Magdalena Bałdys

Jak podzielić praktykę pierwszej serii ashtanga jogi?

Czy można dzielić Pierwszą Serię na pół: jednego dnia robię pozycje stojące i siedzące, a drugiego wszystkie te bardziej skomplikowane?

Cześć, Mam pytanie dotyczące metodyki podejścia do pierwszej serii Ashtanga jogi. Czy można dzielić Pierwszą Serię na pół: jednego dnia robię pozycje stojące i siedzące, a drugiego wszystkie te bardziej skomplikowane asany, w których „zawiązujemy się na supeł”? Czy mogę część sekwencji robić rano, a pozostałą wieczorem? Co mówią na ten temat jogini praktykujący Ashtangę?Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi

Doskonałe pytanie! Zauważ, jak szkoły jogi radzą sobie z tym problemem czasowym – dzieli się serię właśnie na pół (do końca pozycji siedzących).

Oczywiście, dobrym pomysłem (jeśli są takie możliwości) jest praktykowanie połowy serii rano, a drugiej „skomplikowanej” połowy – wieczorem, kiedy ciało jest zazwyczaj bardziej elastyczne. Wówczas rozgrzewka też jest wskazana.

Basia Lipska 30 dni z joga

Metody dzielenia sekwencji

Dzielenie serii na dwa dni uważam również za sensowne rozwiązanie.

Tak postępuje się w metodzie Vinyasa Krama, z której Ashtanga Joga się wywodzi (Vinyasa Kramy nauczał Śri Tirumalai Krishnamacharya, nauczyciel Patthabi Joisa, który uważany jest za twórcę stylu Ashtanga Vinyasa Joga).

Pełny zakres asan wykonuje się w dłuższym okresie czasu; jeden dzień byłby zwyczajnie za krótki, by przećwiczyć wszystkie warianty pozycji i skoncentrować się na każdej części ciała w jednej sesji.

Jednego dnia praktykuje się cały szereg asan skierowanych na konkretną partię ciała albo poświęca się praktykę konkretnemu problemowi/potrzebie (np. lepszej równowadze).

W perspektywie miesiąca możemy być więc pewni, że „pokrywamy” cały zestaw asan, oddziałując na każdą możliwą część ciała.

Dlatego należy dostosować praktykę do swoich możliwości i podzielić serię tak, jak to opisałam powyżej.

Jeśli dzielisz serię (niezależnie od tego, którą połowę robisz) zrób sekwencję zamykającą. Np. rano całą, a wieczorem tylko finalną wielką 3.

Czym jest nauka Pierwszej Serii Ashtanga jogi?

Nauka Pierwszej Serii Ashtanga przygotowuje do kolejnych etapów praktyki. To tutaj zaznajamiasz się z systemem Vinyasa, poznajesz zestaw asan i przyzwyczajasz się do codziennej praktyki jogi. Uczysz się dyscypliny i motywacji!

Jednak praktyka Ashtangi nie tylko koncentruje się na pozycjach, ale właśnie na sposobie łączenia asan – sekwencjach, czy tzw.  „flow” (co jest charakterystyczne dla Vinyasy, z której, jak wspomniałam, Ashtanga się wywodzi).

Ucząc się Pierwszej Serii wykształcasz nawyk praktyki jogi, a te schematy przydadzą ci się podczas praktyki innych rodzajów jogi. Pierwsza Seria Ashtanga Jogi ma też na celu otwarcie ciała, zbudowanie równowagi i poprawienie elastyczności.

W Ashtandze uczysz się nie tylko z pozycji, ale momentów przejść: momentów rozwinięcia pozycji i zatrzymania w niej, czekania i wstrzymywania, zanim wejdziesz w kolejną asanę.

Ten moment pomiędzy, wypełnia się oddechem. Jeśli więc dzielisz serię, pamiętaj również o rytmie oddechu.

Ashtanga pierwsza seria – infografika


Zainteresował Ciebie ten styl jogi? Zacznij ćwiczyć ashtanga jogę lub pogłęb swoją praktykę z Internetowym Studio PortalYogi. Dołącz do Studia i weź udział w wyzwaniu: 30 dni z jogą autorstwa Basi Lipskiej-Larsen.

Basia Lipska 30 dni z joga

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]