2 skręty dla początkujących joginów

Czy często czujesz, jakby cały świat opierał się na twoich barkach? Zastanawiasz się jak sprawić, by twoje plecy przestały być tak napięte i jak zrzucić z karku balast kilkugodzinnego przesiadywania przed komputerem czy za “kółkiem”. Jakąkolwiek masz pracę fakt jest taki, że cały stres z nią (i nie tylko) związany lubi zagnieżdżać się właśnie w górnej części pleców. Możesz temu zaradzić, poczuć nareszcie lekkość i rozluźnienie. Sposób jest prosty: skręty!

Oto dwa łatwe skręty dla początkującego jogina:

 1. Bharadvajasana – skręt (uproszczona)
 2. Utthita parśvakonasana B – Skręcony kąt (uproszczona)

Bharadvajasana należy do najprostszych skrętów. Osoby cechujące się sztywnością pleców spiętymi biodrami nie będą mogły wykonać trudniejszych skrętów, a regularne wykonywanie bharadvajasany pomoże zwiększyć elastyczność całych pleców, w szczególności odcinka piersiowego kręgosłupa.

To nie wszystko! Bharadvajasana może i wygląda niepozornie, ale to wspaniała asana, która pomoże ci usunąć napięcia a nawet bóle górnej części tułowia, przynosi ulgę zmęczonym i napiętym plecom na całej ich długości. W dodatku możesz wykonać ją także na siedząco – przy biurku w pracy, w samochodzie czy autobusie! To czyni ją idealnym antidotum na spięte plecy i szyję a w dodatku nie potrzeba do niej żadnych specjalnych akcesoriów. Ekspresowa ulga i rozluźnienie w każdym miejscu!

 

Podobnie korzyści uzyskasz dzięki Utthita parśvakonasana B w uproszczonej wersji – kolano nogi z tyłu jest podparte na podłodze. Dodatkowe korzyści z praktyki tej asany to m. in.:

 • wyszczuplenie talii i bioder
 • rozciągnięcie nóg
 • stymulacja trawienia i pracy jelit (pomocna w zaparciach)
 • uśmierzenie dolegliwości dolnych pleców, w tym rwy kulszowej
Utthita parśvakonasana B - Rozciągnięty skręcony kąt B (uproszczenie)
Utthita parśvakonasana B – Skręcony kąt (uproszczona)

Wykonuj Bharadvajasanę codziennie w pracy albo w domu. Pozostań w niej na 5-10 oddechów, jeśli jest ci wygodnie i czujesz przemożną potrzebę pozostania dłużej – śmiało! Możesz wykonywać ją solo, albo dołączyć do własnej sekwencji asan. Skręty wykonuje się często jako pozycje równoważące dla wygięć do tyłu i skłonów oraz pod koniec całej sesji jogi.

Pamiętaj jednak, że nawet najprostsze asany nie zawsze mogą być wykonywane przez wszystkich. Jeśli poniższe problemy dotyczą właśnie ciebie, lepiej zrezygnuj z praktyki tej asany samodzielnie.

Przeciwwskazania:

 • dyskopatia
 • niestabilność stawu krzyżowo-biodrowego
 • ból głowy
 • nadciśnienie/niedociśnienie
 • bezsenność

Chcesz poznać wszystkie asany Pierwszej Serii Ashtangi? Zacząć regularną praktykę jogi z Basią Lipską-Larsen? W Internetowym Studio PortalYogi w kategorii: wyzwania, znajdziesz m.in. 30-dniowe wyzwanie z Basią!

Wejdź do Studia > KLIK > i praktykuj z nami jogę w domu – dla zdrowia ciała i umysłu, dla spokoju wewnętrznego, dla siebie!O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora