Pilates a joga: czym się różnią?

Każda praca z ciałem może być formą medytacji, jeśli tylko się na to otworzymy.

Pilates a joga – zastanawiasz się, która forma ruchu jest dla ciebie? Słyszałaś o każdej z nich, ale nie potrafisz zadecydować na jakie zajęcia się wybrać? Warto w tym miejscu sięgnąć do źródeł, tak by Twój wybór był tym, czego potrzebujesz.

Joga i pilates są o tyle podobne, że traktują ciało jako całość i jedność.

Jednakże ich pochodzenie i rodowód wskazują na znaczne różnice w podejściu do praktyki i ćwiczeń.

Pilates to system ćwiczeń fizycznych opracowany na początku XX wieku przez Niemca Josepha Pilatesa, którego celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała.

Według założeń Pilatesa, metoda ta przyczyniać się ma do:

  • wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania,
  • odciążenia kręgosłupa,
  • poprawy postawy,
  • uelastycznienia ciała,
  • obniżenia poziomu stresu
  • oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.

Można by powiedzieć, że joga traktuje ciało w równie szczególny sposób.

Czy aby na pewno?

pilates a joga

Wschód kontra Zachód

Bez wątpienia Pilates jest bliższy ludziom Zachodu, ponieważ, jak już wcześniej wspomniałam, powstał w ich kulturze.

Joga to system duchowy wyrosły w starożytnej kulturze Indii, ale nie jest ściśle związany ani z hinduizmem, ani z żadną konkretną religią.

Joga jest wartością ponadnarodową i ponadreligijną – jest to rozbudowany i precyzyjny system osobistego rozwoju polegający na jednoczesnym doskonaleniu ciała, umysłu i ducha.

Nauki jogi zostały zebrane i usystematyzowane w II wieku naszej ery przez mistrza Patandżali, wielkiego mędrca tamtych czasów.

Jego traktat „Jogasutry” to podstawowy tekst źródłowy opisujący metodę stopniowego rozwoju świadomości człowieka. Późniejsze teksty źródłowe rozwijają i opisują różne praktyki jogiczne – istnieje wiele szkół i tradycji przekazu.

Pochodzenie ma więc istotne znaczenie w kwestiach różnic i polemik na temat jogi i Pilatesu. Warto jednak dodać, że Joseph Pilates opracowując swoją metodę zgłębiał praktyki Wschodu, dlatego jego metoda czerpie bardzo mocno z praktyk jogicznych.

pilates a joga

Joga jako praktyka życia, Pilates jako praktyka ruchu?

Pilates, postrzegany jest bardziej pragmatycznie, jako forma rehabilitacji, czy może raczej reedukacji ruchowej.

Zajęcia składają się z serii średnio-dynamicznych, systematycznych, odpowiadających budowie anatomicznej człowieka powtórzeń. Celem jest koordynacja ruchu z oddechem i wykonanie tego ruchu odpowiednimi mięśniami.

Pilates jest dynamiczniejszy od jogi, bo zakłada ruch. W jodze ważna jest statyczność, czyli przebywanie dłuższy czas w jednej pozycji.

Zależnie od szkoły możemy zatrzymywać się w pozycjach (metoda Iyengara) lub wykonywać sekwencje pozycji jedna po drugiej (dynamicznie, np. vinyasa), ale rzadko kiedy jest to powtarzanie tego samego ruchu.

Tu także oddech jest ważny, zarówno przy przejściach z pozycji do pozycji, jak i podczas trwania w asanach.

pilates a joga

W jodze ćwiczenia są jedną z form medytacji.

Mają na celu kształtowanie ducha przy współudziale ciała, panowanie nad zachciankami, emocjami, panowanie również nad zmysłami – aby były nam poddane w procesie duchowego rozwoju.

Pilates a joga: główna różnica

Joga to sposób życia, harmonia ciała, duszy i umysłu.

Joga w swej istocie jest treningiem umysłu. Jest sposobem na życie. Dzięki codziennej praktyce joga może przynieść stabilność i spokój dzięki wykonywanym asanom, pracy z oddechem i medytacji.

Za Pilatesem nie stoi tak dalekosiężna filozofia.

Byłoby jednak nieprawdą stwierdzenie, że joga jest dla tych którzy poszukują duchowego rozwoju, a Pilates dla tych, którzy zorientowani są tylko na ruch.

Każda praca z ciałem może być formą medytacji, jeśli tylko się na to otworzymy.

Zachęcam więc do próbowania i szukania swojej drogi rozwoju, zarówno fizycznego jak i duchowego.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.