Portal Yogi

Ashtanga joga: 3 Powody, Dla Których Warto!

Jak to w większości związków bywa, moja przygoda z Ashtangą również zawiera w sobie opowieść o miłości, nienawistną rozprawę z własnymi słabościami oraz wszędobylskim ego. Kiedy moje ciało (jakże oporne na rozciąganie) oraz leniwy umysł znalazły się na skraju porzucenia praktyki jogi, to właśnie zasady Ashtangi pozwoliły mi powrócić na matę.
Zastanawiałeś się kiedyś, po co praktykuje się Ashtangę Jogę? Oto moje 3 osobiste powody, dla których głęboko wierzę, że ścieżka ta jest warta każdej minuty na macie:

1. To przede wszystkim joga umysłu

Spróbujmy podejść do tej kwestii naukowo. Przyjmijmy hipotezę, że Ashtanga Joga prowadzi do wyciszenia umysłu. Zestaw sekwencji pozostaje niezmienny. Ustalmy również, że praktyka odbywa się w tym samym miejscu, czasie i z tym samym nauczycielem (jeśli chodzisz na zajęcia do szkoły). Jedyną niekontrolowaną zmienną jest więc Twój umysł, który pracuje na swój własny, często nieodgadniony, sposób.
Jeśli uczeń Ashtangi przestrzega podstawowych zasad – synchronizuje oddech z ruchem, aktywuje bandhy, skupia wzrok na konkretnych punktach (drishti), do tego pilnuje kolejności asan – to nie zostawia swojemu umysłowi zbyt wiele miejsca na zbędne rozmyślanie. Mimo to, wcześniej czy później, żywioł uczuć i myśli z impetem sam otworzy sobie drzwi. Właśnie wtedy podczas praktyki uświadomisz sobie… że przecież NIC nie jest stałe. To, czego doświadczasz, przeminie.
ashtanga yoga
Dlatego w całej swej istocie, Ashtanga jest przede wszystkim jogą umysłu. Praktykowana codziennie stanowi konfrontację z własnymi myślami i emocjami, ich znaczeniem i ulotnością. Dlatego: jeśli nauczysz się akceptować, a potem poskramiać zbędne poruszenia umysłu, Ashtanga przyniesie Ci niesamowity spokój i ukojenie.

2. Sprowadza ego na ziemię i uczy pokory

Tak się składa, że w przeszłości byłam tancerką. Moim obowiązkiem było dopracowywanie akrobatycznych ruchów, które później przedstawiałam widowni w nonszalancki i pełen gracji sposób. Z rozbiegu, chciałam zastosować tą metodę podczas mojej praktyki Ashtangi. BŁĄD. Po pierwsze, joga nie jest pod publiczkę. Niezależnie od tego, co widzisz na zajęciach czy Facebooku – joga jest tylko dla Ciebie.
Ashtanga joga nie lubi pokazów. Gdy tylko uda Ci się opanować jedną, konkretną asanę – kolejna (zapewne trudniejsza) czeka w kolejce. Każdy praktykant znajduje się w ciągłym stadium nauki. Podróż trwa i życia może zabraknąć, by opanować wszystkie serie. Proces ten polega nie tylko na otwarciu bioder czy rozluźnieniu ścięgien, lecz także na sprowadzeniu ego na ziemię. Tam, gdzie jego miejsce.

3. Ashtanga wypracowuje harmonię w związkach

Codzienne stawianie się na macie stanowi piękną metaforę bycia w związku. Na pewno nie stworzysz nic wartościowego i trwałego, jeśli codziennie nie poświęcisz temu uwagi. Liczy się zaangażowanie, wytrwałość i zrozumienie – nawet jeśli czasami brakuje fizycznej i psychicznej energii. Dzięki Ashtandze, wypracowałam w sobie stałość oraz odpowiedzialność za własne czyny. Skończyło się osądzanie innych za sytuacje, w których, tak naprawdę, winę ponosiłam tylko ja. Zagościła we mnie miłość i empatia – które (oczywiście) także wymagają codziennego treningu.

Czy ashtanga jest dla Ciebie?

Cóż, nie przekonasz się, dopóki sam nie spróbujesz. Dla mnie była i wciąż jest fantastyczną podróżą, w której codzienny wysiłek liczy się bardziej niż cel na końcu drogi. Jest procesem, w którym uczę się akceptować cały wachlarz swoich odczuć i wzorów myślowych. Jest niesamowitą lekcją samodyscypliny, bezwarunkowej miłości i wytrwałości. I chociaż sama ashtanga jest niezmienna, uwierz mi – odmieni Ciebie i Twoje życie.


Zainteresował Ciebie ten styl jogi? Zacznij Ashtanga Yoga lub pogłęb swoją praktykę z Internetowym Studio PortalYogi. Dołącz do Studia i zyskaj dostęp do 120 sesji jogi.Odnajdź swojego nauczyciela i przewodnika. Poszerz świadomość ciała w doświadczeniu jogi.
ashtanga yoga

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.