Schorzenie kręgosłupa i skolioza

Dzień dobry! Bardzo chciałabym ćwiczyć jogę, ale mam ogromne obawy czy w moim przypadku jest to wskazane. Mam 55 lat i poważne schorzenie kręgosłupa – znaczną skoliozę. Dowiedziałam się, że joga może mi pomóc, ale niestety nie wiem jakie asany wybrać, a z jakich zrezygnować. Proszę o pomoc.

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

Praca w skoliozach jest bardzo trudna, ponieważ jest to skrzywienie wielopłaszczyznowe. Pojawia się w różnym nasileniu i na różnych odcinkach kręgosłupa. Niestety korygowanie wad postawy zdalnie, bez kontaktu bezpośredniego specjalisty od rehabilitacji, jest prawie niemożliwe.

Korekcja skoliozy

Praktykując jogę należy pamiętać o asymetrycznej pracy ciała. Skolioza, jak większość wad czynnościowych, wymaga rozluźnienia mięśni po stronie skróconej oraz wzmocnienia po tej części osłabionej. Miejsca te należy mocno rozciągnąć, aby wyrównać poziom.

W tym przypadku zaleca się zaprzestanie praktyki ćwiczeń symetrycznych, ponieważ mogą być nieefektywne i wręcz niekorzystne. Silniejsza strona ciała może pracować mocniej w pozycjach symetrycznych, w wyniku czego osłabienie drugiej strony będzie się pogłębiać.

Skolioza

Ćwiczenia asymetryczne

Najlepszymi ćwiczeniami do korekcji nierównowagi pomiędzy prawą i lewą stroną ciała są pozycje asymetryczne, przede wszystkim skłony do boków i skręty.

Zacznij praktykę od prostszych asan i mniejszych zakresów. Wykonuj większą ilość powtórzeń na stronę, którą chcesz wzmocnić lub rozciągnąć, w zależności od działania danego ćwiczenia. Wykonuj pozycję trzykrotnie, zaczynając i kończąc na stronie skróconej.

  • Stojące: parśva bhangi I, parśva bhangi II, utthita trikonasana, utthita parśvakonasana, parivrtta trikonasana, ardha ćandrasana;
  • Siedzące: mariciasana, ardha matsyendrasana;
  • Leżące: skręty i zgięcia ciała w bok (np. jathara parivartanasana);
  • Elongacyjne i trakcyjne, czyli takie, które wydłużają kręgosłup w osi pionowej oraz te, które rozciągają mięsień biodrowo-lędźwiowy (anjaneyasana, virabhadrasana I).

Jeśli masz skoliozę nie powinieneś wykonywać sekwencji symetrycznych, czyli siadów czy pozycji odwróconych. Podczas wykonywania tych pozycji, obie połowy Twojego ciała pracują synchronicznie.

Warto również skupić się na swoim oddechu i pranajamach (pranayamah). Prawidłowe ułożenie żeber i brak dużego nacisku na klatkę piersiową wpływają korzystnie na pracę płuc. Dzięki temu nastąpi rozluźnienie skurczonych mięśni, a Ty poczujesz, że wypracowałeś dodatkową przestrzeń w swoim ciele. Postaraj się również wyeliminować negatywne nawyki – zmień materac, zacznij się lepiej odżywiać, spędzaj mniej czasu przed ekranem komputera i telefonu.


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

Praktyka jogi to pierwsza pomoc w przeciwdziałaniu bólom kręgosłupa.

Jeśli szukasz odpowiednich sesji jogi na kręgosłup i mobilizacji do praktyki, spróbuj wyzwania: „MOC ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA – 14 dni dla Ciebie” z Gosią Kobus–Kwiatkowską w Internetowym Studiu PortalYogi.

 O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora