10 Rzeczy, Których Nie Powinieneś Mówić Ćwicząc Jogę

Ćwiczę jogę wystarczająco długo żeby zaobserwować kilka „trendów” słownych powtarzanych przez uczniów jak mantrę. Jak się pewnie domyślacie, nie są to słowa pokrzepiające, a raczej takie, które zdecydowanie niekorzystnie wpływają na praktykę jogi. I wcale nie chodzi o to, że mogą zaszkodzić nauczycielowi czy komuś, kto praktykuje na macie obok. Zazwyczaj te słowa pełne dezaprobaty w stosunku do siebie, złości na to, że coś nam nie wychodzi czy zwątpienia uderzają w nas samych. To przecież normalne, że mamy dni słabsze, w których nic nam nie wychodzi, bo jesteśmy przepracowani albo zawaliliśmy nockę. Po mimo przeciwności losu i zwątpienia w swoje siły, na zajęcia jogi należy wchodzić z otwartym i przygotowanym na wszystko umysłem, pozostawiając poniższe myśli i słowa za zamkniętymi drzwiami:

joga porady dla poczatkujacych

1. „Nie jestem w tym dobra”

Joga to praktyka, a nie zawody. Uczniowie bardzo często o tym zapominają. Nauczyciele jogi są po to, by Cie czegoś nauczyć a nie po to, by Cie oceniać.

2. „Przepraszam”

Na jodze nie musisz nikogo przepraszać. Jeśli zrobiłeś asanę niepoprawnie i nauczyciel zwróci Ci uwagę, by skorygować błąd- nie przepraszaj. Masz prawo nie wiedzieć i mylić się, a nauczyciel ma obowiązek Cię poprawić. Prosta zasada.

3. „Nie zrobię tego”

W jodze najważniejszy jest rozwój i przechodzenie pewnych etapów. Jeśli widzisz jakąś pozycje musisz mieć świadomość tego, że nie od razu wykonasz ją poprawnie w stu procentach. Wykonaj ją zatem w kilku procentach, a będzie to pierwszy krok w Twojej podróży. Za kilka lat będziesz z uśmiechem patrzyła na to, jak się zarzekałaś, że czegoś nie zrobisz.

4. „Nigdy nie będę w stanie tego wykonać”

Podobnie jak wyżej, nawet nie zdajesz sobie sprawy ile jesteś w stanie zrobić i do czego jesteś zdolna. Ale na początek, zacznij od pozytywnego myślenia!

5. „Gdzie jest tył sali”?

To też bardzo popularne zachowanie- zajmowanie sobie miejsca jak najdalej nauczyciela. A czy nie przyszedłeś na jogę po to, aby się czegoś nauczyć? Tak naprawdę im bliżej nauczyciela ćwiczysz, tym masz większą szansę, że da Ci on więcej wskazówek i instrukcji. Nie chowaj się.

6. „Będę to wykonywał ze swoimi modyfikacjami”

Podążanie za tym co mówi doświadczony nauczyciel to podstawa. Czerp z jego wiedzy, a jeśli czujesz, że coś Ci „nie leży” to spytaj go o inny wariant. Nie kombinuj na własną rękę.

7. „Jestem zbyt zestresowany by ćwiczyć dzisiaj jogę”

Mówienie, ze jesteś zbyt zestresowany na jogę to jak mówienie, że jesteś zbyt brudny na prysznic!

8. „Jest tutaj za gorąco by ćwiczyć jogę”

Ciepło sprzyja ćwiczeniu, ponieważ szybciej przygotowuje ciało do praktyki.

9. „Spoceni ludzie są odpychający”

Zdrowi ludzie ćwiczą, a ćwiczenie powoduje, że się pocisz. Ot, cała filozofia.

10. „Nie zrobię tego, bo jadłem obiad przed chwilą”

Pamiętaj, żeby nie opychać się przed pójściem na zajęcia. Jeśli to możliwe, nie jedz na dwie godziny przed praktyką. Ćwiczenie z umiarkowanie pustym żołądkiem jest zdecydowanie zdrowsze i nie sprawi, że poczujesz dyskomfort.O autorze

Justyna

Inne artykuły tego autora