
Jeżeli się zastanawiasz jak możesz zastosować ajurwedę na bezenność, już Ci wyjaśniam. Według ajurwedy bezsenność jest wynikiem zaburzenia energii vata dotyczącym układu nerwowego oraz naszego umysłu. Najczęściej też cierpią na nią osoby konstytucji vata lub osoby zaburzone przez tą doshę. Sprawdź, którym z 3 typów dosha jesteś?
Stres, kłopoty, przemęczenie, nadmiar obowiązków i napięte grafiki tylko pogłębiają problem. Nieleczona bezsenność z czasem się nasila.
Ajurweda zaleca osobom cierpiącym na bezsenność dietę
łagodzącą vata.
Możesz tez wypróbować te praktyczne sposoby:
Dla osób o konstytucji vata nadaje się mleko krowie, ale powinno ono pochodzić od szczęśliwej krówki. Takie jest raczej trudne do zdobycia…
Dla dosha pitta i kapha lepsze będzie mleko roślinne.
Ja osobiście polecam ciepłe mleko roślinne dla każdej dosha: migdałowe, owsiane lub sojowe.
Do mleka dodajemy 3 szczypty kardamonu, 3 szczypty cynamonu, 1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej i pół łyżeczki ghee (klarowanego masła). Pijemy ciepłe mleko, małymi łykami.
Polecam herbatkę rumiankową lub rumianek w równych proporcjach zmieszany z korzeniem kozłka lekarskiego (waleriany). Pijemy ciepły napar, małymi łykami.
Uspokajająco działa oddech, w którym wydech jest stanowczo dłuższy niż wdech.
Dobrym sposobem na uspokojenie i wyciszenie organizmu jest pozwolić sobie na oddech tylko jedną dziurką nosa – koniecznie lewą.
Takie oddychanie wycisza system nerwowy, ochładza emocje, łagodzi lęki i stres – zatrzymuje nas zarówno na poziomie mentalnym jak i fizycznym.
Można zatkać sobie opuszkiem palca dziurkę prawą lub ułożyć tak głowę na poduszce, aby dziurka ta samoistnie się zatkała.
Według ajurwedy te zabiegi mocno łagodzą energię vata.
Do kąpieli można dodać wyciszających ziół: rumianku, melisy, mięty i lawendy.
Ja zazwyczaj właśnie w kąpieli popijam herbatkę rumiankową. Dla uspokojenia i zrównoważenia vata polecam szczególnie olej sezamowy lub olej z awokado.
Mogą być one wzbogacone olejkiem z zarodków pszennych lub olejem rycynowym.
Można do buteleczki z olejem dodać esencji lub olejków zapachowych także równoważących vata, czyli: szałwię muszkatołową, rumianek, cynamon, róża, cyprys, kadzidłowiec lub drzewo sandałowe.
Zarówno w kąpieli jak i w czasie masażu pośpiech jest niewskazany. Pozwólmy sobie na bycie tu i teraz.
Czerp radość z ciepła wody, z zapachu olejków z piany i z masażu.
Zaangażuj się w te czynności i skup na nich swoją uwagę. Niech staną się ważne.
Medytacja pozwala osunąć lęki i niepokoje. Niweluje pobudzenie. Powoduje, że przerywamy ciąg kompulsywnych myśli.
Zaczynamy być tu i teraz. Przed snem można ją praktykować w pozycji siedzącej lub leżącej. Polecam powolne i wydłużone wdechy i wydechy z jednoczesnym skupieniem na przepływie powietrza przez otwory nosowe.
#donthatemeditate Zalety medytacji:✨ Poprawia pamięć i koncentrację✨ Zmienia korzystnie strukturę mózgu✨ Zwiększa…
Posted by PortalYogi on Sunday, November 10, 2019
Po kilku minutach modyfikujemy swój oddech. Staramy się oddychać coraz delikatniej – na tyle wolno i subtelnie aby nie słyszeć zarówno naszego wdechu jak i wydechu. Nawet nie wiesz kiedy zaśniesz
Ziła takie jak brahmi i ashwagandha są pomocne na zmęczenie psychiczne. Ashwagandha pozwala utrzymywać stały poziom witalności w ciągu dnia, jednocześnie wspierając głęboki, kojący sen w nocy.
Masaż ten polega na polewaniu punktu między brwiami (punkt trzeciego oka) i czoła strumieniem oleju. Shirodhara wpływa wyciszająco na umysł, a to redukuje stres i negatywne emocje.
Pragniesz zadbać o swój relaks i spokojny, głęboki sen? W takim razie dołącz do 14-dniowego wyzwania Jesienne Wieczory z Jogą! W wyzwaniu znajdziesz łagodne i spokojne praktyki przy świecach. Doświadczysz delikatnych sesji hatha jogi oraz relaksacyjnych i regenerujących sesji yin jogi. Będziesz pracować kolejno z 7 obszarami Twojego ciała. Nie zabraknie również medytacji dla ukojenia umysłu. Nauczysz się bardziej świadomie poruszać na macie oraz relaksować.
Dołącz do 14-dniowego programu i podaruj sobie wyjątkowy czas tylko dla siebie!
Założycielka Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej w Gliwicach. Iza ukończyła kursy fizykoterapii i czerpała nauki z różnych nurtów jogi (między innymi Ashtanga Vinyasa Joga i Vinyasa Krama), aby swoją własną praktykę osadzić gdzieś „pomiędzy” nimi. Od lat jest wegetarianką i pasjonatką zdrowej kuchni. Szczerze pasjonuje się zdrowym odżywianiem, ziołolecznictwem i medycyną naturalną.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.