Małgorzata Kobus-Kwiatkowska

Chcesz Pozbyć Się Bólu Kręgosłupa? Wzmacniaj Brzuch I Grzbiet!

Czy, kiedy boli Cię kręgosłup, najchętniej przyjąłbyś pozycję leżącą na kanapie lub udał na łagodny masaż?
Skądś to znam! Niestety są to sposoby jedynie na chwilową ulgę i w dłuższej perspektywie nie rozwiążą problemu bólu. A to dlatego, że bóle pleców bardzo często spowodowane są osłabieniem mięśni, które podtrzymują Twój kręgosłup – czyli mięśni brzucha i grzbietu. Tak dzieje się zwykle kiedy prowadzisz mało aktywny tryb życia lub uprawiasz sporty, które nie angażują mięśni brzucha i grzbietu (jak na przykład bardzo popularne ostatnio bieganie).

Co dają silne mięśnie grzbietu i brzucha?

Mięśnie brzucha i grzbietu nadają Twojemu kręgosłupowi charakterystyczną krzywiznę w kształcie litery S:

Man with glowing backbone

Mocne mięśnie brzucha i grzbietu wspierają naturalną krzywiznę Twojego kręgosłupa, źródło: Fotolia.pl


Osłabione mięśnie brzucha i grzbietu przyczyniają się do odkształcenia Twojego kręgosłupa co w konsekwencji prowadzi do bólu.

Jakie asany wzmocnią plecy?

Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest oczywiście wzmocnienie mięśni.
Dlatego polecam jogę – wzmacnia mięśnie zapewniając im siłę i elastyczność. Dzięki temu Twój kręgosłup otrzymuje dodatkowe wsparcie. Na początek zacznij od POWITAŃ SŁOŃCA. Podczas trzech cykli powitań słońca budzisz zarówno mięśnie, układ nerwowy jak i krwionośny. Twoje ciało z każdym ruchem staje się silniejsze i bardziej elastyczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej w jaki sposób poprzez jogę możesz samemu wzmocnić swój kręgosłup? Zajrzyj do Internetowego Studia PortalYogi i odkryj pełne sesje na zdrowe plecy.


ból kręgosłupa

Małgorzata Kobus-Kwiatkowska

Z wykształcenia magister fizjoterapii. W 2013 roku ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie broniła pracy magisterskiej pt. „Analiza zmian ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów biodrowych kobiet i mężczyzn praktykujących Ashtanga Vinyasa Jogę”.

Wiedzę z anatomii, fizjologii i biomechaniki zdobytą na studiach połączyła z jej największą pasją, którą jest joga.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.