Magdalena Bałdys

Joga po ciąży: od jakich asan zacząć (i czy w ogóle możesz już zacząć)?

Czy joga po ciąży to dobry pomysł?

Czy joga po ciąży to dobry pomysł? O praktykowaniu jogi myślę już od wielu wielu lat. Zawsze jednak brakowało mi chęci i miejsca, z którego mogłabym czerpać wiedzę o jodze. Teraz jednak czuję, że muszę coś zrobić ze swoim ciałem. Mam malutkie dziecko i tu pojawia się pytanie: od porodu minęło 11 tygodni. Wiem, że niektórych pozycji nie powinnam jeszcze wykonywać, a niektóre z nich mogą mi pomóc.

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi

Decyzja o powrocie lub rozpoczęciu praktyki zależy od kondycji oraz sytuacji młodej mamy.

Po cesarskim cięciu zalecany jest o wiele dłuższy odpoczynek, a powrót jest nieco inny (i tu pytanie do ciebie – czy rodziłaś naturalnie czy przez cesarskie cięcie?).

Jeśli chodzi o rozpoczęcie regularnej praktyki asan za optymalną przerwę od porodu uznaje się okres 3 miesięcy.

Cesarskie cięcie

Jeżeli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, praktyka asan powinna być bardzo ostrożna. W innym przypadku blizny będące pozostałością po interwencji chirurgicznej, mogą być nadwyrężone podczas kolejnej ciąży. Dlatego przez około 2-3 pierwsze miesiące (aż do wygojenia ran) można wykonywać jedynie wybrane pozycje relaksacyjne oraz pranajamę.

Joga po ciąży: zalecenia

Trudno wymienić wszystkie asany, których nie robić, ani wszystkich które warto praktykować.

Dlatego poniżej przygotowałam opis asan, których kobiety po urodzeniu dziecka nie powinny narazie wykonywać.

 • Wszystkie, które wydają Ci się trudne, wyczerpujące i ponad Twoje siły (do takich należą szczególnie pozycje stojące równoważne, np. na jednej nodze).
 • Te, których nie potrafiłaś wykonać przed ciążą, jeśli wcześniej praktykowałaś.
 • Asany o dużej intensywności oddziaływania na tułów albo brzuch, takie jak mocne skręty czy wygięcia do tyłu.
 • Jeśli dopiero zaczynasz praktykę możesz zacząć od łagodnej pranajamy – ujjayiviloma.

Asany, których unikać

 • Mocne skręty

joga po ciąży unikaj tych asan

 • Balanse na rękach

joga po ciąży

 • Wygięcia do tyłu, szczególnie w pozycji stojącej

joga po ciąży

Asany, które można wykonywać

 • Pozycję relaksacyjne, regeneracyjne i warianty innych pozycji z użyciem pomocy do jogi, by odciążać ciało (klocki, paski, ściana, krzesło, koc, bolster, poduszka)

joga po ciąży

 • Łatwe pozycje leżące na plecach

joga po ciąży

 • Łatwe pozycje siedzące

joga po ciąży

 • Matsyasana, Pozycja Ryby z użyciem bolstera lub poduszek pod plecy może być pożądaną pozycją relaksacyjną i tonizującą kręgosłup

joga po ciąży
Najważniejsze jest to, aby zaraz po ciąży dać sobie czas na odpoczynek i regenerację. Słuchaj swojego ciała, i powoli zaczynaj praktykę.


Ten wpis jest częścią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka prowadząca w Studio PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać z Magdaleną na Grupie PortalYogi na FB, dołącz do nas dzisiaj!

Przygotowaliśmy dla Ciebie także plan praktyki na całe 9 miesięcy. W dedykowanym programie Joga w ciąży otrzymasz zestaw praktyk, które zadbają o Twoją formę po porodzie – fizyczną, emocjonalną i mentalną. Dołącz do Studio PortalYogi i praktykuj jogę przez cały czas trwania ciąży.

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]