuwać czubek kręgosłupa?! Powoli, w miarę praktyki, stawałam się bardziej uważna.
Joga wymaga od nas cierpliwości. Ciało zmienia się powoli. Ale te zmiany zachodzą, jesteśmy w stanie je zaobserwować. Podczas każdej asany możemy zauważać, jak poszczególne członki się rozciągają, napinają, rozluźniają czy otwierają. Ćwicząc jogę często staramy się być wdzięczni i życzliwi wobec ciała. Obserwujemy je z akceptacją, w pełni obecni z doznaniami, jakie niesie. Joga to troska o siebie, rozwój, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. To synchronizacja oddechu, ciała i umysłu. Warto zatem regularnie rozkładać matę i ćwiczyć.

3. Zatroszcz się o ciało

Przez chwilę usiądź w spokoju i skieruj uwagę na oddech. Oddychaj tak przez około 3 minuty, tylko obserwując swój oddech. Następnie zacznij zauważać różne sygnały ze swojego ciała. Czy czujesz gdzieś napięcie, zimno, sztywność?

Zadaj sobie teraz pytanie „Czego potrzebuje moje ciało w tej chwili?”

Zauważ czy nie jesteś głodna, spragniona? Może zmęczona i śpiąca? Może masz napięte plecy i sztywny kark?
Zauważając, czego potrzebuje teraz twoje ciało, postaraj się mu to podarować.

Możesz przygotować pożywny posiłek i zjeść go delektując się nim wszystkimi zmysłami. Jeśli czujesz ból czy sztywność to możesz wybrać się na masaż lub zrobić sobie automasaż.

Wykonaj parę asan jogi czy streching i porozciągaj te części ciała, które są bolesne czy napięte.

Pobiegaj, poskacz, potańcz.

Weź gorącą kąpiel w oczyszczającej soli i pachnących olejkach. Zakończ ją wmasowując w skórę odżywczy balsam czy olej np. kokosowy lub migdałowy. Zrób to z miłością i wdzięcznością za wszystko, co ciało tobie daje.

Jeśli jesteś zmęczona czy zestresowana, połóż się w pozycji dziecka, zrelaksuj się w Savasanie czy po prostu… pójdź spać.

ciało

Postanów sobie, że zrobisz to, czego naprawdę potrzebuje twoje ciało i zrób to teraz.
Gdy skupimy się na ciele, odkrywamy naszą naturalną, wewnętrzną równowagę. Myśli mogą się wyciszyć. Jesteśmy w stanie odprężyć się i otworzyć na dobroć, życzliwość i miłość. I obdarować nią nie tylko siebie, ale też innych. Warto zatem rozwijać uważność na swoje ciało i otoczyć je bezwarunkową miłością i troską. Ciało to my.

 


Zatroszcz się o siebie i poczuj, jak wielka jest w Tobie MOC. Jeśli chcesz uwolnić swój kobiecy potencjał – dołącz do nas! W Internetowym Studio PortalYogi czeka na Ciebie 14-dniowe wyzwanie z Ullą Wilczyńską-Kalak: Kobieca Moc – Dobrze Jest Być Kobietą

Zobacz, co wyjątkowego przygotowaliśmy dla Ciebie i co zyskasz dołączając do tego wyzwania —> wszystkie szczegóły znajdziesz TUTAJ

 O autorze

Joanna Nogaj
Jestem certyfikowanym nauczycielem mindfulness (MBSR-mindfulness based stress reduction), psychologiem, trenerem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze zdrowia i wellness, autorką książki o mindfulness „Odstresownik. Mała księga spokoju”.

Pomagam w lepszym zrozumieniu siebie, poznaniu swoich ograniczających nawyków i zmianie ich na zdrowe. Wierzę, że kiedy staniesz się uważna i obecna możesz dokonać w swoim życiu wielkich zmian. Z własnego doświadczenia wiem, że dzięki akceptacji, życzliwości i uważności możemy żyć spokojniej i szczęśliwiej, doceniając każdą chwilę naszego życia. I tego z radością pragnę cię nauczyć.

Na co dzień mieszkam w Berlinie - mieście przepełnionym jogą, ekologią i pyszną wegańska kuchnią, ale nadal prowadzę też zajęcia mindfulness w swoim ośrodku w Poznaniu.

www.ukojenie.com, www.mindfuljoanna.com

Inne artykuły tego autora