
Joga na mięśnie brzucha nie obieca nam płaskiego brzucha i smukłej talii. Z jogicznego punktu widzenia mocny brzuch to podstawa prawidłowej prostej sylwetki, zmniejszone ryzyko urazu dolnego odcinka pleców, a także poprawa stabilności i równowagi.
Poza tym odpowiednio wzmocnione “centrum” przeniesie twoją praktykę asan na wyższy poziom:
Mocne mięśnie brzucha to:
Jednym słowem warto! Jak zadbać o silny rdzeń?
To świetna pozycja dla tych, którzy nie opanowali jeszcze pozycji kija (Chaturanga Dandasana).
Jest ona wykorzystywana pomiędzy innymi bardziej wymagającymi asanami, aczkolwiek praktykowana odrębnie świetnie przygotowuje i wzmacnia mięśnie ramion, a także uruchamia mięśnie brzucha i ud.
Ile powtórzeń wykonasz? Ćwiczenie na Power Brzuch
Ile takich powtórzeń jesteś w stanie wykonać? Dasz radę 15❓ Właśnie tak wzmacniamy nasze centrum czyli brzuch z wyzwaniem miesiąca: Power Brzuch ➡️bit.ly/PYPowerBrzuch👉 Mała ciekawostka! W jednym z ćwiczeń dzisiejszej, czwartkowej sesji w Studio na Power Brzuch przechodzimy przez wszystkie 8️⃣ segmentów mięśnia prostego brzucha. Tak! To właśnie z 8 elementów się składa ten mięsień (❗️), choć nazywamy go '6-pakiem'. To dlatego, że te 2 niższe partie mięśnia nie zarysowują się w widoczny sposób na brzuchu i w rezultacie potocznie nazywany 'kaloryfer' tworzy tylko 6 górek….Przypominamy dlaczego się tak z Ullą męczymy 🥵 czyli po co wzmacniamy mięsień prosty brzucha?Od jego kondycji zależy nasza ogólna SPRAWNOŚĆ:*️⃣ ruch zginania tułowia*️⃣ obniżanie klatki piersiowej w kierunku do miednicy: *funkcja wydechowa*, a więc wpływa na efektywność procesu pozbywania się zbędnych produktów wymiany gazowej*️⃣ stabilizacja postawy ciała (kręgosłup to KOCHA <3)*️⃣ wzmocnienie tłoczni brzusznej, szczególnie istotne podczas poroduWarto więc! 🙌 Dlatego jeśli jeszcze Ciebie z nami nie ma, dołącz do wyzwania tutaj ➡️ bit.ly/PYPowerBrzuch
Posted by PortalYogi on Thursday, June 6, 2019
Navasana – Okręt (wersja uproszczona)
Navasana – Okręt (wersja pełna)
Jeśli nie umiesz utrzymać jeszcze równowagi, pozostaw dłonie na podłodze, kiedy nogi są w górze. Jeśli nogi i brzuch nie są dość mocne, żeby utrzymać równowagę w asanie, trzymaj pięty w górze oparte np. na ścianie, a ręce po bokach pośladków. Możesz także spróbować najpierw utrzymać nogi zgięte jak przy wejściu do asany.
Porozmawiajmy o brzuchu! 🙂 Live z Magdą Bałdys pomoże Ci zadbać o Twoje centrum. Bo Power Brzuch to nie tylko dobry look w bikinii. To też zdrowy kręgosłup, poprawna postawa, lepszy metabolizm i wiele więcej! Dołącz do rozmowy!A jeśli tak jak my nie możesz doczekać się wyzwania Power Brzuch, to już dzisiaj czekamy na Ciebie w Studio. Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu Power Brzuch! Zyskaj dostęp do ponad 180 sesji jogi i każdego dnia odkrywaj różne barwy jogi! 😀 → portalyogi.pl/wyzwania/power-brzuch
Posted by PortalYogi on Monday, May 20, 2019
Urdhva Dandasana – Wzniesiony Kij etap 1
Urdhva Dandasana – Wzniesiony Kij etap 2
Ta asana wymaga silnych mięśni brzucha, świadomości kręgosłupa i umiejętnego manipulowania miednicą jako środka ciężkości.
Uttana znaczy rozciągnięty, leżący na plecach z twarzą do góry, pada – stopa. Można to przetłumaczyć jako Pozycję Wzniesionych Nóg. W tej pozycji tułów wygina się do tyłu a wyprostowane ręce i nogi wskazują w niebo. Ciało opiera się na pośladkach i czubku głowy.
Jeśli uniesienie tułowia i umieszczenie głowy na czubku sprawia ci trudność – pomóż sobie rękami. W tym celu umieść dłonie po bokach głowy, dociśnij i unieś tułów wyżej. Wtedy odchyl głowę i postaw ją na czubku.
Nogi na początku mogą wydawać się bardzo ciężkie- możesz je lekko ugiąć lub wręcz postawić na podłodze ugięte w kolanach. Ten ostatni wariant szczególnie przyda się osobom z problemami w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.
W tej pozycji jest tendencja do kumulacji napięcia w dolnych plecach, dlatego utrzymuj napięte mięśnie brzucha, by chronić ten obszar.
Najlepsze rezultaty osiągniesz włączając wszystkie te asany do zestawu wykonywanego 2-3 razy w tygodniu (nie częściej).
Pamiętaj o zrównoważeniu praktyki kilkoma skłonami, skrętami i asanami wzmacniającymi plecy.
Dobrym pomysłem na prostą praktykę własną będzie wplatanie 5 proponowanych asan w cykl 5 powitań słońca – po jednej asanie na każde powtórzenie.
Wykonuj każdą asanę po Psie z głową w dół (Adho Mukha Svanasana) i kontynuuj dalsze kroki Surya Namaskar.
Powodzenia i żelaznych rezultatów!
21-dniowe Wyzwanie: „Power Brzuch”, znajdziesz w Internetowym Studiu PortalYogi.
Dołącz do Studia i zyskaj dostęp do tego wyzwania oraz do ponad 180 innych sesji.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.