Wszystko O Turbanach, Śpiewie I Mudrach, Czyli Czym Jest Kundalini Joga?

Często ludzie pytają czym jest kundalini joga –  czy nie jest dziwna i jednocześnie inna? Czytając na temat kundalini jogi, spotykamy się z ludźmi ubranymi inaczej niż reszta społeczeństwa – kobiety, które mają na głowach chusty i mężczyzn z długimi brodami. W tym artykule obalamy mity na temat kundalini jogi i wyjaśniamy czym jest ten rodzaj jogi.

Joga świadomości

Kundalini joga jest nazwana jogą świadomości dlatego, że praktykujemy ją tylko ze sobą. Prowadzimy osobistą terapię. Może się zdarzyć tak, że podczas praktyki zrobi nam się bardzo smutno lub będziemy odczuwać szczęście. Jest to głównie spowodowane tym, że podczas praktyki oczyszczamy nasze ciało. Ważne jest, aby uwolnić swoje emocje i nie blokować ich.

Kundalini joga nie jest związana z żadną religią

Warto pamiętać, że kundalini joga nie jest związana w żaden sposób z religią czy sektą. Narzędzia, których używamy ćwicząc kundalini jogę mają służyć temu, aby ta praktyka była dla nas jak najbardziej przydatna.

Z czym możemy się spotkać praktykując kundalini jogę?

  • Biały ubiór 

Reprezentuje wszystkie kolory. Nasza aura, pole magnetyczne jest wzmocnione. Oczywiście tego pola magnetycznego nie widać, ale ludzie, którzy wokół nas przebywają czują naszą prezencję. Nauczyciele jogi, ubierają się na biało, aby być jeszcze bliżej swoich studentów i stworzyć jak najlepszą aurę wokół siebie.

  • Turban na głowie

To już może wydać nam się dziwne i może nam się skojarzyć z jakąś religią. Kundalini nie jest religią. Dlaczego więc turban? Podczas praktyki  wydzielamy bardzo dużo energii. Jak wiemy z filozofii jogi, na czubku głowy znajduje się nasza siódma czakra, która łączy nas energetycznie z wszechświatem. Zakładając turban, zakrywamy naszą siódmą czakrę i zatrzymujemy tę energię w sobie na dłużej. Założenie turbanu podczas praktyki pomoże nam się również bardziej skoncentrować i skupić.

  • Energia 

Ludzie boją się praktykować kundalini jogę. Konkretnie obawiają się tej energii, która płynie podczas praktyki. Należy zaznaczyć, że nie ma w tym nic niebezpiecznego. Każda praktyka rozbudza w nas energię, a energia kundalini jest w nas uśpiona. Gdy tylko rozbudzimy tę energię, działamy efektywniej i lepiej, tworzymy dobre rzeczy, które wpływają na nasze życie
Nazwa kundalini joga nawiązuje do tego, że te ćwiczenia przyspieszają proces rozbudzenia energii kundalini. Wszystko działa w sferze bezpieczeństwa, bez używania i rozbudzania się za pomocą środków chemicznych. Możemy przygotować się na rozbudzenie energii kundalini poprzez medytację i ćwiczenia, a rozbudzimy ją tylko wtedy, kiedy jesteśmy na to gotowi. Dlatego kundalini jest bezpieczna.

Wskazówki dla początkujących praktykę kundalini jogi

  • Mantry 

Podczas praktyki używamy mantr, nie tylko po to, aby sobie pośpiewać czy się modlić (bo tak tego nie należy kojarzyć), ale dlatego, że podczas mantr dotykamy językiem naszego podniebienia, wypowiadamy sylaby i to one stymulują nasz układ nerwowy. Jedna mantra może sprawić, że się uspokoimy, a jeszcze inna rozbudzi w nas pozytywną energię.

  • Mudry 

Inną rzeczą w kundalini jodze są też mudry, czyli to jak ustawiamy nasze ramiona, ręce, dłonie i palce. Najbardziej znaną mudrą jest gijan mudra, kiedy dotykamy palcem wskazującym naszego kciuka.

  • Oddech

Kolejnym przykładem spotykanym w kundalini jodze jest oddech oraz różne ćwiczenia oddechowe, które pomogą nam stymulować nasz układ nerwowy, aby mieć kontrolę nad naszymi uczuciami.

  • Kriya

Kundalini joga zbudowana jest z kriya. Kriya jest to zestaw ćwiczeń. Nauczyciele jogi przekazują to swoim studentom, a sami nauczyli się tego od swoich nauczycieli. Czyli każda kriya została już wcześniej sporządzona i przekazywana dalej. Czyli np. jeżeli pracujemy z kriyą na otwarcie serca, to powinna ona zostać przekazana w takiej samej kolejności przez każdego nauczyciela.
Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci temat kundalini jogi i razem ze mną będziesz chciał ją praktykować.


kundalini joga
Kundalini Joga to niesamowita praktyka, która naprawdę działa i przynosi bardzo szybkie rezultaty! Praktykują ją też znane osoby: Demi Moore, Madonna, David Duchovny, a w Polsce – np. Agnieszka Maciąg.
W Internetowym Studio PortalYogi naucza jej Agnieszka Bera, która przygotowała dla Ciebie nową sesję: „Wstęp Do Kundalini Jogi. Już od 19.09.2018!
Dołącz do Studia i zyskaj dostęp do 120 sesji jogi! Znajdziesz tu ciekawe sesje na każdy dzień i potrzebę ciała oraz umysłu.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.