Portal Yogi

Czy joga pomaga schudnąć?

Choć istnieje wiele nurtów jogi, żaden z mi znanych nie opiera się jedynie na aspekcie fizyczności i żaden za cel nie obiera sobie kształtowania idealnej sylwetki.

Część osób decyduje się na aktywność fizyczną, ze względu na chęć pozbycia się kilku kilogramów bądź wyrzeźbienia sylwetki. Rozważają wówczas różne formy ruchu, kalkulując, która jest najbardziej dopasowana do nich. Która pozwoli osiągnąć szybkie i trwałe efekty? Czy zajęcia jogi są dla nich dobrym wyborem? Czy joga pomaga schudnąć?

Choć istnieje wiele nurtów jogi, żaden z mi znanych nie opiera się jedynie na aspekcie fizyczności i żaden za cel nie obiera sobie kształtowania idealnej sylwetki. To, jak zmienia się nasze ciało pod wpływem regularnej praktyki asan, stanowi raczej pewien przyjemny „skutek uboczny”.

Joga dla ciała, joga dla ducha

Joga działa na nasze ciało, w tym także jego wygląd, kompleksowo. Praktyka wpływa bezpośrednio na sylwetkę poprzez aspekt czysto fizyczny, ale też w sposób mniej oczywisty – poprzez oddziaływanie na psychikę, zmianę perspektywy i postrzegania rzeczywistości.

Mięśnie

W następstwie regularnej praktyki asan poprawiają się nie tylko nasze samopoczucie, ale również zdrowie fizyczne i kondycja.

Joga to trening wytrzymałościowo-siłowy, wzmacnia osłabione partie mięśni.

Co ważne – to, jak pracuje się z mięśniami w jodze, sprawia, że zwiększa się ich siła, ale nie zwiększa się znacząco ich masa, a co za tym idzie obwód.

Jednocześnie rozciągamy przykurczone mięśnie, co wpływa na ich wydłużenie i wysmuklenie.

Nasze ciało nabiera siły, gibkości i elastyczności.

czy joga pomaga schudnąć

Chociaż podczas sesji nie spala się spektakularnie dużo kalorii (najwięcej spalisz, wybierając jogę dynamiczną typu Ashtanga czy Bikram, gdzie na sali ustawiona jest podwyższona temperatura), to i tak sylwetka poprawia się, gdyż zmieniają się jej proporcje.

Zatem nawet jeśli na wadze nie zauważymy różnicy, możemy być usatysfakcjonowani z nowej wymodelowanej figury.

Dodatkowo, pozycje jogi silnie angażują mięśnie głębokie – tak zwany core czy centrum – które odpowiadają między innymi za utrzymywanie prostej postawy i koordynację ruchową.

Silny gorset mięśniowy wpływa na lepszy, bardziej zwarty, wyprostowany i smukły wygląd na lepszy naszej sylwetki.

Ćwiczenia oddechowe z kolei wpływają pozytywnie na naszą wydolność i uczą prawidłowych wzorców oddychania, przydatnych nie tylko w jodze, ale również przy innych aktywnościach, czy co najważniejsze – w codziennym życiu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

Metabolizm

Podczas gdy jedne pozycje działają wzmacniająco i wysmuklająco, inne mogą podkręcić nasz metabolizm.

Istnieje szereg pozycji (np. skręty), które eliminują ewentualne problemy gastryczne i pozytywnie wpływają na regulację procesów trawiennych.

Podobno Maha-mudra jest taką pozycją, że „nie istnieje nic, przed czym trzeba by się powstrzymywać lub czego nie można by jeść, gdy się ją praktykuje. Trawione są wszelkie pokarmy, niezależnie od ich smaku…”

W momencie, kiedy narządy wewnętrzne – jelita, żołądek, wątroba – są masowane i tonizowane, poprawia się nasz metabolizm oraz przyspieszają mechanizmy oczyszczania organizmu z toksyn i produktów przemiany materii.

czy joga pomaga schudnąć

Samoakceptacja

W kontekście ciała joga pomaga nam przede wszystkim zwiększyć jego świadomość, a także bardziej się z nim zintegrować i zaprzyjaźnić.

Joga pozwala nam poczuć się dobrze w naszym ciele, uczy, jak o nie dbać, szanując jego możliwości i akceptując ograniczenia.

Nawet jeśli impulsem do rozpoczęcia praktyki jogi była chęć odchudzania, prawdopodobnie po jakimś czasie zapomnisz, że to właśnie był Twój cel. Zmienią się Twoje potrzeby i motywacje.

Zmieniamy swoje nawyki żywieniowe

Spora część osób, pod wpływem praktyki, zaczyna zmieniać również swoje nawyki żywieniowe.

Uważniej przygląda się temu, co i jak je, staranniej dobiera składniki. Rezygnuje z fastfoodów na rzecz zdrowszych posiłków, włącza w dietę więcej warzyw i owoców, czy przechodzi na wegetarianizm bądź weganizm.

Nie wynika to z odgórnego przykazu, nie musimy zmieniać diety, by móc zacząć ćwiczyć jogę, jednak wraz ze wzrostem świadomości ciała i nauki odczytywania sygnałów, które z niego płyną, zaczynamy przykładać większą wagę do tego, by traktować nasze ciało z większym szacunkiem.

Zaczynamy wówczas wybierać żywność, która rzeczywiście nas odżywia, dodaje energii, a odstawiamy takie pokarmy, które sprawiają, że po ich zjedzeniu czujemy się ociężale bądź męczymy się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Równowaga emocjonalna

Joga poprzez działanie na układ nerwowy znacznie redukuje stres i przywraca wewnętrzny spokój.

Niektóre pozycje wpływają również na układ hormonalny, który reguluje nasze uczucia i nastroje. Kiedy jesteśmy stabilni emocjonalnie, działamy mnie impulsywnie i pod wpływem chwili.

Joga zmienia schematy naszych zachowań, przestają być w dużej mierze automatyczne, a stają się bardziej świadome.

Jeśli do tej pory jedynym pocieszeniem na wszystkie smutki były czekolada i lody, które skutecznie rujnowały Twoje starania o smukłą sylwetkę, joga może pomóc w dwójnasób. Po pierwsze poprawi Twoje samopoczucie i ograniczy wahania nastrojów, po drugie pozwoli na większą kontrolę i nieuleganie pokusom w chwilach słabości.

Regularne ćwiczenie asan pozwala nam więc zadbać zarówno o ciało, jak i samopoczucie. Jednym pozwoli schudnąć, innym zachować dotychczasową sylwetkę, bądź nabrać masy mięśniowej.

Oczywiście na zmiany w wyglądzie będzie trzeba poczekać, nie są one zauważalne od razu – wyrzeźbienie mięśni i utrata tkanki tłuszczowej to proces powolny i zabierający sporo czasu.

Joga nie jest nastawiona na szybkie efekty, zwłaszcza odchudzające – to dłuższa droga. Jednak dość szybko można zaobserwować zmiany o charakterze prozdrowotnym.

Odczujesz wzrost sił witalnych i energii do działania, będziesz mieć więcej siły. Wzmocnienie mięśni, lepsze dotlenienie organizmu i odpowiednie rozciągnięcie ciała sprawiają, że wizualnie poprawia się nasza postawa i cała sylwetka.

Więcej o tym, jak świadomie się odżywiać z duchem jogi posłuchasz w podcaście:

Praktyka jogi uczy nas szacunku i akceptacji swojego własnego ciała oraz jego ewentualnych ograniczeń

Sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi swoich prawdziwych potrzeb, a przez to wpływa na nasze codzienne wybory. Poprzez jogę uczymy się również nowego spojrzenia na siebie. Może po dłuższym czasie praktyki okaże się, że to nie nadmiar kilogramów, a brak samoakceptacji był dla nas problemem?

pobierz e-book dieta jogina wegetariańskie przepisy

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]