W jodze wiele mówi się o wzmacnianiu tzw. centrum, core czyli obszaru odpowiedzialnego za siłę i stabilność całego ciała. Centrum ciała – zwane też core, czyli rdzeń, trzon – nie sprowadza się do wybranego mięśnia, a raczej do grupy mięśni, które pracują wspólnie, by zapewnić wsparcie dla kręgosłupa i miednicy, a także pomagają generować siłę do poruszania ciałem, jako spójną i nierozłączną całością.
Centrum naszego ciała to obszar między niższą częścią klatki piersiowej a dnem miednicy. Mięśnie (powierzchowne i głębokie) znajdujące się w tym obszarze decydują przede wszystkim o stabilności tułowia. Należą do nich:
Mięśnie centrum ciała biorą udział w poruszaniu się, wpływają na pracę innych grup mięśniowych.
To one umożliwiają nam wykonywanie większości ruchów i ich kontrolę, odgrywają kluczową rolę we wszystkim, co robimy. Utrzymują prawidłową postawę ciała i zapobiegają pogłębianiu się już istniejących wad.
Mocne centrum ciała pozwala na wydajniejsze poruszanie kończynami, cały czas chroniąc kręgosłup i stabilizując miednicę.
Kiedy środek ciała jest silny, poprawia się równowaga, a to w dużym stopniu wpływa na resztę ciała. To, co dzieje się w naszym centrum, będzie miało wpływ zarówno na funkcjonowanie kończyn dolnych, jak i tułowia. Nasza ogólna sprawność zależy właśnie od silnego centrum.
Zatem wiesz już co to jest core. Mięśnie core chronią przed urazami podczas wykonywania sportów.
Jeżeli centrum nie działa poprawnie i nasze mięśnie głębokie są osłabione, w organizmie może dochodzić do wielu przeciążeń, ponieważ inne partie mięśni (zwykle powierzchownych) starają się przejąć ich funkcje.
Prowadzi to do utrwalania niewłaściwych wzorców ruchowych, powstawania i pogłębiania wad postawy, występowania zmian zwyrodnieniowych. To z kolei jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych, głównie w obrębie kręgosłupa, a także stawów i więzadeł.
Słabe mięśnie dna miednicy mogą być przyczyną nietrzymania moczu. Silny gorset mięśniowy, odpowiednio wzmocniony i elastyczny, wpływa na komfort naszego życia i może znacząco poprawić jego jakość.
Główne korzyści mocnego centrum, czyli dlaczego warto nad nim pracować
W jodze bardzo ważna jest obserwacja powiązań miednicy z innymi częściami ciała, szczególnie stopami, kręgosłupem i mięśniami brzucha. Dlatego każdy jogin powinien wiedzieć co to jest core.
Uważna praktyka jest kluczem do poszukiwania stabilności w asanach. Wzmacnianie mięśni centrum jest bezpieczne, przyda się każdemu bez względu na wiek, zdrowie i kondycję fizyczną. Poniżej kilka asan, które pomagają wzmocnić centrum ciała i których absolutnie nie należy pomijać w trakcie praktyki jogi.
To świetna pozycja dla tych, którzy nie opanowali jeszcze Pozycji kija (Chaturanga Dandasana). Deska jest wykorzystywana w przejściach między innymi bardziej wymagającymi asanami, aczkolwiek praktykowana odrębnie świetnie przygotowuje i wzmacnia mięśnie ramion, a także uruchamia mięśnie brzucha i ud.
Aby ją wykonać, kieruj się poniższymi wskazówkami:
3. VASISTHASANA (POZYCJA DESKI BOCZNEJ)
Pozycja ta rozwija zmysł równowagi, a także rozciąga i wzmacnia nadgarstki, ramiona, barki, brzuch. Dla początkujących zaleca się wykonywanie jej bez podnoszenia nogi prostopadle do ziemi.
Pozycja Łódki jest klasyczną asaną wzmacniającą mięśnie centrum. Angażuje mięśnie brzucha, wzmacnia i stabilizuje kręgosłup oraz zginacze stawów biodrowych.
Ta pozycja wzmacnia mięśnie pośladków i kręgosłupa. Jeśli twoje mięśnie głębokie nie są jeszcze dostatecznie silne, zacznij od klasycznej wersji budowania Mostu bez unoszenia nogi).
W jodze wiele, żeby nie powiedzieć większość, pozycji angażuje centrum ciała.
Z jednej strony wymaga, a z drugiej buduje siłę mięśni core. Podane powyżej asany pomogą Ci uruchomić mięśnie głębokie. Staraj się wpleść je do codziennej praktyki.
Możesz wypróbować również pozycje: Krzesła, Drzewa, a z trudniejszych – Wojownika 3 oraz pozycję Wagi (Tolasana). Pamiętaj, żeby nie wstrzymywać oddechu podczas wykonywania pozycji.
Oddychaj przeponą i kontroluj swój oddech. W ćwiczeniach wzmacniających mięśnie centrum ważna jest precyzja i dokładność ruchów. Nie spiesz się. Ilość powtórzeń i długość trwania w pozycji mają znaczenie drugorzędne w stosunku do dbania o jakość i prawidłowe ustawienie kręgosłupa (ułożenie neutralne) i całego ciała.
Twoje ciało z pewnością Ci się odwdzięczy. Wzmocnienie ciała wpłynie na komfort życia, na Twoją sprawność, kondycję i ogólne dobre funkcjonowanie w życiu codziennym.
Zachowanie równowagi w wybranej asanie może być prawdziwym sprawdzianem umiejętności… dlatego dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: „Balans i Siła w Jodze Iyengara”.
Zbuduj siłę ramion i przygotuj ciało do praktyki pozycji balansowych.
Wyzwanie poprowadzi Adam Ślęczek – dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara. Jego obszerna wiedza i sposób, w jaki tłumaczy każdą asanę, każde ustawienie i przejście, pozwoli Ci na swobodną praktykę w domu.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.