Portal Yogi

Pilates a joga: czym się różnią?

Każda praca z ciałem może być formą medytacji, jeśli tylko się na to otworzymy.

Pilates a joga – zastanawiasz się, która forma ruchu jest dla ciebie? Słyszałaś o każdej z nich, ale nie potrafisz zadecydować na jakie zajęcia się wybrać? Warto w tym miejscu sięgnąć do źródeł, tak by Twój wybór był tym, czego potrzebujesz.

Joga i pilates są o tyle podobne, że traktują ciało jako całość i jedność.

Jednakże ich pochodzenie i rodowód wskazują na znaczne różnice w podejściu do praktyki i ćwiczeń.

Pilates to system ćwiczeń fizycznych opracowany na początku XX wieku przez Niemca Josepha Pilatesa, którego celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała.

Według założeń Pilatesa, metoda ta przyczyniać się ma do:

  • wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania,
  • odciążenia kręgosłupa,
  • poprawy postawy,
  • uelastycznienia ciała,
  • obniżenia poziomu stresu
  • oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.

Można by powiedzieć, że joga traktuje ciało w równie szczególny sposób.

Czy aby na pewno?

pilates a joga

Wschód kontra Zachód

Bez wątpienia Pilates jest bliższy ludziom Zachodu, ponieważ, jak już wcześniej wspomniałam, powstał w ich kulturze.

Joga to system duchowy wyrosły w starożytnej kulturze Indii, ale nie jest ściśle związany ani z hinduizmem, ani z żadną konkretną religią.

Joga jest wartością ponadnarodową i ponadreligijną – jest to rozbudowany i precyzyjny system osobistego rozwoju polegający na jednoczesnym doskonaleniu ciała, umysłu i ducha.

Nauki jogi zostały zebrane i usystematyzowane w II wieku naszej ery przez mistrza Patandżali, wielkiego mędrca tamtych czasów.

Jego traktat „Jogasutry” to podstawowy tekst źródłowy opisujący metodę stopniowego rozwoju świadomości człowieka. Późniejsze teksty źródłowe rozwijają i opisują różne praktyki jogiczne – istnieje wiele szkół i tradycji przekazu.

Pochodzenie ma więc istotne znaczenie w kwestiach różnic i polemik na temat jogi i Pilatesu. Warto jednak dodać, że Joseph Pilates opracowując swoją metodę zgłębiał praktyki Wschodu, dlatego jego metoda czerpie bardzo mocno z praktyk jogicznych.

pilates a joga

Joga jako praktyka życia, Pilates jako praktyka ruchu?

Pilates, postrzegany jest bardziej pragmatycznie, jako forma rehabilitacji, czy może raczej reedukacji ruchowej.

Zajęcia składają się z serii średnio-dynamicznych, systematycznych, odpowiadających budowie anatomicznej człowieka powtórzeń. Celem jest koordynacja ruchu z oddechem i wykonanie tego ruchu odpowiednimi mięśniami.

Pilates jest dynamiczniejszy od jogi, bo zakłada ruch. W jodze ważna jest statyczność, czyli przebywanie dłuższy czas w jednej pozycji.

Zależnie od szkoły możemy zatrzymywać się w pozycjach (metoda Iyengara) lub wykonywać sekwencje pozycji jedna po drugiej (dynamicznie, np. vinyasa), ale rzadko kiedy jest to powtarzanie tego samego ruchu.

Tu także oddech jest ważny, zarówno przy przejściach z pozycji do pozycji, jak i podczas trwania w asanach.

pilates a joga

W jodze ćwiczenia są jedną z form medytacji.

Mają na celu kształtowanie ducha przy współudziale ciała, panowanie nad zachciankami, emocjami, panowanie również nad zmysłami – aby były nam poddane w procesie duchowego rozwoju.

Pilates a joga: główna różnica

Joga to sposób życia, harmonia ciała, duszy i umysłu.

Joga w swej istocie jest treningiem umysłu. Jest sposobem na życie. Dzięki codziennej praktyce joga może przynieść stabilność i spokój dzięki wykonywanym asanom, pracy z oddechem i medytacji.

Za Pilatesem nie stoi tak dalekosiężna filozofia.

Byłoby jednak nieprawdą stwierdzenie, że joga jest dla tych którzy poszukują duchowego rozwoju, a Pilates dla tych, którzy zorientowani są tylko na ruch.

Każda praca z ciałem może być formą medytacji, jeśli tylko się na to otworzymy.

Zachęcam więc do próbowania i szukania swojej drogi rozwoju, zarówno fizycznego jak i duchowego.


Sesje pilatesu znajdziesz w Studio PortalYogi.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]