Magdalena Bałdys

Ostre zapalenie ścięgien i kaletek Achillesa

Hej! Mam ostre zapalenie ścięgien i kaletek Achillesa. W związku z tym ortopeda i fizjoterapeuta zabronili mi wykonywania asan, które obciążają nogi. Nie chcę rezygnować z praktyki jogi, ale też nie chcę sobie zaszkodzić. Bardzo proszę o pomoc.

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

 
Bardzo dobrze, że nie bagatelizujesz problemu i chcesz się stosować do zaleceń specjalistów. Joga może Ci tutaj pomóc, ale należy słuchać swojego ciała i go nie przeciążać.
Pierwsze pozycje rozciągające i rozluźniające należy włączać do swojego programu ćwiczeń dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego. Masaż i inne techniki pracy z tkanką miękką pozwolą poprawić ukrwienie, odżywią uszkodzone tkanki oraz rozluźnią napięte mięśnie. W tej sytuacji można pokusić się również o użycie rollera do automasażu – zabieg czasem bolesny, ale skutecznie wspomaga regenerację i usuwa napięcie z mięśni. Oczywiście, jak wspomniałam, można wykonywać taki masaż, jeśli nie towarzyszy Tobie już stan zapalny. W razie potrzeby poszerzenia wiedzy na temat użycia rollerów, polecam przeczytać ten artykuł .
Na koniec „zamówiony” przez Ciebie zestaw asan wspomagających terapię. Przede wszystkim – pracuj z grupą mięśni kulszowo-goleniową (mięsień półścięgnisty, półbłoniasty i dwugłowy uda). Asany należy wykonywać ostrożnie, najlepiej z dodatkowym podparciem, by nie doprowadzić do zbyt dużego rozciągnięcia, które może doprowadzić ostatecznie do tego, że mięsień jeszcze bardziej się skróci i napnie.

Asany rozciągające

Wybór asan rozciągających (ułożonych wg stopnia trudności i intensywności rozciągania):

 1. Vrksasana – drzewo (mięsień smukły);
 2. Baddha konasana – spętany kąt (dotyczy mięśnia smukłego w niewielkim stopniu, więc asana ta jest dobra na początek; im większy wyprost kolan, tym większe rozciąganie tej partii);
 3. Utthita trikonasana na klocku z ugiętą nogą – trójkąt (mięsień smukły, półścięgnisty i krawiecki);
 4. Prasarita padottanasana – intensywne rozciąganie w rozkroku (mięsień półścięgnisty, smukły);
 5. Parivrtta janu sirsasana – pozycja głowa do kolana (mięsień półścięgnisty)
 6. Eka pada bhekasana – jednonożna żaba (mięsień półścięgnisty)
 7. Upavistha konasana – posadzony kąt (mięsień smukły i półścięgnisty)
 8. Supta virasana – leżący bohater (mięsień krawiecki)

zapalenie ścięgien
Na szczęście jest cały wachlarz asan, które nie wykonujemy w pozycji stojącej.Zanim zaczniesz rozciągać nogi, poczekaj aż stan zapalny minie. Na razie proponuję skupić się na górnej części tułowia. Wykonuj asta vinyas – różne pozycje rąk w wybranych asanach np. siedzących. Postaraj się utrzymać przez pięć oddechów następujące działania:

 • Ręce złożone z przodu w geście namaste;
 • Ręce złożone w namaste na plecach;
 • Ręce uniesione do góry, złączone lub rozłączone;
 • Ręce ugięte w łokciach, dłonie chwytną częścią na łopatkach (prawa na prawej, lewa na lewej);
 • Jak wyżej, ale dłonie skrzyżowane na łopatkach;
 • Ręce splecione za plecami, wyprostowane, jak najdalej odwiedzione od tułowia.

Pamiętaj, by nie ustawiać na razie stopy w pozycji „flex” (gdy palce stóp są skierowane w stronę tułowia, to ścięgno Achillesa rozciąga się bardziej). Unikaj także asan, które szczególnie będą naruszały struktury w okolicach ścięgna!
Jak widzisz, masz w czym wybierać. Unikanie bólu i większego rozciągania, powinno stać się Twoją główną zasadą. Skup się na rozluźnianiu!


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

Załóż konto na Internetowym Studiu PortalYogi <<

Magdalena Bałdys

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogis na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy I problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację.W Internetowym Studiu PortalYogi prowadzi zajęcia w stylu yin&yang joga, vinyasa dla początkujących oraz uczy podstaw pranajamy.

Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Jeste autorką Jogapodcast w którym rozmawia z nauczycielami o jodze. Tworzy klimatyczne miesce w sieci specjalnie dla kobiet: Boginie Jogi – kobieca praktyka z gracją. Ruch i joga towarzyszą jej od najmłodszych lat.

Jest certyfikowanym nauczycielem hatha jogi, posiada dyplom TTC Yin Joga.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.