Paula Pachulska

Czy joga pomaga schudnąć?

Część osób decyduje się na aktywność fizyczną, ze względu na chęć pozbycia się kilku kilogramów bądź wyrzeźbienia sylwetki. Rozważają wówczas różne formy ruchu, kalkulując która jest najbardziej dopasowana do nich, bądź która pozwoli osiągnąć szybkie i trwałe efekty. Czy zajęcia jogi są dla nich dobrym wyborem? Czy joga rzeczywiście pomaga schudnąć?
Choć istnieje wiele nurtów jogi, żaden z mi znanych nie opiera się jedynie na fizyczności i żaden za cel nie obiera sobie kształtowania idealnej sylwetki. To, jak zmienia się nasze ciało pod wpływem regularnej praktyki asan stanowi raczej pewien przyjemny „skutek uboczny”.

Joga dla ciała, joga dla ducha

W kontekście ciała, joga pomaga nam przede wszystkim zwiększyć jego świadomość, a także bardziej się z nim zintegrować i zaprzyjaźnić. Joga pozwala nam poczuć się dobrze w naszym ciele, uczy, jak dbać o nie szanując jego możliwości i akceptując ograniczenia.
W następstwie regularnej praktyki asan poprawia się nie tylko nasze samopoczucie, ale również kondycja i zdrowie fizyczne. Nasze ciało nabiera siły, gibkości i elastyczności. Ćwiczenia oddechowe wpływają natomiast pozytywnie na naszą wydolność i uczą prawidłowych wzorców oddychania, przydatnych nie tylko w jodze, ale również przy innych aktywnościach, czy co najważniejsze –w codziennym życiu.

Zmieniamy swoje nawyki żywieniowe

Spora część osób, pod wpływem praktyki, zaczyna zmieniać również swoje nawyki żywieniowe. Uważniej przygląda się temu, co i jak je, staranniej dobiera składniki. Rezygnuje z fastfoodów na rzecz zdrowszych posiłków, włącza w dietę więcej warzyw i owoców, czy przechodzi na wegetarianizm bądź weganizm. Nie wynika to z odgórnego przykazu, nie musimy zmieniać diety, by móc zacząć ćwiczyć jogę, jednak wraz ze wzrostem świadomości ciała i nauki odczytywania sygnałów, które z niego płyną, zaczynamy przykładać większą wagę do tego, by traktować nasze ciało z większym szacunkiem. Zaczynamy wówczas wybierać żywność, która rzeczywiście nas odżywia, dodaje energii, a odstawiamy takie pokarmy, które sprawiają, że po ich zjedzeniu czujemy się ociężale bądź męczymy się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
czy joga pomaga schudnąć
Regularne ćwiczenie asan pozwala nam więc zadbać zarówno o ciało, jak i samopoczucie. Jednym pozwoli schudnąć, innym zachować dotychczasową sylwetkę, bądź nabrać masy mięśniowej. Praktyka jogi uczy nas szacunku i akceptacji swojego ciała oraz jego ewentualnych ograniczeń. Poprzez jogę uczymy się również nowego spojrzenia na siebie, może po dłuższym czasie praktyki okaże się, że to nie nadmiar kilogramów, a brak samoakceptacji był dla nas problemem?

Paula Pachulska

Z wykształcenia socjolog, z zawodu badacz. Instruktorka rekreacji ruchowej, pasjonatka jogi, aktualnie w trakcie kursu nauczycielskiego w nurcie vinyasa krama. Uwielbia dynamiczną praktykę.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.