Magdalena Bałdys

2 skręty dla początkujących joginów

Czy często czujesz, jakby cały świat opierał się na twoich barkach? Zastanawiasz się jak sprawić, by twoje plecy przestały być tak napięte i jak zrzucić z karku balast kilkugodzinnego przesiadywania przed komputerem czy za “kółkiem”. Jakąkolwiek masz pracę fakt jest taki, że cały stres z nią (i nie tylko) związany lubi zagnieżdżać się właśnie w górnej części pleców. Możesz temu zaradzić, poczuć nareszcie lekkość i rozluźnienie. Sposób jest prosty: skręty!

Oto dwa łatwe skręty dla początkującego jogina:

 1. Bharadvajasana – skręt (uproszczona)
 2. Utthita parśvakonasana B – Skręcony kąt (uproszczona)

Bharadvajasana należy do najprostszych skrętów. Osoby cechujące się sztywnością pleców spiętymi biodrami nie będą mogły wykonać trudniejszych skrętów, a regularne wykonywanie bharadvajasany pomoże zwiększyć elastyczność całych pleców, w szczególności odcinka piersiowego kręgosłupa.
To nie wszystko! Bharadvajasana może i wygląda niepozornie, ale to wspaniała asana, która pomoże ci usunąć napięcia a nawet bóle górnej części tułowia, przynosi ulgę zmęczonym i napiętym plecom na całej ich długości. W dodatku możesz wykonać ją także na siedząco – przy biurku w pracy, w samochodzie czy autobusie! To czyni ją idealnym antidotum na spięte plecy i szyję a w dodatku nie potrzeba do niej żadnych specjalnych akcesoriów. Ekspresowa ulga i rozluźnienie w każdym miejscu!

bharadvajasana (uproszczona)

Bharadvajasana – skręt (uproszczona)

Źródło zdjęcia: blogdoyogue.blog.uol.com.br

Podobnie korzyści uzyskasz dzięki Utthita parśvakonasana B w uproszczonej wersji – kolano nogi z tyłu jest podparte na podłodze. Dodatkowe korzyści z praktyki tej asany to m. in.:

 • wyszczuplenie talii i bioder
 • rozciągnięcie nóg
 • stymulacja trawienia i pracy jelit (pomocna w zaparciach)
 • uśmierzenie dolegliwości dolnych pleców, w tym rwy kulszowej
Utthita parśvakonasana B - Rozciągnięty skręcony kąt B (uproszczenie)

Utthita parśvakonasana B – Skręcony kąt (uproszczona)

Wykonuj Bharadvajasanę codziennie w pracy albo w domu. Pozostań w niej na 5-10 oddechów, jeśli jest ci wygodnie i czujesz przemożną potrzebę pozostania dłużej – śmiało! Możesz wykonywać ją solo, albo dołączyć do własnej sekwencji asan. Skręty wykonuje się często jako pozycje równoważące dla wygięć do tyłu i skłonów oraz pod koniec całej sesji jogi.
Pamiętaj jednak, że nawet najprostsze asany nie zawsze mogą być wykonywane przez wszystkich. Jeśli poniższe problemy dotyczą właśnie ciebie, lepiej zrezygnuj z praktyki tej asany samodzielnie.

Przeciwwskazania:

 • dyskopatia
 • niestabilność stawu krzyżowo-biodrowego
 • ból głowy
 • nadciśnienie/niedociśnienie
 • bezsenność

 

 

Magdalena Bałdys

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących.

Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Tworzy klimatyczne miejsce w sieci: Boginie Jogi. Jest autorką Jogapodcast, w którym rozmawia z nauczycielami o jodze. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Jest certyfikowaną nauczycielką hatha jogi, posiada dyplom Yin Joga TTC (YACEP).Prywatnie mama 2 uroczych chłopaków, fanka jazdy konnej, żeglarstwa, pasjonatka literatury tematycznej (o jodze oczywiście!) i tworzenia biżuterii. Uzależniona od tworzenia w każdej postaci.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.