Magdalena Bałdys

Zapytaj nauczycielkę jogi… cz. 18: Ból barków i rąk podczas praktyki jogi

Hej! Zaczęłam praktykować jogę ponad rok temu. Moim celem było odnalezienie spokoju oraz relaks po długim dniu w pracy. Po roku praktyki postanowiłam popracować nad moją siłą i częścią fizyczną, dlatego też wybrałam bardziej wymagające sesje. Codziennie robię Powitanie Słońca i dłuższe sesję z PowerYogi, a także z Vinyasa Yogi. Po paru dniach praktyki zaczęły mnie boleć ręce i barki. Zastanawiam się, czy wykonuje źle ćwiczenia, czy może moje ciało zaczyna się przyzwyczajać?

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

Wszystko wskazuje na to, że Twoja praktyka, która skupiała się na osiągnięciu równowagi wewnętrznej, należała do sesji łagodnych i spokojnych. Bardzo się cieszę, że udało Ci się zrealizować swój cel. Świadoma praktyka to również wiedza na temat trwałości wypracowanej przez Ciebie równowagi. Stan otwarcia nie jest dany raz na zawsze, tak jak nie wystarczy raz podlać rośliny, by rosła. Systematyczność jest kluczem do trwałości naszych osiągnięć.

Co się dzieje z ciałem?

Najprawdopodobniej Twoje barki i ręce zostały nadwyrężone przez przejścia z pozycji deski do chaturanga dandasany. Jeżeli czujesz ból, który uniemożliwia Ci praktykę, oznacza to, że Twoje ciało nie jest jeszcze gotowe na tak intensywną dawkę ruchu. Może warto w tym momencie popracować nad uwolnieniem nagromadzonego w ciele napięcia? W Internetowym Studiu PortalYogi znajdziesz odpowiednią do tego sesję z Gosią, która pomoże Ci pozbyć się bólu z okolic karku i szyi. 
Co więcej, jeśli brzuch i mięśnie tułowia są osłabione, to obręcz barkowa przejmuje część ciężaru ciała i następuje kumulacja napięcia w okolicy karku. Podobnie dzieje się, gdy zbyt mało uwagi poświęcasz na angażowanie odpowiednich grup mięśniowych przy utrzymaniu danej pozycji. Zadanie to nie należy do łatwych, zwłaszcza kiedy nie ma czasu na odpowiednie ustawienie mięśni podczas dynamicznych przejściach z jednej asany do kolejnej… chyba że masz to opanowane do perfekcji i ułożenie się w danej pozycji zajmuje Ci parę sekund!

Wrażliwe konfiguracje

Zastanów się, czy wykonując pozycję deski, nie masz tendencji do wysuwania łopatek do góry. Ułożenie ich w taki sposób powoduje, że nieprawidłowo pracują mięśnie grzbietu, które rozciągają się w niewłaściwych miejscach. Wówczas cały ciężar spoczywa na barkach, a powinien rozkładać się pomiędzy mięśnie brzucha, rąk, nóg i pleców.
Przez najbliższe dni wyklucz wszystkie pozycje, w których musisz podpierać się na rękach (jak np. pies z głową w dół). Wzmacniaj mięśnie pleców, nóg i brzucha w sposób umiarkowany, bo dzięki temu Twoje barki będą mogły odpocząć i szybciej nauczysz się jak prawidłowo rozkładać ciężar swojego ciała w asanach.


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

Załóż konto na Internetowym Studiu PortalYogi <<

Magdalena Bałdys

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogis na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy I problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację.W Internetowym Studiu PortalYogi prowadzi zajęcia w stylu yin&yang joga, vinyasa dla początkujących oraz uczy podstaw pranajamy.

Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Jeste autorką Jogapodcast w którym rozmawia z nauczycielami o jodze. Tworzy klimatyczne miesce w sieci specjalnie dla kobiet: Boginie Jogi – kobieca praktyka z gracją. Ruch i joga towarzyszą jej od najmłodszych lat.

Jest certyfikowanym nauczycielem hatha jogi, posiada dyplom TTC Yin Joga.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.