Garudasana – Pozycja Orła

Garuda – Orzeł, Asana – Pozycja

Garudasana, czyli pozycja orła według Indyjskiej mitologii Garuda był królem wszystkich ptaków. Oznacza także pożerać. Będąc starą reprezentacją mitycznego feniksa, mówią, że Garuda identyfikuje się z „wszechogarniającym ogniem promieni słonecznych”.

Drsti (punkt skupienia wzroku): nos lub trzecie oko

Typ: Pozycja stojąca

Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz pozycję Garudasana?

Pozycję Garudasana najlepiej jest wykonywać z samego rana, na czczo. Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonać ją wieczorem, pamiętaj jednak aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku.

Poziom Początkujący:

Styl: Vinyasa Yoga
Czas: 15-30 sekund w pozycji
Powtarzanie: powtórzyć raz na każdą stronę
Rozciąganie: ramiona, uda, biodra, kostki, łydki, górna część pleców
Wzmacnianie: kostki, łydki

Jak wykonać pozycję pozycję Garudasana?

 1. Stań prosto. Delikatnie zegnij prawe kolano i owiń lewą nogę wokół prawej, tak aby kolana były ułożone jedna na drugiej. Twoja lewa stopa musi dotykać prawej goleni.
 2. Podnieś ramiona do wysokości klatki piersiowej i owiń prawą rękę wokół lewej. Upewnij się, że twoje łokcie są wygięte pod kątem 90 stopni.
 3. Opuść delikatnie biodra, utrzymując równowagę. Twoje kolana muszą poruszać się w kierunku linii środkowej zamiast przechylać się na jedną stronę.
 4. Wytrzymaj w pozycji 15-30 sekund. Oddychaj głęboko i powoli. Skoncentruj się na trzecim oku i wypuść swoje negatywne emocje.
 5. Wyjdź z pozycji, powtórz na drugą stronę.

Przeciwwskazania

Unikaj tej asany, jeśli:

 • Doznałeś niedawno urazu kostki, kolana lub łokcia.
 • Kobiety w ciąży muszą uzyskać zgodę lekarza, zanim zaczną ćwiczyć tę asanę.

Porada dla początkujących

Osoby początkujące mogą mieć problem z zaplątaniem ramion. Do pomocy mogą użyć paska. Trzymając ręce równolegle do podłogi, łapiemy końce paska i próbujemy zawinąć dłonie i ramiona.

Problemem może być również zawinięcie stopy o nogę, dlatego początkowo wystarczy, że oprzesz duży palec nogi podniesionej o drugą nogę.

Propozycja dla zaawansowanych

Aby pogłębić pozę, pochyl się do przodu i oprzyj przedramiona o udo. Przytrzymaj przez kilka sekund. Potem powróć do pierwotnej wersji asany i powtórz na drugą stronę.

Korzyści płynące z wykonywania pozycji Garudasana

Kilka najważniejszych zalet wykonywania Garudasany

 • Pomaga rozciągnąć uda, biodra, górny grzbiet i ramiona.
 • Pomaga skupić się, a także poprawia zdolność do równowagi.
 • Wzmacnia mięśnie łydek.
 • Pomaga także złagodzić ból związany z reumatyzmem i rwą kulszową.
 • Pomaga uelastycznić plecy, nogi i biodra.

Nauka o pozycji Garudasana

Początkowo będąc w tej asanie możesz czuć się ograniczony,  ale kiedy ją opanujesz to, Twoje ciało czuje się jakby „jechało na wietrze”, jak orzeł. Termin „jazda na wietrze” odnosi się do przepływu energii w każdej sytuacji. Ten przepływ, czyli energia, pomaga ci stać się stabilnym i przestronnym w trudnej sytuacji, bez żadnych barier.

Opieranie się sprawia, że jesteś zmęczony i chcesz się poddać. Jeśli zrezygnujesz lub będziesz się opierać, gdy będziesz w asanie, najprawdopodobniej stracisz równowagę. Ale jeśli wykonasz tę asanę z otwartym umysłem i wielką odwagą, pokonasz przeszkody i będziesz mieć stały przepływ pozytywnej energii przez swój umysł i ciało.

Pozycje rozwijające

 • Adho Mukha Svanasana – Pies z głową w dół
 • Vrksasana – Pozycja drzewa
 • Virasana – Siad w pozycji bohatera

Kontrpozycje

 • Sirsasana – Stanie na głowie

Teraz, kiedy już wiesz, jak poprawnie wykonać pozycję Garudasana, na co czekasz? Ta asana ma pochłonąć strach, ego i wątpliwości, abyś mógł zrobić miejsce dla pozytywnych intencji. Praktykowanie tej asany regularnie sprawia, że jesteś silny i skoncentrowany, tak jak orzeł.O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora