Portal Yogi

Dlaczego zaczynamy praktykować jogę… i dlaczego kontynuujemy?

Powodów, dla których zaczynamy praktykować jest wiele: być może jesteśmy zbyt zestresowani, a być może…

Dlaczego zaczynamy praktykować jogę? Przychodzi taki dzień, kiedy mówimy: czas na zmiany. Obiecujemy sobie, że będziemy zdrowiej się odżywiać, że rzucimy palenie, będziemy mniej pracować i poświęcać sobie oraz bliskim więcej czasu. Chcemy się więcej ruszać, może podróżować. Czasem też chcemy… zacząć praktykować jogę.

pobierz ebook wstęp do jogi z Basią Larsen-Lipską

Dlaczego zaczynamy praktykować jogę?

Powodów, dla których zaczynamy praktykować jest wiele: być może jesteśmy zbyt zestresowani, szukamy spokoju i ukojenia. A być może przeczytaliśmy niezwykle inspirujący artykuł i postanowiliśmy spróbować. Ile ludzi, tyle motywacji.

O dobroczynnych efektach jogi napisano już tak wiele, że każdy może znaleźć powód, dla którego warto wejść na matę.

Joga pomaga na dolegliwości takie jak migreny, bóle pleców. Wpływa na poprawę i jakość snu, zwalcza bezsenność. Osoby, które odczuwają sztywność ciała i brakuje im gibkości również upatrują rozwiązania w jodze.

Niektórzy chcą zgubić kilka kilogramów, inni wzmocnić siłę mięśni. Kogoś zaciekawiły techniki oddechowemedytacyjne, ktoś inny dał się po prostu namówić i zaczął praktykę „dla towarzystwa”. Jakikolwiek by nie był powód, dla którego zaczęliśmy praktykować jogę – był on dobry. Najlepszy.

No więc spróbowaliśmy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

I rzeczywiście – czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni, lepiej śpimy. Prawdopodobnie udało nam się schudnąć i jesteśmy lżejsi o kilka kilogramów. Poprawił się nam metabolizm. Bóle pleców ustały, zwiększył się zakres ruchów. Dosięgnąć dłońmi do podłogi to dla nas żaden problem. Serio.

Dlaczego kontynuujemy praktykę jogi?

Niezależnie od tego, jaka była nasza motywacja do rozpoczęcia praktyki jogi, prawdopodobnie osiągnęliśmy zamierzony cel.

Ale to nie dlatego postanawiamy zostać na macie. Joga oferuje nam o wiele więcej, niż mogliśmy sobie wyobrazić.

Po drodze pojawiło się mnóstwo „skutków ubocznych” praktyki, których się nie spodziewaliśmy. I to one są teraz głównym motorem naszej aktywności.

Dlaczego od jakiegoś czasu regularnie rozkładamy matę w salonie, zabieramy ją także do samochodu i, zamiast na poranną kawę, ruszamy do ulubionego studia jogi? Dlaczego kontynuujemy praktykę jogi? Powody mogły się nieco zmienić.

Okazuje się, że już dawno nie praktykujemy jogi tylko dla towarzystwa. Teraz jest to nasz rytuał, przyjemna rutyna, nasza codzienna chwila dla siebie i jakoś nie potrafimy sobie wyobrazić, jak w ogóle żyliśmy bez jogi.

Nasze ciało fantastycznie czuje się w trakcie wykonywania asan, mamy mnóstwo energii. Co więcej, poprawiła się nasza koncentracja, a przez to efektywność.

Jasność myślenia wpływa na lepsze podejmowanie decyzji.

Jesteśmy pewniejsi siebie, wzrosła nasza samoocena. Jesteśmy bardziej wyrozumiali wobec siebie i innych, skłonni do wybaczania błędów. Ze zdziwieniem spostrzegamy, że chętniej otwieramy się na nowości i na to, co przynosi nam życie.

Świat stał się bardziej przyjazny, w magiczny sposób przyciągamy ludzi do siebie, mamy więcej przyjaciół i w ogóle jesteśmy jacyś szczęśliwsi.

Właśnie dlatego, z uśmiechem na twarzy, biegniemy znowu na matę.


Pierwszym krokom na macie często towarzyszy sporo wątpliwości dotyczących praktyki i powracające pytanie: „czy wszystko robię dobrze?”.

Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Fundamenty Jogi – Miesięczny kurs jogi dla każdego

dołącz do Kursu Fundamenty Jogi z Gerardem Szymańskim

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]