Magdalena Bałdys

2 skręty dla początkujących joginów

Czy często czujesz, jakby cały świat opierał się na twoich barkach? Zastanawiasz się jak sprawić, by twoje plecy przestały być tak napięte i jak zrzucić z karku balast kilkugodzinnego przesiadywania przed komputerem czy za “kółkiem”. Jakąkolwiek masz pracę fakt jest taki, że cały stres z nią (i nie tylko) związany lubi zagnieżdżać się właśnie w górnej części pleców. Możesz temu zaradzić, poczuć nareszcie lekkość i rozluźnienie. Sposób jest prosty: skręty!

Oto dwa łatwe skręty dla początkującego jogina:

 1. Bharadvajasana – skręt (uproszczona)
 2. Utthita parśvakonasana B – Skręcony kąt (uproszczona)

Bharadvajasana należy do najprostszych skrętów. Osoby cechujące się sztywnością pleców spiętymi biodrami nie będą mogły wykonać trudniejszych skrętów, a regularne wykonywanie bharadvajasany pomoże zwiększyć elastyczność całych pleców, w szczególności odcinka piersiowego kręgosłupa.
To nie wszystko! Bharadvajasana może i wygląda niepozornie, ale to wspaniała asana, która pomoże ci usunąć napięcia a nawet bóle górnej części tułowia, przynosi ulgę zmęczonym i napiętym plecom na całej ich długości. W dodatku możesz wykonać ją także na siedząco – przy biurku w pracy, w samochodzie czy autobusie! To czyni ją idealnym antidotum na spięte plecy i szyję a w dodatku nie potrzeba do niej żadnych specjalnych akcesoriów. Ekspresowa ulga i rozluźnienie w każdym miejscu!

bharadvajasana (uproszczona)

Bharadvajasana – skręt (uproszczona)

Źródło zdjęcia: blogdoyogue.blog.uol.com.br

Podobnie korzyści uzyskasz dzięki Utthita parśvakonasana B w uproszczonej wersji – kolano nogi z tyłu jest podparte na podłodze. Dodatkowe korzyści z praktyki tej asany to m. in.:

 • wyszczuplenie talii i bioder
 • rozciągnięcie nóg
 • stymulacja trawienia i pracy jelit (pomocna w zaparciach)
 • uśmierzenie dolegliwości dolnych pleców, w tym rwy kulszowej
Utthita parśvakonasana B - Rozciągnięty skręcony kąt B (uproszczenie)

Utthita parśvakonasana B – Skręcony kąt (uproszczona)

Wykonuj Bharadvajasanę codziennie w pracy albo w domu. Pozostań w niej na 5-10 oddechów, jeśli jest ci wygodnie i czujesz przemożną potrzebę pozostania dłużej – śmiało! Możesz wykonywać ją solo, albo dołączyć do własnej sekwencji asan. Skręty wykonuje się często jako pozycje równoważące dla wygięć do tyłu i skłonów oraz pod koniec całej sesji jogi.
Pamiętaj jednak, że nawet najprostsze asany nie zawsze mogą być wykonywane przez wszystkich. Jeśli poniższe problemy dotyczą właśnie ciebie, lepiej zrezygnuj z praktyki tej asany samodzielnie.

Przeciwwskazania:

 • dyskopatia
 • niestabilność stawu krzyżowo-biodrowego
 • ból głowy
 • nadciśnienie/niedociśnienie
 • bezsenność

 

 

Magdalena Bałdys

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogis na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy I problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację.W Internetowym Studiu PortalYogi prowadzi zajęcia w stylu yin&yang joga, vinyasa dla początkujących oraz uczy podstaw pranajamy.

Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Jeste autorką Jogapodcast w którym rozmawia z nauczycielami o jodze. Tworzy klimatyczne miesce w sieci specjalnie dla kobiet: Boginie Jogi – kobieca praktyka z gracją. Ruch i joga towarzyszą jej od najmłodszych lat.

Jest certyfikowanym nauczycielem hatha jogi, posiada dyplom TTC Yin Joga.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.