Vinyasa Joga

Co to jest vinyasa joga?

Zróżnicowana praktyka wykorzystująca wiele pozycji w różnorodnych sekwencjach. Od łagodnej do intensywnej. Skupiona wokół połączenia ruchu z oddechem. Sekwencje często określa się mianem "vinyasa flow".

Vinyasa joga często nazywana jest „flow” jogą, ponieważ polega na płynnym przechodzeniu między pozycjami w rytm oddechu. W dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „układać, łączyć w specjalny sposób”. Pozycje jogi zwane asanami układane są w tematyczne sekwencje, które służące określonemu celowi. Na przykład można spotkać flow na złagodzenie stresu, flow na energię, flow na dolne plecy.

Vinyasa jest mniej wymagająca fizycznie od Ashtanga Jogi, jej intensywność waha się od łagodnej, spokojnej do bardzo dynamicznej i szybkiej w zależności od nauczyciela, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Dlatego jeśli pierwsze zajęcia vinyasy nie przypadną Ci do gustu, poszukaj nauczyciela, z którym poczujesz się „na fali”.

Dla kogo?

TAK: dla osób ceniących różnorodność, które lubią zmiany oraz szukających praktyki, która będzie dynamiczna i poprawi ogólną kondycję. Idealna dla wszystkich, którzy czują się „sztywni” w ruchach. Poradzą sobie z nią początkujący i da satysfakcję zaawansowanym.

NIE: osoby, które lubią przewidywalnośćłatwo się gubią w różnych przejściach między pozycjami (słaba koordynacja ruchowa).

Podstawowe zasady Vinyasa Jogi

elementy vinyasa jogi

Oddech – w tym stylu jogi synchronizujemy każdy ruch z oddechem. Zawsze oddech ma pierwszeństwo i nadaje tempa ruchom ciała, podczas płynnego przechodzenia od jednej pozycji do drugiej.

Płynnośćruchy między poszczególnymi asanami są za równie ważne, jak same asany. Zamysłem tego stylu jest pogłębienie koncentracji i świadomości ciała podczas całej praktyki. Zamiast skupiać się na „przyjęciu pozycji”, a następnie oddychaniu, celem jest utrzymanie głębokiego oddechu i świadomości ciała we wszystkich ruchach podczas praktyki.

Różnorodność i zmienność asan vinyasa jogi odzwierciedla nieprzewidywalność życiowych sytuacji i dzięki temu pomaga uświadomić praktykującym, jak się wobec nich zachowują i jak na nie reagują. Ta odmiana jogi również świetnie sprawdza się jako joga na stres.

Jak praktykować? 

Podstawową, klasyczną vinyasą, obecną w każdym stylu jogi jest Powitanie Słońca (przeczytaj też -> 5 powodów, aby rozpocząć dzień od Powitania Słońca). Na nim bazuje każda sesja jogi. W zależności od tego jakie asany dodane zostaną do cyklu Powitania Słońca, budowane są praktyki przeznaczone na poranek lub na wieczór, wzmacniające lub rozciągające, energetyzujące lub ściągające nadmiar energii.

Korzyści

  • wzmocnienie
  • poprawa elastyczności
  • łagodzenie stresu
  • poprawienie sprawności
  • wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego
  • rozgrzanie
  • detoksykacja

Pochodzenie Vinyasa Jogi

Vinyasa  nie jest systemem i nie podąża za wyraźną linią przekazu. Co oznacza, że nie ma oficjalnego założyciela. To nowoczesny styl, zrodzony z tradycji Ashtanga Joga, która z kolei opiera się na naukach Śri Krishnamacharyi. To właśnie on jest uważany obecnie za „ojca” współczesnej flow jogi. Jeśli zainteresował Cię ten styl jogi przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o vinyasa jodze.

Vinyasa Joga w Internetowym Studio PortalYogi

Sprawdź jak wyglądają sesje Vinyasa Jogi w Internetowym Studio PortalYogi

Mocny Kręgosłup - Bezpieczne wygięcia do tyłu
Vinyasa Joga /
Powitania Słońca: Rise and Shine
Vinyasa Joga /
Moc Vinyasy: Przebudzenie – Flow na dobrą energię
Vinyasa Joga /
Sesja na złość i wyrzucenie złej energii
Vinyasa Joga /
Uwolnienie napięć – Praca z miednicą
Vinyasa Joga /

Nauczyciele Vinyasa Jogi

w Internetowym Studio PortalYogi

Krystian Mesjasz

Ashtanga Joga

Iza Raczkowska

Joga hormonalna

Eli Wierkowska

Vinyasa Joga

Gosia Kobus-Kwiatkowska

Ashtanga Joga

Marta Szostak

Ashtanga Vinyasa

Kinga Drewa

Vinyasa Joga

Kirti Gahlawat

Hatha Joga

Magdalena Janik

Vinyasa Joga, Hatha Joga

Olga Guz

Vinyasa Joga

Karolina Kałamajska

Vinyasa Joga

Natalia Knopek

Vinyasa Joga

Magdalena Bałdys

Hatha Joga, Yin Joga

Marysia Prokop

Vinyasa Joga

Marta Bulik

Vinyasa Joga

Olga Butkiewicz

Vinyasa Joga

Marta Witecka

Vinyasa Joga

Róża Adamcio

Vinyasa Joga

Dorota Lipczyńska

Vinyasa Joga

Karolina Murdzia

Vinyasa Joga
Dołączam do Studia

od 34 zł/ miesiąc
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]