Portal Yogi

Joga i fitness – podróż do siebie. Rozmowa z Olą Żelazo

Czy joga i fitness to dwa odrębne światy? Wiele osób wyobraża sobie, że joga to leniwe ćwiczenia: trochę leżenia, trochę rozciągania, medytacji i kadzideł.

Czy joga i fitness to dwa odrębne światy? Wiele osób wyobraża sobie, że joga to leniwe ćwiczenia: trochę leżenia, trochę rozciągania, medytacji i kadzideł. Ale tak naprawdę joga jest jedną z najbardziej bezpiecznych form aktywności fizycznej, a asany i wszystkie przejścia, które wykonujemy podczas praktyki jogi, sprawiają, że nasze ciało staje się mocniejsze. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zrobili badania, z których wynika, że osoby (głównie kobiety), które praktykują jogę są bardziej zadowolone z siebie i ze swojego ciała, niż kobiety, które trenują fitness.

Dzisiaj rozmawiam z Olą Żelazo, która przez wiele lat była instruktorką fitnessu, ale od niedawna zajmuje się tylko jogą.

Co sprawiło, że zamiast pompek i ćwiczeń z hantelkami, woli wykonywać Psa z Głową w Dół?

Mój pierwsza lekcja jogi – 4 klasa podstawówki

Na pierwsze zajęcia jogi zabrał mnie tata mojej koleżanki z klasy. Przyznam szczerze, że joga wydawała mi się bardzo egzotyczna, a przeróżne pozycje oraz sposób oddychania był powodem do żartów.

Na zajęciach przychodzili bardzo różni ludzie: osoby starsze, otyłe, dzieci. I właśnie to mnie wtedy zafascynowało – że wszyscy mogą przyjść na takie zajęcia i ćwiczyć.

joga i fitness

Moja wielka pasja – fitness

W późniejszych latach zajęłam się fitnessem. Jogę również praktykowałam, głównie ashtanga jogę.

Moc płynąca z tego stylu bardzo dobrze łączyła mi się z fitnessem.  Traktowałam ashtangę jako rozluźnienie po treningu.

Aż w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że joga wymaga ode mnie większego wysiłku, precyzji i zrozumienia.

wzmocnij swoje ciało z jogą

Fitness przygotował moje ciało do praktyki jogi

Moje ciało było bardzo dobrze przygotowane, kiedy zdawałam egzamin na nauczyciela jogi.

Lata fitnessu sprawiły, że było ono mocne.

Zmieniłam jednak moje myślenie i skupiałam się podczas praktyki na “tu i teraz” (co wcale nie jest takie łatwe). Joga nauczyła mnie jak budować świadomość swojego ciała.

A potem joga zawładnęła moim życiem

W jodze odnajduje wszystko, czego szukałam podczas wielu lat aktywności fizycznej. Spokój, ukojenie ale również moc płynącą z każdej asany.

joga i fitness ola żelazo

Spotkanie z Czesławem Beer, najstarszym nauczycielem jogi w Polsce

Spotkanie z Czesławem Beer było punktem zwrotnym w mojej praktyce jogi.

Spotkałam go na Wyspach Kanaryjskich, gdzie byłam z całą moją rodziną na wakacjach.

Zafascynowało mnie to, że kilka razy dziennie rozwijał nad basenem swoją matę i ze skupieniem praktykował jogę.

Widać było u niego duże skupienie i szczęście.

Obserwując jego praktykę zapytałam się, czy mogę do niego dołączyć i od razu się zgodził.

Bardzo doceniam to spotkanie, ponieważ Pan Czesław pokazał mi, jak mogę wykorzystać moje mocne ciało do wykonywania asan.

Od razu mogłam zacząć wykonywać te trudniejsze asany, jak stanie na głowie czy mostek.

Osobiście marzę o tym, żeby w wieku 80 lat wyglądać i mieć formę jak Czesław Beer.

Przez lata ćwiczyłam fitness, żeby dobrze wyglądać. Natomiast joga nie uczy nas tego, jak wyglądamy na zewnątrz. Nie praktykujemy jogi dla innych. Wszystko robimy dla siebie, dla własnego komfortu.

Wzmocnij swoje ciało z jogą: uda

Dziś kolejna, ostatnia już odsłona pozycji na wzmocnienie Twojego ciała: NOGI!➡️ http://bit.ly/WzmocnijSwojeCiałoZjogąCzy wiesz, że trening siłowy poprzez jogę poprawia elastyczności mięśni, co pomaga uniknąć wielu obrażeń. Złożone ruchy zapewniają równowagę i ciągły ruch, który jest niezbędny do wzmocnienia Twojego ciała. 💪A nogi? Nogi to podstawa każdego jogina! I każdego z nas!Jeśli chcesz więcej sesji z Olą trenerka.info już 27 listopada w Studiu PortalYogi wyzwnie Wzmocnij Swoje Ciało z Jogą – 14 dni podczas których wzmacniamy: ramiona, brzuch, nogi, równowagę i pośladki.. 💪 Praktykuj jogę!💪 Poczuj się silny fizycznie i psychicznie.💪 Wzmocnij swoje mięśnie.💪 Rozwijaj pewność siebie.💪 Bądź zdrowy. Dołącz do Nas już dziś.❤W Studiu mamy ponad 100 przeróżnych sesji jogi. Dla początkujących i zaawansowanych, dla każdego kto kocha jogę tak jak my!:) I dla tych którzy się dopiero zakochują!💕

Posted by PortalYogi on Friday, November 17, 2017

Ola Żelazo i jej sesje jogi w Internetowym Studiu PortalYogi

joga i fitness

To są moje ulubione sesje jogi, które wykonuje regularnie, ponieważ uważam, że mocne i sprawne ciało to lepsze życie.

Mając mocniejszy kręgosłup, nie nabawiamy się kontuzji.

Należy jednak pamiętać, że joga nie jest tylko budowaniem naszego ciała, tu chodzi o dużo więcej. Chodzi o nasze wnętrze.

Moje sesje są skierowane do każdej osoby, która chce poznać jogę troszkę bardziej od strony fit jogi czy od strony fitnessu.

Sesję te są również pomocne dla osób, które zaczynają swoją praktykę z jogą, które chcą przygotować i wzmocnić ciało. Wykorzystałam asany, które bardzo dobrze budują naszą postawę.

W jodze powinniśmy ćwiczyć ciało, umysł i oddech. Te sesje są idealne, bo zawierają wszystkie trzy elementy. Dlatego będą odpowiednie również dla osób początkujących.  

Dziewczyny już czują MOC! A ty?

Dziewczyny już czują MOC! A ty? 💪🏽 Dołącz do nich➡️ http://bit.ly/PoczujTęMocWyzwanie miesiąca trwa! Wzmocnij Swoje Ciało Z Jogą! 🆙 🆙 🆙

Posted by PortalYogi on Friday, December 8, 2017

Autorem tekstu jest Marzena Jaworska.


Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Wzmocnij swoje ciało, którego autorką jest Ola Żelazo.

Kiedy czujemy się silni, ma to pozytywny wpływ na sposób w jaki myślimy o sobie, naszym ciele i naszym zdrowiu. Ale w jodze nie skupiamy się nie tylko na tym, co fizyczne, pomożemy Ci również w rozwijaniu pewności siebie i wewnętrznym wzmocnieniu.

wzmocnij swoje ciało z jogą

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]