Wiola Starczewska

Dlaczego warto otwierać czakry? Wywiad z Agnieszką Berą

Gdy ostatnim razem spotkałam się z Agnieszką rozmawiałyśmy o kundalini jodze, o turbanach, śpiewie i dlaczego joga w Kopenhadze jest taka popularna.

Tym razem, trochę bardziej zgłębiłam temat jogi kundalini. Dowiedziałam się więcej o czakrach, które w jodze i codziennym życiu są bardzo ważnym elementem. Agnieszka opowiedziała mi dlaczego czakry pełnią tak istotną rolę w naszym życiu, jak z nimi pracować oraz dlaczego warto otwierać czakry.

Agnieszka dlaczego czakry są takie ważne?

Czakry są to punkty energetyczne, przez które przepływa energia. Tych punktów w naszym ciele jest bardzo dużo, ale najważniejszych jest 7 czakr, które działają poprawnie, jeżeli są otwarte. Oczywiście są w życiu takie momenty, które sprawiają, że zamykamy się i blokujemy czakrę. Wtedy najlepiej skupić się na niej i powoli ją odblokować.

Skąd wiemy, że czakra jest zamknięta?

Każda czakra ma swój symbol oraz kolor. Powiązana jest ona fizycznie z naszym ciałem. W momencie, gdy chorujemy, nie mamy najlepszego okresu możemy rozpoznać i poczuć, że czakra jest zablokowana. Zawsze podaje taki przykład: Jeżeli mamy problemy z gardłem, nie możemy go wyleczyć, mamy zapalenie krtani, to świadczy to o zablokowaniu czakry gardła. Astma natomiast świadczy o zablokowaniu czakry serca.
Choroby, które nas dotykają, są powiązane z naszymi emocjami, są objawem tego jak czujemy się w życiu, i jak energia przepływa przez nasze ciało. Istotne jest również to, że czakry są ze sobą powiązane, jeżeli jedna jest zablokowana to ma ona wpływ na inne. Dlatego musimy słuchać naszego ciała.

Która czakra jest najważniejsza? Od której warto rozpocząć praktykę?

Czakry rozwijają się w nas całe życie. Nie można wybrać tej, która jest najważniejsza. Uważam jednak, że najlepiej zacząć pracować od czakry podstawy, czyli tej na samym dole naszego ciała, która znajduje się na wysokości kości ogonowej. Ta czakra jest z nami od samego początku. Rozwijała się w nas, jeszcze zanim przyszliśmy na świat i swój rozkwit miała w 1 roku naszego życia. Odpowiada ona za nasze bezpieczeństwo, za to czy czujemy się dobrze i pewnie.
Jest ona również powiązana z czakrą naszej mamy. Dlatego na swoich zajęciach, które prowadzę z kobietami w ciąży staramy się odblokowywać czakry, aby dobrze działały na dzieci.

Czy otwierając nasze biodra, również pracujemy nad otworzeniem czakry podstawy?

Biodra zaliczają się do drugiej czakry, nazywanej sakralną. Odpowiada ona za naszą kreatywność oraz seksualność. W kundalini jodze zawiera się takie przesłanie, które mówi, aby każdą, codzienną czynność wykonywać kreatywnie. Dlatego, jeżeli mamy pozmywać naczynia, pomyślmy, aby zrobić to w sposób kreatywny. Dzięki temu czakra sakralna będzie się rozwijać, a nasze życie będzie pełne kreatywności. 
Drugim ważnym odpowiednikiem drugiej czakry jest przyjemność. W życiu jesteśmy zabiegani, często myślimy o innych, staramy się zadowolić cały świat i zapominamy o chwili przyjemności dla siebie samych. Tym samym blokujemy naszą czakrę sakralną , a wszystkie negatywne emocje kumulują się w biodrach.

Co można zrobić, aby otworzyć czakry?

Jest dużo różnych praktyk, które pozwolą nam otworzyć nasze czakry. Jedną z metod, którą ja stosuję jest praktyka kundalini jogi. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy ma codziennie czas na praktykę jogi. W takich momentach swoim uczniom polecam, aby w każdej chwili świadomie myśleli o swoich czynach i życiu.
Wszystkie pozycje stojące wliczają się w czakrę podstawy. Dlatego podczas spaceru warto skupić się na swoich krokach, na danej chwili a nie na swoim telefonie. Ta prosta czynność pomaga nam pracować nad swoimi czakrami.

Nagrałyśmy sesję do Internetowego Studio PortalYogi otwierającą czakrę serca. Powiedz nam, do kogo ta sesja jest skierowana?

Już na początku chcę zaznaczyć, że czakra serca nie jest tylko związana z naszymi wyborami miłosnymi. Powiązana jest również z innymi emocjami jak np. rozczarowanie, smutek, strach. Jeżeli w życiu spotkały nas takie emocje, przeszliśmy przez trudny okres to nieświadomie zablokowaliśmy naszą czakrę serca. Był to element obronny, który chronił nas przed podobnymi zdarzeniami.
To, o czym niestety zapominamy to to, że czakra serca jest również powiązana z miłością do samych siebie. Dzięki tej miłości i akceptacji, jesteśmy w stanie dzielić się tą miłością z innymi.

Tak jak wspomniałam wcześniej, jest wiele możliwości na otworzenie czakr. Ćwiczenie które ja stosuje na otworzenie czakry serca jest bardzo proste. Codziennie spoglądam na swoje zdjęcie, gdy miałam 3 lata i zastanawiałam się “Czy jesteś w stanie skrzywdzić i zrobić przykrość tej małej istocie? Utożsamiam siebie z małym, bezbronnym dzieckiem, które trudno jest skrzywdzić i tym sposobem nauczyłam się kochać samą siebie.
Innym sposobem na otworzenie tej czakry, jest dostrzeganie piękna w każdej rzeczy, która nas otacza oraz wybaczanie. |

Powiedziałabym, że ta sesja jest skierowana do każdego, kto chce się otworzyć na świat, na innych i odblokować swoje emocje.

Wspominałaś, że w kundalini jodze jest też 8 czakra. Co to za czakra i za co jest odpowiedzialna?

Jest to czakra Aura. Obejmuje ona wszystko co nas otacza. Często oceniając ludzi, patrzymy na ich wygląd zewnętrzny. Gdy z kimś rozmawiamy czujemy, czy jesteśmy w stanie się dogadać. Za to wszystko odpowiedzialna jest aura, która nas otacza.
Aura, jest to lustro, które odzwierciedla całą energię. Odzwierciedla wszystkie czakry.

Twoja sesja na poprawienie aury jest dostępna w Internetowym Studio PortalYogi, jak długo powinniśmy ją ćwiczyć, aby zmienić nasze myślenie?


W kundalini jodze jest przyjęte, że jeżeli chcemy zmienić nasz nawyk musimy praktykować daną sesję przez 40 dni. Zawsze podkreślam, że najlepiej zaczynać praktykę od małych kroków, od krótkich sesji.

Istotne jest to, że praktyka nie musi tylko dotyczyć zmiany aury. To mogą być najprostsze czynności, które dotykają nas w życiu, i które chcemy zmienić. Wtedy najważniejsze jest, aby po 20 dniach być świadomym i silnym, ponieważ właśnie wtedy zaczynamy oszukiwać samych siebie.

Wychodzimy z naszej strefy komfortu, zaczynamy iść w innym, nie poznanym wcześniej kierunku i chcemy to zahamować. Praktyka, praca z ciałem i czakrami może nam pomóc utrzymać odpowiedni kierunek.


Zapraszam Cię na sesje z Agnieszką Berą do Internetowego Studio PortalYogi. Poznasz swoje ciało, poczujesz centra energetyczne w swoim ciele. Odblokujesz zamknięte czakry i uwolnisz energię, która od tej pory będzie Ci sprzyjać.

W
Studio PortalYogi znajdziesz sesję „Otwarcie Czakry Gardła”, dzięki której otworzysz ważną dla komunikacji i kreacji przestrzeń energetyczną.

Wiola Starczewska

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.