Purvottanasana – Rozciąganie Przodu Ciała

Purva – Wschód, Uttana – Intensywne rozciąganie, Asana – Poza

Purvottanasana  dosłownie oznacza intensywny odcinek skierowany na wschód. Wschód również oznacza przód ciała i zwykle jest to kierunek rodzącego się potencjału i nowych początków.

Typ: wygięcia do tyłu

Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz pozycję Purvottanasana?

Ta asana musi być wykonywana na pusty żołądek. Powinieneś zatem zjeść co najmniej cztery godziny przed praktyką jogi. Najlepiej też wykonywać tą pozycję wcześnie rano. Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonać ją wieczorem, pamiętaj jednak aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku.

Purvottanasana

 

Poziom Początkujący:

Styl: Vinyasa Yoga
Czas: 30 – 60 sekund w pozycji
Rozciąganie: ramiona, nadgarstki, nogi
Wzmacnianie: ramiona, klatka piersiowa, kostki przednie

Jak wykonać pozycję Purvottanasana?

 1. Usiądź w Dandasanie. Połóż dłonie za biodrami tak, aby opuszki palców były skierowane w stronę stóp. Zegnij kolana, kładąc stopy na podłodze, które muszą być rozstawione na szerokość biodra.
 2. Oddychaj.  Mocno przyciskaj dłonie i stopy do podłogi. Podnieść biodra tak, aby znajdowały się w tej samej linii co ramiona. Twoje ręce muszą być wyprostowane.
 3. Zaangażuj mięśnie kręgosłupa, wyprostuj nogi i kieruj palce na zewnątrz. Podnieś biodra tak wysoko, jak możesz, i utrzymuj swoje pośladki spięte
  i mocne.
 4. Unieś klatkę piersiową a ramiona przenieś za plecy. Delikatnie opuść głowę do tyłu.
 5. Oddychaj i wytrzymaj w pozycji od 30 do 60 sekund.

Purvottanasana

Przeciwwskazania

Unikaj tej asany, jeśli masz następujące problemy:

 • Kontuzja nadgarstka
 • Obrażenia szyi
 • Problemy z kręgosłupem
 • Ciąża

Porada dla początkujących

Na samym początku, jeżeli masz trudności z wykonaniem tej asany używaj krzesełka dla wsparcia, aż poczujesz się komfortowo. Usiądź na krawędzi krzesła i owiń ręce wokół pleców. Zrób wdech i unieś miednicę, a następnie każdą nogę. Przytrzymaj asanę przez kilka sekund i zwolnij.

Propozycja dla zaawansowanych

Nie ma zaawansowanych pozycji dla tej asany.

Korzyści płynące z wykonywania pozycji Purvottanasana

Kilka najważniejszych zalet wykonywania pozycji Purvottanasana:

 • Wzmacnia plecy, nadgarstki, nogi i tricepsy.
 • Rozciąga przednią część ciała, klatkę piersiową, kostki.
 • Pobudza i dodaje energii.

Nauka o pozycji Purvottanasana

Purvottanasana Pozwala sercu podnieść się wysoko i wznosić wewnętrzne światło. Niemal zawsze ustalamy nasze ograniczenia i wyznaczamy granice. Ta asana otwiera i pomaga nam wyjść poza te lęki i obawy. Ogromna siła uformowana w ramionach  i kręgosłupie daje nam odwagę, by oderwać się od ciemności i błyszczeć.

Pozycje rozwijające

 • Urdhva prasarita padasana – Podnoszenie obu nóg
 • Viparita karani – Łatwa pozycja odwrócona

Kontrpozycje

 • Śalabhasana – Świerszcz
 • Navasana – Łódź

Purvottanasana jest dobrym początkiem, aby odpuścić i otworzyć swoje serce na wielkie możliwości.O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora