Joga Dla Mężczyzn – Wstęp

Joga staje się coraz popularniejsza wśród mężczyzn. W PortalYogi postanowiliśmy poświęcić jej znacznie więcej uwagi. Poniższy artykuł potraktujcie jako swoisty wstęp do silniejszej obecności męskiego pierwiastka na naszych stronach i nie tylko!

Chociaż joga kojarzy się wielu panom głównie z dziwnymi wygibasami ciała oraz z medytacjami w pozycjach kwiatu lotosu, to jednak już nie tylko zajęcia dla kobiet pojawiają się coraz częściej w grafikach wielu klubów fitness. Świadczy to o tym, że mężczyźni powoli przekonują się do jogi, chociaż liczba panów biorących udział w tego rodzaju zajęciach wciąż jest stosunkowo niewielka.
Joga przez całe lata utożsamiana była przede wszystkim z formą aktywności dla kobiet, tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że praktykowanie jogi niegdyś należało głównie do płci męskiej. To więc właśnie z myślą o mężczyznach zaprojektowano tę formę rozwoju ciała i duszy.

Joga z wielką tradycją

Joga jest jednym z najbardziej znanych na świecie systemów filozoficzno-duchowych, który pozwala na oczyszczenie ciała oraz umysłu. To jednocześnie zbiór wielu różnych dyscyplin opracowany przez filozofię indyjską. Początkowo joga była utożsamiana przede wszystkim z buddyzmem, hinduizmem oraz ze sztukami tantry, szybko jednak zdobyła uznanie na całym świecie.
Obecnie joga jest postrzegana przede wszystkim jako zbiór ćwiczeń, które mają duże znaczenie dla kondycji psychicznej i fizycznej. Procesy globalizacyjne spowodowały szybkie przenikanie jogi do nowych kultur i do coraz to nowych krajów, z tego więc względu ten system filozoficzno-duchowy jest dzisiaj znany i rozpowszechniony w wielu częściach świata.

Joga rzeczywiście również dla mężczyzn?

Wielu panów wciąż nie daje się przekonać do tego, że joga jest idealnym sposobem na ćwiczenia również dla nich. Nic w tym jednak dziwnego, kiedy wizerunek szkół jogi wspierają głównie zdjęcia praktykujących kobiet! W takim towarzystwie mężczyznom jest na pewno odnaleźć się trudno, na szczęście coraz częściej możemy być świadkami miejsc, w których organizuje się zajęcia tylko i wyłącznie z myślą o mężczyznach.
Joga, która przez całe lata pozostawała z dala od typowych, męskich form aktywności, dzisiaj zdaje się wracać do łask, chociaż następuje to bardzo powoli. Przekonywanie mężczyzn nie jest łatwe, jeśli jednak sami zapoznają się z zaletami praktykowania jogi, wówczas na pewno stwierdzą, że takie ćwiczenia mogą im dać znacznie więcej niż wielogodzinne pobyty na siłowni.

Zalety uprawiania jogi

Na początku na pewno warto wiedzieć, że regularne uprawianie jogi może pomóc nam zwalczać różne dolegliwości, między innymi te związane z wiekiem. Jak powszechnie wiadomo, problemy wieku dojrzałego dotyczą przecież nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, dlatego z całą pewnością należy im polecić jogę. To oczywiście nie koniec zalet praktykowania tej sztuki filozoficzno–duchowej.
Joga doskonale pomaga również na kłopoty z sercem, na przerost prostaty, a także skutecznie zwalcza bóle kręgosłupa, przede wszystkim odcinka lędźwiowego oraz krzyżowego. Nie jest więc prawdą, że joga przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni praktykujący jogę mogą równocześnie doskonale wzmacniać mięśnie rąk, górnej części tułowia, rozciągać nogi i uelastyczniać całe swoje ciało.

Na co jeszcze dobra jest joga?

Uprawianie jogi może pomóc nie tylko na kłopoty z sercem, nadciśnieniem tętniczym i z układem krążenia, może również korzystnie wpływać na pracę układu nerwowego. Już samo skoordynowanie oddechu oraz nauczenie się kilku technik wdychania powietrza, może pomóc w lepszym ukrwieniu całego organizmu, wpłynąć na procesy metaboliczne. W końcu joga pomaga się wyciszyć oraz uspokoić, co jest dzisiaj również bardzo ważne, zwłaszcza, że zdecydowana większość z nas ma pracę dość stresującą oraz wymagającą spędzania wielu godzin za biurkiem.
Joga może więc być doskonałym sposobem na radzenie sobie z destrukcyjnym uczuciem stresu czy na walkę ze swoimi słabościami. Jednak osiągnięcie wszystkich powyższych korzyści jest możliwe tylko i wyłącznie przy regularnej oraz wytrwałej pracy, podczas której można jednocześnie poznać drugą stronę swojej osobowości, zrozumieć swoje ciało oraz poznać swoje własne możliwości.

Źródło


Polecamy praktykę jogi dla mężczyzn z Internetowym Studio PortalYogi, w którym znajdziesz ponad 120 sesji. Zacznij praktykę we własnym domu! 
joga dla mężczyzn

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.