Magdalena Bałdys

Jakich asan unikać, gdy odczuwamy ból w odcinku lędźwiowym?

Codziennie rano medytuję i przygotowuję ciało na cały dzień. Niestety, podczas praktyki (w tym medytacji) odczuwam ból w odcinku lędźwiowym.

Cześć! Od prawie roku praktykuję jogę i idzie mi coraz lepiej. Codziennie rano medytuję i przygotowuję ciało na cały dzień. Niestety, podczas praktyki (w tym medytacji) odczuwam ból w odcinku lędźwiowym. Nie jestem w stanie wytrzymać w pozycji, ponieważ od razu zaczynają mnie boleć nogi i plecy. Czy są asany, których na tę chwilę powinnam unikać?Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi

Przy każdym dłuższym wysiłku fizycznym nasze ciało zaczyna reagować i może pojawić się ból, szczególnie w okolicach dolnych pleców.

Wiele osób może napotkać podobne przeszkody, kiedy na co dzień mają siedzącą pracę i kręgosłup ma niewiele ruchu.

W przypadku bólu odcinka lędźwiowego należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby mieć pewność i wykluczyć lordozę, wówczas będziesz mogła odpowiednio dostosować swoją praktykę.

Twoja Asana Na Bóle Kręgosłupa W Odcinku Lędźwiowym

Skąd bierze się ból w odcinku lędźwiowym? 😩Powodów może być bardzo wiele. Kilka najpopularniejszych to 👩‍💻 praca siedząca, przeciążenia od cięższej pracy fizycznej, zwyrodnienia kręgosłupa czy chroniczne napięcia mięśniowe.Zamiast przyjmować ból kręgosłupa za coś “normalnego”, weź sprawy w swoje ręce! 👏👉Setu Bandhasana na bolsterze, to prosta pozycja, która łagodzi ból w odcinku lędźwiowym. 👇 Zobacz, jak ją wykonać.A więcej o tej pozycji przeczytasz na naszym blogu ➡️ http://bit.ly/SetuBandhasana

Posted by PortalYogi on Sunday, February 3, 2019

Na chwilę obecną polecam 2-stopniowe rozwiązanie Twojego problemu:

Uśmierzenie bólu w odcinku lędźwiowym

Ogranicz aktywne, szybkie ruchy.

Najlepiej zrób sobie przerwę od Powitań Słońca.

Warto w tym czasie wykonywać spokojne sesje, na rozciągnięcie ciała, ale i uśmierzenie bólu.

Postaraj się skupić na każdej asanie i gdy tylko poczujesz ból – zakończ praktykę.

W Internetowym Studiu PortalYogi jest sesja z Gosią Kobus-Kwiatkowską, która idealnie zakończy Twój dzień. Na samym początku unikaj jednak pozycji Sfinksa.

Poczuj ulgę! 👌

Poczuj ulgę! 👌Odcinek lędźwiowy kręgosłupa dokucza praktycznie każdemu z nas. Gosia i jej sesje potrafią zdziałać cuda 😍 Zajrzyj do Nas 😉 Wszystko to w Internetowym Studiu PortalYogi.Sesje na odcinek lędźwiowy, szyjny, rozluźniające… Zadbaj o swój kręgosłup 💙 a on z pewnością Ci to wynagrodzi. ➡️ http://bit.ly/PoczujUlge

Posted by PortalYogi on Wednesday, December 13, 2017

Asany na wzmocnienie odcinka lędźwiowego

Po 2 dniach, jeśli poczujesz się lepiej, powróć do wykonywania Powitań Słońca, ale ogranicz ich ilość.

Wykonuj je powoli dając sobie czas na prawidłowe wejście do pozycji i pozostań w każdej asanie 2-3 oddechy. Płynnie przechodź, nie przeskakuj między pozycjami.

Modyfikacje do Powitania Słońca A:

ból w odcinku lędźwiowym
Bhujangasana – Pozycja Sfinksa

Modyfikacje do Powitania Słońca B:

  • Wszystkie punkty z modyfikacji do Powitania Słońca A.
  • W pozycji Utkatasana bardzo uważaj na dolne plecy i wypychaj je do tyłu, żeby nie pogłębiać lordozy.
  • W pozycji Virabhadrasana I nie unoś klatki piersiowej do pionu, tylko połóż się na udzie z przodu i staraj się unieść dosłownie na pół centymetra i wydłużać kręgosłup – ciągnąc czubkiem głowy w osi kręgosłupa; oba biodra kieruj do tyłu i delikatnie w dół (kość ogonowa w stronę maty). Jeżeli jednak odczuwasz przy tej pozycji ból, przerwij praktykę Powitania Słońca B.
  • Pamiętaj nie spiesz się, praktykuj powoli.

Poprawa postawy i uśmierzenie bólu podczas medytacji

Jeżeli podczas medytacji odczuwasz ból, koniecznie podłóż pod pośladki poduszkę, aby uzyskać pionową linię kręgosłupa.

medytacja

Jeśli ściana nie pomaga w utrzymaniu pionu, polecam poobkładać się poduszkami, kocami i innymi miękkimi rzeczami, albo najprościej – wygodnie się położyć.

Pamiętaj, aby podczas praktyki słuchać swojego ciała. Jeżeli odczuwasz ból przerwij praktykę i przejdź do Balasany. Nie spiesz się z powrotem do szybszej praktyki, jeżeli czujesz, że nie jesteś jeszcze gotowa.


Ten wpis jest częścią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka prowadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj.

>> Załóż konto w Internetowym Studiu PortalYogi <<

banner mini blog Internetowe Studio PortalYogi

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]