Ostre zapalenie ścięgien i kaletek Achillesa

Hej! Mam ostre zapalenie ścięgien i kaletek Achillesa. W związku z tym ortopeda i fizjoterapeuta zabronili mi wykonywania asan, które obciążają nogi. Nie chcę rezygnować z praktyki jogi, ale też nie chcę sobie zaszkodzić. Bardzo proszę o pomoc.

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

 

Bardzo dobrze, że nie bagatelizujesz problemu i chcesz się stosować do zaleceń specjalistów. Joga może Ci tutaj pomóc, ale należy słuchać swojego ciała i go nie przeciążać.

Pierwsze pozycje rozciągające i rozluźniające należy włączać do swojego programu ćwiczeń dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego. Masaż i inne techniki pracy z tkanką miękką pozwolą poprawić ukrwienie, odżywią uszkodzone tkanki oraz rozluźnią napięte mięśnie. W tej sytuacji można pokusić się również o użycie rollera do automasażu – zabieg czasem bolesny, ale skutecznie wspomaga regenerację i usuwa napięcie z mięśni. Oczywiście, jak wspomniałam, można wykonywać taki masaż, jeśli nie towarzyszy Tobie już stan zapalny. W razie potrzeby poszerzenia wiedzy na temat użycia rollerów, polecam przeczytać ten artykuł .

Na koniec „zamówiony” przez Ciebie zestaw asan wspomagających terapię. Przede wszystkim – pracuj z grupą mięśni kulszowo-goleniową (mięsień półścięgnisty, półbłoniasty i dwugłowy uda). Asany należy wykonywać ostrożnie, najlepiej z dodatkowym podparciem, by nie doprowadzić do zbyt dużego rozciągnięcia, które może doprowadzić ostatecznie do tego, że mięsień jeszcze bardziej się skróci i napnie.

Asany rozciągające

Wybór asan rozciągających (ułożonych wg stopnia trudności i intensywności rozciągania):

 1. Vrksasana – drzewo (mięsień smukły);
 2. Baddha konasana – spętany kąt (dotyczy mięśnia smukłego w niewielkim stopniu, więc asana ta jest dobra na początek; im większy wyprost kolan, tym większe rozciąganie tej partii);
 3. Utthita trikonasana na klocku z ugiętą nogą – trójkąt (mięsień smukły, półścięgnisty i krawiecki);
 4. Prasarita padottanasana – intensywne rozciąganie w rozkroku (mięsień półścięgnisty, smukły);
 5. Parivrtta janu sirsasana – pozycja głowa do kolana (mięsień półścięgnisty)
 6. Eka pada bhekasana – jednonożna żaba (mięsień półścięgnisty)
 7. Upavistha konasana – posadzony kąt (mięsień smukły i półścięgnisty)
 8. Supta virasana – leżący bohater (mięsień krawiecki)

zapalenie ścięgien

Na szczęście jest cały wachlarz asan, które nie wykonujemy w pozycji stojącej.Zanim zaczniesz rozciągać nogi, poczekaj aż stan zapalny minie. Na razie proponuję skupić się na górnej części tułowia. Wykonuj asta vinyas – różne pozycje rąk w wybranych asanach np. siedzących. Postaraj się utrzymać przez pięć oddechów następujące działania:

 • Ręce złożone z przodu w geście namaste;
 • Ręce złożone w namaste na plecach;
 • Ręce uniesione do góry, złączone lub rozłączone;
 • Ręce ugięte w łokciach, dłonie chwytną częścią na łopatkach (prawa na prawej, lewa na lewej);
 • Jak wyżej, ale dłonie skrzyżowane na łopatkach;
 • Ręce splecione za plecami, wyprostowane, jak najdalej odwiedzione od tułowia.

Pamiętaj, by nie ustawiać na razie stopy w pozycji „flex” (gdy palce stóp są skierowane w stronę tułowia, to ścięgno Achillesa rozciąga się bardziej). Unikaj także asan, które szczególnie będą naruszały struktury w okolicach ścięgna!

Jak widzisz, masz w czym wybierać. Unikanie bólu i większego rozciągania, powinno stać się Twoją główną zasadą. Skup się na rozluźnianiu!


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

Załóż konto na Internetowym Studiu PortalYogi <<O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora