Portal Yogi

Przeczytaj to, jeśli myślisz o rozpoczęciu praktyki jogi

Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie pozwoli Ci uniknąć ewentualnych rozczarowań i rozpocząć praktykę z uczuciem komfortu.

Myślisz o spróbowaniu praktyki jogi, ale z tego myślenia niewiele dotychczas wyszło? A może miałeś już okazję uczestniczyć kiedyś w zajęciach, ale z jakichś powodów nie zdecydowałeś się na regularną praktykę? 

Osobom początkującym joga wydaje się często dużym wyzwaniem. Pełni obaw i wątpliwości, a także niewiary we własne możliwości, przekonani o swoich ograniczeniach, odwlekamy w nieskończoność decyzję o rozpoczęciu praktyki jogi.

Dlatego przeczytaj tych kilka wskazówek, które być może pomogą Ci przełamać się i wreszcie spróbować jogi. Bądź gotowy, gdy już stawisz się na macie! Być może znajdziesz tu odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie.

Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie pozwoli Ci uniknąć ewentualnych rozczarowań i rozpocząć praktykę z uczuciem komfortu.

Jest kilka podstawowych rzeczy, o których musisz pamiętać, zaczynając swoją praktykę jogi. Jeśli będziesz ich świadomy zawczasu, łatwiej będzie Ci zacząć i wytrwać w praktyce jogi.

praktyki jogi

Prawdopodobnie będzie ciężej, niż Ci się wydaje

„Nie myślałem, że będzie aż tak ciężko”… To zaskakująco częsta myśl po pierwszych zajęciach. Idąc na pierwsze zajęcia jogi, czy to stacjonarne, czy w internetowym studio, nie zawsze wiemy, czego się spodziewać.

Dopóki sami nie spróbujemy, skazani jesteśmy wyłącznie na swoje wyobrażenia. A te mieszają nam w głowie obrazy trudnych, wymagających pozycji z obrazami bezruchu, siedzenia, medytacji.

Stajesz na macie i…

Po sesji co prawda masz więcej energii i jesteś w dobrym nastroju, ale musisz przyznać, że wcale nie było tak lekko.

Prawda jest taka, że nawet dla osób przyzwyczajonych do regularnego uprawiania sportów, zajęcia jogi wcale nie  muszą okazać się proste i bezproblemowe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

Asany (pozycje) angażują całe ciało i wiele grup mięśniowych, których nie używamy na co dzień lub podczas innych aktywności sportowych. Czasami możesz się zdziwić, że dane mięśnie w ogóle istnieją w Twoim ciele!

Najważniejsze jest, żebyś się nie poddawał. Nawet jeśli jest ciężko, staraj się wytrwać – nie rezygnuj zbyt szybko. Po jakimś czasie zobaczysz, że poczujesz się bardziej komfortowo. Tylko daj sobie szansę.

Nie samym lotosem jogin żyje

Wiele osób boi się praktyki jogi, ponieważ myślą, że ich ciało nie jest wystarczająco elastyczne i rozciągnięte. Każda asana kojarzy im się z lotosem, staniem na głowie oraz wykonywaniem nawet czysto akrobatycznych i trudnych pozycji.

Kiedy skonfrontujesz się ze swoimi obawami dotyczącymi bycia niewystarczająco sprawnym, okaże się, że wcale nie musisz stosować trudnych asan. Istnieje wiele pozycji odpowiednich dla początkujących typu pozycja dziecka, krowy i kota, różnego rodzaju proste skręty tułowia.

Poza tym pamiętaj, że każdą asanę można uprościć, zmodyfikować i dostosować do możliwości i umiejętności danej osoby. Wersje pośrednie stopniowo przygotują Twoje ciało do trudniejszych, pełnych pozycji.

Zanim się zorientujesz, zaczniesz wykonywać asany, które wcześniej były dla Ciebie nieosiągalne. Jeśli więc uważasz, że Twoja kondycja fizyczna nie pozwala Ci na praktykowanie jogi, odpuść sobie. W każdym momencie jesteś gotowy na rozpoczęcie tej przygody.

joga w domu

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak „bycie dobrym” w jodze. Tutaj chodzi o podróż i jej każdą doświadczaną sekundę.

Trudna lekcja cierpliwości

Praktyka jogi dotyczy również aspektu umysłu.

W trakcie przyjmowania określonych asan tworzą się więzi między ciałem i umysłem. Pamiętaj, żeby traktować własne ciało jak świątynię i zacząć w tym momencie, w którym aktualnie się znajdujesz.

Jeśli Twój poziom jest dla Ciebie mało satysfakcjonujący, nie zniechęcaj się od samego początku.

Nie próbuj też ze sobą walczyć i forsować swojego ciała. Traktuj je z szacunkiem. Nic na siłę. Nie próbuj przyspieszyć procesu i daj sobie czas. Joga to także lekcja cierpliwości.

Joga to połączenie z samym sobą

Praktyka jogi, jak już zostało wspomniane wcześniej, opiera się na współpracy ciała i umysłu. Umysł musi pozostać otwarty i gotowy na wszystko, co przyjdzie.

Czasami mogą się pojawić negatywne emocje, ponieważ doświadczysz tego, co wcześniej było w jakiś sposób zablokowane.

Pojawią się osądy. Skupiając uwagę na oddechu, uda Ci się przestać o nich myśleć i przyjąć postawę bycia tu i teraz.

Nie zamykaj się, nie przerywaj sesji, jeśli pojawią się niedogodności.

Spokojnie obserwuj swoje ciało, skup się na jego odczuciach. Czy gdzieś odczuwasz napięcie lub dyskomfort? Czym różnią się strony lewa i prawa – może któraś jest bardziej rozciągnięta?

Podążaj za oddechem, skoncentruj się na chwili obecnej, na wykonywaniu pozycji i ucz się słuchać własnego ciała.

Nauczyciel Twoim przyjacielem

Podobnie jak w innych zajęciach, bez nauczyciela, szczególnie na początku, ciężko jest rozpocząć praktykę.

Za każdym nauczycielem podążają inne szkoły, czy to na wschodzie, czy na zachodzie –  któraś z nich na pewno zyska Twoje zaufanie i aprobatę.

Wśród wszystkich rodzajów jogi, na pewno znajdziesz taki, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeśli dana forma Ci nie odpowiada, po prostu spróbuj innej – bardziej statycznej lub dynamicznej.

To Twoja podróż praktyki jogi, a nauczyciel może Cię poprowadzić w odpowiednim kierunku. Przeprowadzi Cię też przez najtrudniejszy czas początku, kiedy jeszcze nie masz doświadczenia i możesz czuć się zagubiony.

Objaśni Ci dokładnie wszystkie pozycje, pokaże łatwiejsze warianty.

joga w domu

Nauczyciel tworzy dla Ciebie strefę bezpieczeństwa, w której możesz czuć się komfortowo. Poza tym jest jak przyjaciel, z którym chcesz się spotkać, a to sprzyja regularnemu pojawianiu się na macie.

Jeśli praktykujesz szczerze i regularnie, joga zmieni Twoje życie

Niejednokrotnie pojawiają się pytania: „Jak często muszę praktykować, aby zauważyć rezultaty?” Praktykuj tak często jak możesz! Raz lub kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie.

Proces transformacji rozpocznie się już po pierwszych zajęciach, głównie w małych elementach, których efekty będą widoczne podczas całego Twojego życia. Joga uzdrawia i spowalnia procesy starzenia. Wzmacnia ciało, umysł i duszę, pozwalając na stawienie czoła problemom i życiu codziennemu.

Daje spokój oraz odporność, które wcześniej mogły pozostawać nieznana.

Zauważysz zmiany w swoim samopoczuciu, będziesz mieć więcej energii i lepszy nastrój. Lepiej poznasz własne ciało. Nauczysz się również, jak odkrywać samego siebie oraz jak szczerze i naprawdę korzystać z życia.


Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Fundamenty jogi. Miesięczny kurs jogi dla każdego

dołącz do Kursu Fundamenty Jogi z Gerardem Szymańskim

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor