Zanim Zaczniesz Wyginać Kręgosłup, Wzmocnij Go!

Wygięcia do tyłu, zwane purva pratana shiti, są fascynujące i atrakcyjne, ale należy być ostrożnym i wiedzieć jak je do swojej praktyki wprowadzać. Przede wszystkim- należy to robić łagodnie i z szacunkiem do swojego ciała, zaczynając choćby od znanej wam Urdhva Mukha Svanasany.

Urdhva Mukha Svanasany

Zanim jednak na dobre zaczniesz praktykować wygięcia do tyłu, najpierw powinieneś zaprzyjaźnić się z asanami, które pomogą Ci wzmocnić siłę mięśni w obszarze kręgosłupa. Bowiem poza elastycznością kręgosłupa, w wygięciach do tyłu istotne są również silne mięśnie. W przeciwnym razie elastyczność spowoduje słabość i ból, za który możesz słono zapłacić.

Pozycją, która pozwala określić siłę mięśni kręgosłupa oraz pomaga wzmocnić ten obszar jest Caturanga Dandasana.

Caturanga Dandasana

Oczywiście asana ta nie jest zaliczana do wygięć w tył, ale skutecznie przygotowuje do nich ciało. Jeżeli jesteś początkujący w praktyce, po wykonaniu Caturanga Dandasany możesz przejść do następujących wygięć: Urdhva Mukha Svanasany, Dhanurasany oraz Salabhasany.

Salabhasana

Dla początkujących zalecane są wygięcia z pozycji leżącej, ponieważ w tej pozycji łuk pleców tworzy się za pomocą zewnętrznych mięśni pleców. To czyni kręgosłup silny oraz gotowy do bardziej zaawansowanych wygięć.

Poza wzmocnieniem rąk, Caturanga Dandasana przygotowuje mięśnie pleców, aby podtrzymywały kręgosłup, co w konsekwencji prowadzi do lepszego i bezpieczniejszego wykonywania wygięć do tyłu.

Jak zatem krok po kroku wykonać Caturanga Dandasanę?

  • połóż się płasko na brzuchu
  • ugnij łokcie i oprzyj dłonie na podłodze przy dolnych żebrach
  • rozszerz stopy na szerokość bioder i podwiń palce stóp w kierunku głowy
  • z wydechem podnieś całe ciało kilka centymetrów nad podłogą
  • utrzymuj klatkę piersiową, biodra, uda i kolana w jednej linii; uniesione w taki sposób, żeby całe ciało
  • opierało się tylko na dłoniach i palcach stóp
  • twarz i klatka piersiowa skierowane do podłogi
  • z wydechem połóż się na podłodze

Przy wykonywaniu Caturanga Dandasany ważne jest ułożenie kości ogonowej tj. niewypychanie jej w kierunku sufitu.

Jeśli powyżej opisane wejście do pozycji jest dla Ciebie za trudne, wariantem łatwiejszym jest wejście do Caturanga Dandasany z Adho- Mukha Śvanasany.

Adho- Mukha Śvanasana

A zatem, zanim zaczniesz szaleństwa z wygięciami do tyłu, nie zapomnij o wzmocnieniu mięśni!O autorze

Natalia Stanińska
Dyplomowana nauczycielka jogi metodą B.K.S Iyengara w stopniu Inroductory II, tancerka, choreografka, z z wykształcenia specjalistka ds. stosunków międzynarodowych. Swoją regularną praktykę jogi rozpoczęła w 2006 roku w krakowskiej szkole jogi Sadhana, w której rozwija praktykę do dziś.

Początkowo traktowała jogę jako uzupełnienie treningu tanecznego. Z czasem praktyka jogiczna przekształciła się w odrębną drogę rozwoju na poziomie mentalnym i fizycznym. Ciągle kontynuuje kształcenie u cenionych nauczycieli w Polsce i za granicą.

Joga jest dla mnie ciągłym przekraczaniem granic wyznaczonych przez ciało i umysł. Uczy dyscypliny, ale też wysubtelnia postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Joga ciągle mnie zaskakuje - zarówno pod względem różnorodnych narzędzi pracy z ciałem, jak i swojej "nieskończoności". Za każdym razem, kiedy wydaje mi się, że wiem już coś na pewno, joga wytrąca mnie i pokazuje tysiące innych rozwiązań. To fascynujące i dlatego do poszukiwań w sobie i na macie zachęcam na zajęciach swoich uczniów.

Inne artykuły tego autora